Sytuacja w budowlance coraz trudniejsza. Wyniki Budimeksu wyglądają niedobrze, akcje lecą w dół

Rafał Hirsch
Budimex zarobił w drugim kwartale tego roku o ponad 40 procent mniej niż rok temu. Spółka raportuje, że w sektorze budowlanym spada rentowność.

Zysk Budimeksu w drugim kwartale spadł do 65 milionów złotych. Rok temu było to prawie 110 mln PLN. To już kolejny okres ze znaczącym spadkiem zysków - dane za pierwsze trzy miesiące tego roku wskazywały na spadek o 25 procent. Teraz mamy już -41 procent.

Zysk netto Budimexu w kolejnych kwartałach, w mln PLNZysk netto Budimexu w kolejnych kwartałach, w mln PLN dane: Budimex

Spółka precyzyjnie tłumaczy, co się stało, a jej wyjaśnienia sugerują, że coraz gorsza sytuacja dotyczy całej branży. Według Budimeksu spadek zysków wynika "przede wszystkim ze spadku rentowności w segmencie budowlanym w efekcie wzrostu cen materiałów i usług podwykonawczych oraz braku odpowiedniej indeksacji cen przez zamawiających, jak również istotnego wzrostu kosztów logistyki na kontraktach infrastrukturalnych."

Mamy więc podobną sytuację co w latach 2011-2012. Wtedy też z jednej strony szybko rosły ceny materiałów, a z drugiej strony zleceniodawcy nie chcieli słyszeć o tym, aby wzrost kosztów w firmach budowlanych zrekompensować aneksami do umów, podnoszącymi wartość całego kontraktu. Dziś do trudnej sytuacji wykonawców dokłada się jeszcze wzrost kosztów podwykonawców, którzy są coraz drożsi, bo sami muszą coraz więcej płacić pracownikom, których coraz trudniej znaleźć. 

W przypadku Budimeksu efektem jest wyraźny spadek marży netto. Jeszcze rok temu z każdego tysiąca złotych przychodów spółka zarabiała dla siebie po potrąceniu wszystkich kosztów 81 złotych. Dziś już tylko 47 złotych. 

Reakcja giełdy na zapowiedź słabych wyników finansowych była oczywiście negatywna. Akcje Budimeksu na początku sesji spadły o blisko 9 procent. Potem odrobiły część strat i traciły ponad 5 procent. 

Notowania giełdowe akcji BudimexuNotowania giełdowe akcji Budimexu wykres: mDM

Budimex jest na giełdzie w wyraźnie trendzie spadkowym już od ponad roku. Jego akcje dziś kosztują nieco ponad 120 złotych. Na szczycie notowań w maju 2017 były po 287 złotych. Przez ten czas kurs spadł o 56 procent, właśnie w reakcji na coraz gorsze warunki prowadzenia biznesu w budowlance.

Budimex to największa firma w polskim sektorze budowlanym. Buduje zarówno drogi, trasy kolejowe, jak i domy, oraz budynki użyteczności publicznej. Ma też swoją własną spółkę deweloperską. Jej łączne skonsolidowane przychody w 2017 roku sięgnęły 6,4 mld złotych. 

W tym roku spółka zwyciężyła w już sześciu przetargach o wartości ponad 400 milionów złotych. Te największe to rozbudowa Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych dla KGHM za 578 mln PLN i budowa odcinka trasy S61 Szczuczyn - Ełk za 547 mln PLN.  

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: