"Puls Biznesu": American Express może zainwestować w Polsce. Praca nawet dla 2 tys. osób

American Express szuka w Europie lokalizacji dla nowego centrum usług wspólnych. Najpoważniejszym kandydatem jest Warszawa. Na początek w centrum pracę znalazłoby 500 osób, docelowo nawet i cztery razy więcej.

Jak wynika z informacji "Pulsu Biznesu", o centrum usług wspólnych nowojorskiego American Express Warszawa walczy z Budapesztem i Pragą, ale to stolica Polski ma być zdecydowanym faworytem. Źródła gazety mówią, że początkowo w centrum zatrudnionych byłoby ok. 500 osób, ale w dalszych etapach "ponad tysiąc", a jeśli "wszystko dobrze pójdzie", to nawet 2 tys. pracowników.

American Express na razie nie potwierdza tych informacji. Obecnie spółka w dwóch warszawskich biurach zatrudnia ok. 150 osób.

Eksperci zwracają uwagę, że ewentualna inwestycja American Express w Polsce byłaby kolejną w ostatnim czasie taką decyzją wielkiej spółki finansowej. Centrum Usług Biznesowych otwiera w Warszawie największy bank świata JP Morgan. Planuje w nim zatrudnić kilka tysięcy osób. Co ciekawe, polski rząd postanowił przyznać gigantowi… pomoc publiczną w wysokości ponad 20 milionów złotych. Jak wynika z informacji "Pulsu Biznesu", American Express również prawdopodobnie będzie ubiegać się o grant na inwestycję.

Już we wrześniu ma z kolei ruszyć, również w Warszawie, biuro innego wielkiego banku - brytyjskiego Standard Chartered. W centrum finansowym zatrudnionych ma zostać na początek ok. 150 specjalistów w dziedzinie zapobiegania przestępczości finansowej, technologii, zarządzania zasobami ludzkimi i innych usług. Docelowo w warszawskim centrum ma pracować nawet 750 osób.

American Express - w Polsce mało znani

W Polsce rynek kart płatniczych rozdzieliły między sobą organizacje Visa i Mastercard.

.. źródło: NBP, Informacja o kartach płatniczych IV kwartał 2017 r.

Aktualnie żaden bank w Polsce nie wydaje kart z logo American Express - żeby taką otrzymać, należy wnioskować w brytyjskim oddziale banku. Ale już np. na amerykańskim rynku American Express niebawem może prześcignąć Mastercard i stał się drugim po Visie wydawcą kart płatniczych. Globalnie, American Express ma kilkuprocentowy udział w rynku kart, daleko za Visą i Mastercardem. Co ciekawe, pod względem kwot wydawanych kartami z poszczególnych organizacji, globalnie wygrywa już nie Visa czy Mastercard, ale… chiński UnionPay.

American Express jest również od 2011 właścicielem spółki Loyalty Partner, operatora programu lojalnościowego Payback.

***

Dominika Nowak: Czasem tylko dzięki szalonej odwadze, można zacząć działać [NEXT TIME]

Więcej o: