Minister Rafalska prosi o kontrolę w Amazonie. Powodem możliwość łamania praw pracowniczych

Minister Elżbieta Rafalska zwróciła się do Głównego Inspektora Pracy o podjęcie działań kontrolnych w centrach logistycznych firmy Amazon. To reakcja resortu na doniesienia prasowe, z których wynika, że w polskich oddziałach amerykańskiego giganta może dochodzić do łamania praw pracowniczych.

W piśmie, które Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do szefa PIP Wiesława Łyszczka, czytamy: 

W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi sytuacji pracowników w centrach logistycznych Amazon, w których wskazuje się na nieprzestrzeganie przepisów prawa pracy oraz przepisów bhp, zwracam się z prośbą o podjęcie kontroli w centrach Amazon w Polsce. Proszę o poinformowanie o wynikach

Minister dodała, że w razie, gdyby kontrole PIP były już wcześniej przeprowadzane w Amazonie, prosi o przedstawienie jej ich wyników.

www.mpips.gov.plwww.mpips.gov.pl 

Kontrola Państwowej Inspekcji w Pracy w Amazonie miała miejsce m.in. w 2015 r., kiedy sprawdzono warunki pracy w centrum pod Wrocławiem. W wyniku kontroli stwierdzono m.in., że "pracodawca nie uznawał za wypadek przy pracy zdarzeń, które za takowy powinny być uznane. To zaś pozbawiło pracowników na przykład prawa do ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych".

Czytaj także: Amazon w Sosnowcu na etapie rozruchu. Praca dla 2 tysięcy osób

Znaleziono również nieprawidłowości przy naliczaniu pensji, nieprawdziwe informacje w świadectwach pracy, brak instrukcji bezpieczeństwa na niektórych stanowiskach.

Za wszystkie przewinienia Amazon ukarano trzema mandatami w łącznej wysokości 2 tys. zł.

Wysokie normy, wyższe pensje

Jednym z głównych powodów skarg pracowników są wyśrubowane normy, narzucające ich zdaniem nierealne tempo pracy. Sam Amazon tłumaczy, że jest dobrym pracodawcą, a swojej załodze oferuje konkurencyjną płacę, benefity, ubezpieczenie na życie, prywatny pakiet medyczny, obiad za 1 zł, darmowy transport czy program, w ramach którego pracownicy otrzymują dofinansowanie do kursów zawodowych.

- Od pierwszego dnia działalności w Polsce, ściśle współpracujemy z władzami i zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem - napisała w oświadczeniu przesłanym do redakcji rzecznik prasowy Amazona, Marzena Więckowska.

- Chcąc walczyć z mitami na nasz temat otworzyliśmy nasze Centra dla zwiedzających. Każdy, kto chce się dowiedzieć jakie warunki i atmosferę pracy stworzyliśmy, może przekonać się o tym osobiście. Zapisy dostępne są nawww.zwiedzanieamazon.pl. - dodała.

Czytaj także: Amazon otworzył w Polsce kolejne centrum logistyczne. Będą w nim pracować głównie roboty

Amazon działa w Polsce od 2014 r. Do tej pory firma wygenerowała w kraju już ponad 4 mld złotych inwestycji - w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, 5 nowoczesnych Centrów Logistyki E-Commerce w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz Wrocławiu (gdzie znajdują się dwa obiekty firmy), a także oddział Amazon Web Services w Warszawie.

Obecnie firma w Polsce w pięciu centrach dystrybucyjnych, zatrudnia ok. 14 tys. pracowników na stanowiskach stałych (10 tys. kolejnych stanowisk jest sezonowych)

+++

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (138)
Minister Rafalska prosi o kontrolę w Amazonie. Powodem możliwość łamania praw pracowniczych
Zaloguj się
 • inny_wolny_login

  Oceniono 31 razy 19

  Niech sprawdzą pracodawców w miejscowościach tak 50-100 tys. mieszkańców. Tam dopiero lokalni wąsacze mają używanie. Nie są korporacjami, uprawiają bandyterkę na własnych "lokalnych" zasadach cisnąc współczesnych poddanych pańszczyźnianych.

 • mwituszy

  Oceniono 32 razy 18

  Ale porazka nasyłanie kontroli na Amazona czy na inne międzynarodowe korporacje to śmiech na sali to są przeważnie firmy które najlepiej przestrzegają prawa pracy wystarczyłoby nasłać na 10 osobowe firmy polskie prowadzone przez Polaków i łamania prawa pracy była cała masa na przykład cała branża gastronomiczna zatrudnia wszystkich na czarno

 • oyesu

  Oceniono 13 razy 9

  Amazon macht frei

 • hens

  Oceniono 9 razy 7

  Dla AMAZONA kara 2000 zł............ to dotkliwa kara...........he he

 • sselrats

  Oceniono 6 razy 6

  Skad mamazon nabral te tysiace glupoli, ktorzy zgodzili sie pracowac w tych strasznych warunkach? Przeciez od razu bylo wiadomo jak jest fatalnie.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 7 razy 5

  Nie wiem czym ten Amazon zajmuje się,ale czy ktoś zmusza Polaków i Ukraińców do pracy tam,kiedy u nas w Polsce bezrobocie jest niskie w dużych miastach,a i rąk do pracy brakuje. jak to jest ministra Rafalska?Coś się pani ministerstwo gubi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX