Produkcja w Polsce rośnie najszybciej w całej UE. Najnowsze dane Eurostatu

Rafał Hirsch
Produkcja przemysłowa w Polsce w maju urosła o 7,8 procent - podał Eurostat. To najszybsze tempo wzrostu w Unii Europejskiej i jeden z najlepszych wyników w ciągu kilku ostatnich lat.

Dane o produkcji za maj nie są nowością - GUS podawał je już 3 tygodnie temu. Ale w danych Eurostatu są dwie rzeczy na które trzeba zwrócić uwagę. Po pierwsze Eurostat uwzględnia różnicę w dniach roboczych, której GUS nie bierze pod uwagę. Dlatego w GUS majowa produkcja urosła o 5,4 procent, a w Eurostacie aż o 7,8 procent. 

Po drugie Eurostat daje nam porównanie z innymi państwami Unii. I tu kryje się najciekawszy aspekt danych. Jesteśmy bowiem w maju najlepsi w Unii Europejskiej

Produkcja przemysłowa w maju w krajach UEProdukcja przemysłowa w maju w krajach UE dane: Eurostat

Dla porządku trzeba zaznaczyć, że swoich danych o produkcji za maj nie podały jeszcze Austria, Belgia i Cypr, istnieje więc możliwość, że ktoś nas wyprzedzi. Jeśli jednak ograniczymy pole porównań do największych gospodarek europejskich, to tutaj z pewnością pozostaniemy majowym liderem z dużą przewagą nad drugą w takim gronie Szwecją (ze wzrostem o 3,8 procent).

Wzrost produkcji w maju o 7,8 procent to najlepszy wynik od października ubiegłego roku - wtedy mieliśmy wzrost aż o 9,9 procent. Lepiej było też w sierpniu 2017, kiedy produkcja rosła o 9 procent. Gdyby jednak nie liczyć tych dwóch miesięcy, to wcześniej ostatni raz ze wzrostem o blisko 8 procent mieliśmy do czynienia pod koniec roku 2011. W tym kontekście więc majowe osiągnięcie wygląda świetnie. 

Produkcja przemysłowa w PolsceProdukcja przemysłowa w Polsce dane: Eurostat

W całej Unii Europejskiej produkcja w maju urosła o 2,4 procent. To wynik zgodny z oczekiwaniami na rynku i lepszy od danych za kwiecień

Produkcja przemysłowa w Unii EuropejskiejProdukcja przemysłowa w Unii Europejskiej dane: Eurostat

Na wykresie widać jednak wyraźnie, że sytuacja gospodarcza w UE nie jest już tak dobra jak pod koniec 2017 roku, kiedy mieliśmy wzrosty o ponad 4 procent. W 2018 roku z powodu napięć związanych głównie z wojną handlową rozpętaną przez Donalda Trumpa gospodarka europejska rośnie coraz wolniej. 

Więcej o: