Ryanair ma duży problem. Trwają kolejne strajki, zyski firmy spadają, a pracownicy nie odpuszczają

Największemu niskokosztowemu przewoźnikowi poważnie spadły zyski. A na horyzoncie pojawiły się większe problemy - kolejne strajki pracowników, którzy żądają podwyżek i zmiany formy zatrudnienia.

Ryanair opublikował wyniki za ostatni kwartał. Choć sytuacja finansowa irlandzkiego przewoźnika wciąż  jest niezła, to znacząco spadły jego zyski. Rosną też koszty, a powiększaniu zysków nie sprzyjają też ceny biletów. Jedno się w Ryanair nie zmienia - wciąż przewozi coraz więcej pasażerów.

Wyższe płace winne mniejszym zyskom

W ostatnim kwartale Ryanair zarobił netto 319 milionów euro, o 20 proc. mniej niż w porównywalnym okresie 2017 roku, gdy zarobił 397 mln euro. Spadek zysków nastąpił przy równoczesnym spadku średniej ceny biletu o 4 proc. Nie przeszkodziło to jednak w tym, że przewoźnik zwiększył przychody do 2,079 mld euro (o 9 proc.).

Wzrosła również, o 7 procent, liczba pasażerów - w ostatnim kwartale Ryanair przewiózł 37,6 mln osób. I to pomimo strajków kontrolerów lotów we Francji, które przyczyniły się do odwołania 2500 lotów. Mocno wpłynęło to na koszty zapewniania opieki pasażerom – były one o 40 proc. wyższe niż w porównywalnym okresie 2017 r.

Za spadające zyski, jak wynika z raportu finansowego, odpowiadają rosnące ceny paliw oraz rosnące wynagrodzenia pilotów i pracowników obsługi pokładowej. Przewoźnik przyznał się do 34 proc. wzrostu kosztów osobowych w stosunku do analogicznego okresu 2017 r.. Faktycznie, po zeszłorocznych groźbach strajku piloci dostali dość znaczące podwyżki, podczas gdy pensje obsługi pokładowej wzrosły nieznacznie. Nadal większość pracowników przewoźnika zatrudniana jest przez firmy zewnętrzne.

Strajk pilotów Ryanair

25 lipca rozpoczął się kolejny strajk, dwudniowy strajk pilotów linii Ryanair. Utrudnienia dotkną pasażerów podróżujących do Belgii, Portugalii i Hiszpanii. Odwołano również kilka lotów z Polski. Odwołane loty z i na polskie lotniska to:

 • FR9172 Barcelona – Wrocław
 • FR9173 Wrocław – Barcelona
 • FR1057 Bruksela – Warszawa-Modlin
 • FR1058 Warszawa-Modlin – Bruksela
 • FR 1002 Hiszpania-Alicante – Warszawa-Modlin
 • FR 1001 Warszawa-Modlin – Hiszpania-Alicante
 • FR1426 Alicante – Gdańsk
 • FR1425 Gdańsk – Alicante
 • FR2228 Walencja – Kraków
 • FR2229 Kraków – Walencja
 • FR6728 Bruksela – Kraków (dotyczy lotów z 25 i 26 lipca)
 • FR6729 Kraków – Bruksela (dotyczy lotów z 25 i 26 lipca)

W sumie odwołano aż 300 lotów. Warto pamiętać, że każdy pasażer, którego lot został odwołany, ma prawo skorzystać ze zwrotu pieniędzy za bilet. Klientom nalezą się też odszkodowania - do 250 euro za podróż do 1500 km oraz do 400 euro za lot powyżej tej odległości. Ryanair nie dopełnił bowiem obowiązku poinformowania pasażerów o odwołanych lotach na dwa tygodnie przed podróżą - a takie są unijne przepisy.

Kolejne strajki na horyzoncie

Bieżący kwartał nie zapowiada się dla Ryanaira różowo. Zarówno piloci, jak i pozostali pracownicy w całej Europie, zapowiadają strajki, które poskutkują odwoływaniem lotów.

Pracownicy żądają takich "luksusów," jak umowy o pracę, precyzyjnych informacji o długości przysługujących urlopów, czy też zatrudniania bezpośrednio poprzez Ryanair.

Przewoźnik kontratakuje, podając na swojej stronie wysokość wynagrodzeń, jakie płaci swoim pilotom i pracownikom kabinowym, i uważając, że płac im znakomicie. Załogi Ryanaira doskonale zdają sobie jednak sprawę, że przewoźnik ma olbrzymie pole do podwyżek, gdyż koszty operacyjne (bez paliwa) na pasażera w Ryanair są niższe niż u konkurencji – wedle danych irlandzkiej linii, jej koszty wyniosły w ostatnim kwartale tylko 27 euro/pasażer, podczas gdy np. w Wizz Air już 40 euro, a w Norwegian aż 84 euro.

Na wieść o słabszych wynikach przewoźnika, jego akcje zaliczyły we wtorek ponad 2-procentowe spadki kursu na londyńskiej i dublińskiej giełdzie. W Nowym Jorku na otwarciu, kurs spadł o około 1 procent.

.. źródło: investing.com

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: