Minister Rafalska prosi o kontrolę w Amazonie. Powodem możliwość łamania praw pracowniczych

Minister Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o podjęcie działań kontrolnych w centrach logistycznych firmy Amazon. To reakcja resortu na doniesienia prasowe, z których wynika, że w polskich oddziałach amerykańskiego giganta może dochodzić do łamania praw pracowniczych.

W piśmie, które Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do szefa PIP Wiesława Łyszczka, czytamy: 

W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi sytuacji pracowników w centrach logistycznych Amazon, w których wskazuje się na nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy oraz przepisów bhp, zwracam się z prośbą o podjęcie kontroli w centrach Amazon w Polsce. Proszę o poinformowanie o wynikach

Minister dodała, że w razie, gdyby kontrole PIP były już wcześniej przeprowadzane w Amazonie, prosi o przedstawienie jej ich wyników.

www.mpips.gov.plwww.mpips.gov.pl 

Kontrola Państwowej Inspekcji w Pracy w Amazonie miała miejsce m.in. w 2015 r., kiedy sprawdzono warunki pracy w centrum pod Wrocławiem. W wyniku kontroli stwierdzono m.in., że "pracodawca nie uznawał za wypadek przy pracy zdarzeń, które za takowy powinny być uznane. To zaś pozbawiło pracowników na przykład prawa do ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych".

Czytaj także: Amazon w Sosnowcu na etapie rozruchu. Praca dla 2 tysięcy osób

Znaleziono również nieprawidłowości przy naliczaniu pensji, nieprawdziwe informacje w świadectwach pracy, brak instrukcji bezpieczeństwa na niektórych stanowiskach.

Za wszystkie przewinienia Amazon ukarano trzema mandatami w łącznej wysokości 2 tys. zł.

Wysokie normy, wyższe pensje

Jednym z głównych powodów skarg pracowników są wyśrubowane normy, narzucające ich zdaniem nierealne tempo pracy. Sam Amazon tłumaczy, że jest dobrym pracodawcą, a swojej załodze oferuje konkurencyjną płacę, benefity, ubezpieczenie na życie, prywatny pakiet medyczny, obiad za 1 zł, darmowy transport czy program, w ramach którego pracownicy otrzymują dofinansowanie do kursów zawodowych.

- Od pierwszego dnia działalności w Polsce, ściśle współpracujemy z władzami i zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem - napisała w oświadczeniu przesłanym do redakcji rzecznik prasowy Amazona, Marzena Więckowska.

- Chcąc walczyć z mitami na nasz temat otworzyliśmy nasze Centra dla zwiedzających. Każdy, kto chce się dowiedzieć jakie warunki i atmosferę pracy stworzyliśmy, może przekonać się o tym osobiście. Zapisy dostępne są nawww.zwiedzanieamazon.pl. - dodała.

Czytaj także: Amazon otworzył w Polsce kolejne centrum logistyczne. Będą w nim pracować głównie roboty

Amazon działa w Polsce od 2014 r. Do tej pory firma wygenerowała w kraju już ponad 4 mld złotych inwestycji - w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, 5 nowoczesnych Centrów Logistyki E-Commerce w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz Wrocławiu (gdzie znajdują się dwa obiekty firmy), a także oddział Amazon Web Services w Warszawie.

Obecnie firma w Polsce w pięciu centrach dystrybucyjnych, zatrudnia ok. 14 tys. pracowników na stanowiskach stałych (10 tys. kolejnych stanowisk jest sezonowych)

+++

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: