Nowy podatek od nieruchomości. Zapłacą nie tylko hipermarkety i galerie handlowe

Robert Kędzierski
Podatek dla galerii handlowych, jedna z wyborczych obietnic PiS, nabrał ostatecznych kształtów. Nową opłatą zostanie objęta większa grupa przedsiębiorców.

Podatek od hipermarketów i galerii handlowych powinien zmienić nazwę. Takie wnioski można wysnuć z analizy ostatecznych rozwiązań, jakie rząd chce zastosować w kwestii podatku od nieruchomości.

Według ustawy uchwalonej w zeszłym tygodniu podatek zapłacą bowiem właściciele wszystkich budynków o wartości powyżej 10 mln zł, które są wynajmowane. Nie tylko markety czy galerie - donosi "Rzeczpospolita". 

Ile zapłacą właściciele budynków?

Danina w wysokości 0,042 proc. wartości budynku będzie należna od kwot przekraczającej 10 mln zł. Jeśli zatem ktoś wynajmuje lub dzierżawi budynek o wartości 11 mln zł - zapłaci 4,2 tys. zł, przy wartości 15 mln 21 tys, przy wysokości 20 mln 42 tys. rocznie itd.

Podatku nie będą płacić ci podatnicy, których wynajmują na cele gospodarcze budynki, których wartość nie przekracza 10 mln zł.

Nie płacą podatków od dochodu - zapłacą od własności

Resort finansów konieczność wprowadzenia nowego podatku uzasadnia tym, że w wielu przypadkach właściciele galerii i biurowców nie wykazują dochodów do opodatkowania z oddania swoich obiektów do odpłatnego użytkowania, lub wykazują dochody w kwocie nieadekwatnej do skali i rodzaju prowadzonej działalności. 

Resort finansów tłumaczył, że będzie on stanowił coś na kształt podatku minimalnego, który będą płacić ci właściciele galerii i centrów handlowych oraz biurowców, którzy nie płacą podatku dochodowego.

Czytaj też: Podatek od najmu mieszkań w górę. Jest decyzja Sejmu

Mówiąc wprost, rząd uderza w stosujących agresywną optymalizację podatkową, firmy, które dzierżawią wielomilionowe budynki nie płacąc od tego żadnych podatków dochodowych, lub płacąc bardzo małe.

Bruksela nie przeszkodziła

Do tej pory wielu komentatorów i przedsiębiorców sądziło, że nowy podatek od nieruchomości podzieli losy podatku handlowego. Ten na skutek decyzji urzędników unijnych został ostatecznie wstrzymany.

Podobnie mogło być z podatkiem od nieruchomości. Unia wskazywała, że może być on niesprawiedliwy, bo faworyzuje niektóre grupy przedsiębiorców obciążając inne. A to niedozwolona pomoc publiczna.

Rząd zamiast zawęzić stosowanie przepisów rozszerzył je wytrącając kluczowy argument Brukseli. 

Miliardy dla budżetu i samorządów

Jak już informowaliśmyMinisterstwo Finansów liczy, że już w pierwszym roku przyniosą dodatkowe 1,7 mld zł (1,3 mld budżetowi państwa, resztę samorządom). W kolejnych latach ta kwota ma rosnąć. W sumie, w ciągu 10 lat, nowe przepisy uszczelniające system podatkowy, mają dać 27,5 mld zł. Do kasy państwa ma z tego wpłynąć ponad 21 mld zł. Reszta zasili kasy samorządów.

Z nowego podatku zwolnione są budynki mieszkalne. O tym czy i przedsiębiorcy go zapłacą zdecyduje Prezydent - ustawa czeka na jego podpis. 

***

Więcej o: