Francja i Niemcy pracują nad myśliwcem nowej generacji. Ma być pozbawiony pionowego statecznika

Francja i Niemcy pracują nad samolotem bojowym nowej generacji. Nie wiadomo, czy będzie to generacja piąta czy szósta, jasne jest jednak, że ważnym jego elementem będzie technologia stealth.

Francja i Niemcy w lipcu zeszłego roku ogłosiły, że połączą siły, aby zbudować zaawansowany europejski myśliwiec, który zastąpi maszyny tzw. generacji 4,5 - Rafale i Eurofightery. Na czele przedsięwzięcia stanął francuski producent samolotów Dassault Aviation, który kilka dni temu opublikował film pokazujący, jak może wyglądać nowy samolot.

 

Sim Tack z instytutu analitycznego Stratfor jest zdania, że jeżeli projekt zakończy się sukcesem, myśliwiec może skutecznie konkurować z amerykańskim Lockheed Martin F-35 Lightning II oraz rosyjskim Su-57. Europejska maszyna ma mieć podobnie jak Su-57 dwa silniki, F-35 jest wyposażony w jeden.

Czytaj więcej: Ten samolot Airbusa będzie absolutnym rekordzistą. Nawet 20 godzin lotu i 18 tys. km zasięgu bez tankowania

- Nacisk zostanie położony na technologię stealth (zmniejszającą możliwość wykrycia danego obiektu - red.) oraz integrację systemów komputerowych, na przykład dzielenie się informacjami między samolotami, dowodzenie dronami itp. – wyjaśnia Sim Tack.

Myśliwiec Dassault Aviation ma być na przykład pozbawiony pionowego statecznika, co zmniejszy odbicie fal radarowych z boku, a tym samym możliwość jego wykrycia.

Czytaj więcej: Porozumienie gigantów. Po elektrycznych samochodach czas na elektryczne samoloty

Maszyny mają zacząć wchodzić do służby w latach 2035-2040. W opinii Sima Tacka myśliwiec nowej generacji będzie prawdopodobnie rozwijany przez 20 lat. Na czele projektu stoją Francja i Niemcy, Hiszpania ma status obserwatora, planuje się otworzenie programu na inne kraje europejskie. Prace nad projektem mają wystartować przed końcem tego roku. Pierwszy krok w jego realizacji ma stanowić etap badań.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (99)
Francja i Niemcy pracują nad myśliwcem nowej generacji
Zaloguj się
 • stefan-50

  Oceniono 23 razy 17

  My uczymy francuzów jeść widelcem.

 • kapitan.kirk

  Oceniono 30 razy 14

  Z Su-57 konkurować (prawdopodobnie) nie będzie, gdyż samolot ten (prawdopodobnie) w ogóle nie wejdzie do produkcji seryjnej, mimo szumnych zapowiedzi sprzed 9 laty, wyśmianych wówczas m.in. na tych forach m.in. przez mnie (produkcja miała się zacząć w 2015, a w 2020 miała być ich ponad setka - tymczasem obecnie mowa o tym, że skończy się na wyprodukowaniu do 2021 krótkiej serii próbnej 12 sztuk ze starymi silnikami).
  Pzdr

 • Jacek Bereda

  Oceniono 27 razy 13

  Rosja właśnie poinformowała o klęsce swojego programu myśliwca 5-ej generacji pod nazwą Su 57. Projekt francusko-niemiecki ma zdecydowanie większe szanse powodzenia. Zwłaszcza Francuzi są mocni - samolot wielozadaniowy Rafale skonstruowali strzelając focha "Nie to nie, sami sobie skonstruujemy", po tym jak negocjacje w sprawie budowy Eurofightera Typhoon nie poszły po ich myśli.

 • mushkaplooyka

  Oceniono 34 razy 10

  A my zaoferujemy niewykrywalne dla radarów krzyżyki i różańce. To dopiero technologiczny przełom!

 • cezaryk

  Oceniono 28 razy 10

  A my budujemy śmigłowca! Pan minister wojny tak powiedział.
  Dobre, bo polskie. I mogą nam skoczyć.
  Ha!

 • unixyz

  Oceniono 17 razy 9

  A my bedziemy mieli najnowoczesniejsze jednostki WOT

 • andrew-live

  Oceniono 35 razy 9

  NATOMIAST,MY PRACUJEMY NAD METODĄ JAK ZWIĘKSZYĆ ILOŚĆ ETATÓW ,KAPELANÓW W WOJSKU!!!!!!!!ORAZ ZAKUP LIMUZYN DLA NOTABLI WOJSKOWYCH ,ŻEBY WYDAĆ TE 2% NA RZECZ WOJSKA!!!!!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX