Sytuacja w budowlance coraz trudniejsza. Wyniki Budimeksu wyglądają niedobrze, akcje lecą w dół

Rafał Hirsch
Budimex zarobił w drugim kwartale tego roku o ponad 40 procent mniej niż rok temu. Spółka raportuje, że w sektorze budowlanym spada rentowność.

Zysk Budimeksu w drugim kwartale spadł do 65 milionów złotych. Rok temu było to prawie 110 mln PLN. To już kolejny okres ze znaczącym spadkiem zysków - dane za pierwsze trzy miesiące tego roku wskazywały na spadek o 25 procent. Teraz mamy już -41 procent.

Zysk netto Budimexu w kolejnych kwartałach, w mln PLNZysk netto Budimexu w kolejnych kwartałach, w mln PLN dane: Budimex

Spółka precyzyjnie tłumaczy, co się stało, a jej wyjaśnienia sugerują, że coraz gorsza sytuacja dotyczy całej branży. Według Budimeksu spadek zysków wynika "przede wszystkim ze spadku rentowności w segmencie budowlanym w efekcie wzrostu cen materiałów i usług podwykonawczych oraz braku odpowiedniej indeksacji cen przez zamawiających, jak również istotnego wzrostu kosztów logistyki na kontraktach infrastrukturalnych."

Mamy więc podobną sytuację co w latach 2011-2012. Wtedy też z jednej strony szybko rosły ceny materiałów, a z drugiej strony zleceniodawcy nie chcieli słyszeć o tym, aby wzrost kosztów w firmach budowlanych zrekompensować aneksami do umów, podnoszącymi wartość całego kontraktu. Dziś do trudnej sytuacji wykonawców dokłada się jeszcze wzrost kosztów podwykonawców, którzy są coraz drożsi, bo sami muszą coraz więcej płacić pracownikom, których coraz trudniej znaleźć. 

W przypadku Budimeksu efektem jest wyraźny spadek marży netto. Jeszcze rok temu z każdego tysiąca złotych przychodów spółka zarabiała dla siebie po potrąceniu wszystkich kosztów 81 złotych. Dziś już tylko 47 złotych. 

Reakcja giełdy na zapowiedź słabych wyników finansowych była oczywiście negatywna. Akcje Budimeksu na początku sesji spadły o blisko 9 procent. Potem odrobiły część strat i traciły ponad 5 procent. 

Notowania giełdowe akcji BudimexuNotowania giełdowe akcji Budimexu wykres: mDM

Budimex jest na giełdzie w wyraźnie trendzie spadkowym już od ponad roku. Jego akcje dziś kosztują nieco ponad 120 złotych. Na szczycie notowań w maju 2017 były po 287 złotych. Przez ten czas kurs spadł o 56 procent, właśnie w reakcji na coraz gorsze warunki prowadzenia biznesu w budowlance.

Budimex to największa firma w polskim sektorze budowlanym. Buduje zarówno drogi, trasy kolejowe, jak i domy, oraz budynki użyteczności publicznej. Ma też swoją własną spółkę deweloperską. Jej łączne skonsolidowane przychody w 2017 roku sięgnęły 6,4 mld złotych. 

W tym roku spółka zwyciężyła w już sześciu przetargach o wartości ponad 400 milionów złotych. Te największe to rozbudowa Obiektu Unieszkodliwiania Odpadów Wydobywczych dla KGHM za 578 mln PLN i budowa odcinka trasy S61 Szczuczyn - Ełk za 547 mln PLN.  

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (67)
Budimex ma słabe wyniki, akcje lecą w dół. Sytuacja w budowlance coraz trudniejsza
Zaloguj się
 • volongoto41

  Oceniono 13 razy 11

  Ten co buduje zamek w Puszczy Noteckiej nie ma problemów...
  Dotykamy tu kwestii charakterystycznej dla naszego budownictwa, czyli szaleństwa...

 • facio60

  Oceniono 14 razy 8

  Budmiex wziął się za sektor energetyczny. Robi np. nowy blok energetyczny w Elektrowni Turów.
  Może to jest jakaś przyczyna. Wiadomo też, że Budimeks robi głównie podwykonawcami, tak jak Skańska, Strabag. Przechodzimy koło wielkiej budowy z ich banerami, a z pracowników w/w firm jedynie BHP-owcy, wyższy nadzór inżynieryjny, pracownicy biurowi. Całą fizyczną pracę i nie tylko, wykonują firmy podwykonawcze. Jeszcze do niedawna cisnęło się ich cenami a dzisiaj już nie bardzo się da. Bo podwykonawcy też nie mają.........pracowników fizycznych. Przyczyną tego jest emigracja zarobkowa, własna działalność. Na rynku pozostaje relatywnie mała pula pracowników fizycznych, kwalifikowanych do wzięcia. A dlaczego, bo kiepsko się ich opłaca. Ściąga się więc Ukraińców, Bangladeszan, Flilipińczyków, Wietnamczyków, Uzbeków, Pakistańczyków. W Warszawie są masy tych ludzi. Szczególnie w Centrum i na Woli, nie wiem jak na Pradze, ale myślę, że jeszcze więcej (niższe ceny najmu kwater).
  Dopóki trwa koniunktura, jest w miarę ok. Ale jak się skończy, dla tych przybyszy pracy też nie będzie za bardzo. Pytanie, czy łatwo się z nimi rozstaniemy, czy zostaniemy z nimi jak Francuzi , czy Niemcy. U nas nie ma socjalu ale jest 500+ i myśli się o wyższych zasiłkach, więc....

 • ryste

  Oceniono 9 razy 7

  Trzeba poważnie się zastanowić, czy nie sprowadzić nowego prezesa z Ukrainy. Byłoby taniej...

 • Krzysztof Sójka

  Oceniono 9 razy 7

  Budimex na Wilanowie obok Grycana zatrudniał niewolnikow z Korei Północnej.

 • Łukasz Dydek

  Oceniono 6 razy 6

  Strasznie mnie to martwi. :) Jak bx wyciskał podwykonawców i dostawców jak cytryny to było fajnie. Teraz kto może łapie zlecenia za jak największą kasę i w rzuci ma taki bx czy strabag. Podwykonawców gnębi teraz polski rząd odwrotnym obciążeniem VAT. Jako właściciel firmy mam wciąż kłopot z płynnością finansową gdy jestem podwykonawca. Do tego dochodzi brak pracowników. I to już nie jest kwestia stawek. Brakuje wykwalifikowanych ludzi. Młodzi po lipnych studiach nie będą na budowie robić. Brak szkolnictwa zawodowego wychodzi. Przez to nie możemy brać więcej zleceń i stąd podwyżki cen usług budowlanych. Podaż mniejsza niż popyt. Inną rzecz, że materiały też idą w górę cały czas. Popyt buduje deweloperka oraz samorządy - kumulacja wyborów i funduszy UE. A taki Budimex ma kontrakty na cenach sprzed 2 lat.

 • brodkins

  Oceniono 11 razy 5

  Duże infrastrukturalne pieniądze ze złej unii się kończą...

 • susceptant

  Oceniono 12 razy 4

  Chyba lekko przesadzony tytuł artykułu. Fatalna sytuacja Budimezu polega na tym, że zysk kwartalny r/r spadło ze 100 mln do 60 mln? Owszem wyniki są nienajlepsze, ale wciąż to jest zysk w bardzo trudnej branży i w trudnym dal niej momencie. Marża spadła z ok. 5% (tak ją przedstawiał Blocher za zeszły rok) do 2-3%, tyle, ze są cały czas na plusie.
  Fatalne wyniki to by były, jak by było kilkadziesiąt mln zł straty...

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy 3

  Bo mieszkania sa za tanie.
  Panstwo musi wspomoc biedna developerke. Jakis skup interwencyjny ?

 • ucan2

  Oceniono 9 razy 3

  Wystarczy przecież poświęcić....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX