Polska w czołówce UE. Tylko trzy kraje mają niższe bezrobocie niż my

Eurostat podał, że w czerwcu stopa bezrobocia w Polsce była na poziomie 3,7 proc. To nie tylko mniej, niż miesiąc wcześniej, ale także mniej, niż wynosi bezrobocie w większości unijnych państw.

Według Eurostatu bezrobocie w czerwcu spadło u nas o 0,1 punktu procentowego wobec maja - z 3,8 do 3,7 proc. Równo rok temu było to jeszcze 5 proc. Zgodnie z najnowszymi unijnymi danymi, w Polsce mamy 635 tys. bezrobotnych.

Eurostat: polskie bezrobocie wśród najniższych w UE

Dzięki regularnym spadkom utrzymujemy się pod tym względem w ścisłej czołówce Unii. Niższe bezrobocie mają zaledwie trzy państwa: Czechy - 2,4 proc., Niemcy – 3,4 proc. i Węgry – 3,6 proc.

Bezrobocie w UE w czerwcuBezrobocie w UE w czerwcu źródło: Eurostat

Do Węgrów, brakuje nam już bardzo niewiele, choć tak naprawdę nie wiemy tego na pewno. Jeśli bowiem zajrzeć głębiej w tabelki Eurostatu, widać, że ostatnie dane dotyczące Węgrów mamy za maj. Ich bezrobocie spada w ostatnich miesiącach w takim samym tempie jak nasze – o 0,1 pkt proc. Ale po aktualizacji – kto wie – może się równie dobrze okazać, że się z nimi zrównaliśmy.

Od średnich unijnych jesteśmy już bardzo oddaleni. W całej Unii Europejskiej bezrobocie w czerwcu wyniosło 6,9 proc., a w strefie euro 8,3 proc.

Bezrobocie niskie i co teraz?

Te dane różnią się od raportowanych przez GUS i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zgodnie z którymi w czerwcu bezrobocie wyniosło 5,9 proc.

Czytaj więcej na ten temat: GUS potwierdza: bezrobocie w czerwcu poniżej 6 proc. To najniższy wskaźnik od blisko 28 lat

Ta różnica bierze się z metodologii badań. Polski urząd statystyczny i rząd biorą pod uwagę osoby zarejestrowane w urzędach pracy jako bezrobotne. Natomiast według Eurostatu bezrobotny to tylko ten, który nie ma pracy, choć chciałby ją podjąć. Eurostat nie wlicza więc osób, które nie szukają aktywnie zatrudnienia.

Ale to "polskie" bezrobocie też jest rekordowo niskie – nie dość, że spadło poniżej 6 proc., to jeszcze bezrobotnych jest mniej niż milion. Rząd się z tego oczywiście cieszy, choć widzi też, że trudno będzie ten wskaźnik jeszcze bardziej zbijać.

- Pora na inne podejście by sprostać wyzwaniom - napisała w komentarzu minister pracy Elżbieta Rafalska. Bo dalsze zbijanie poziomu bezrobocia może być coraz trudniejsze. Już kilka miesięcy temu pojawiały się opinie, że w zasadzie pracują już wszyscy, którzy chcą pracować. Tym wyzwaniem jest też nisko poziom aktywności zawodowej Polaków, który jest u nas poniżej unijnych średnich oraz problem długotrwale bezrobotnych.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (99)
Eurostat podał dane o bezrobociu. Polska w czołówce UE. Tylko trzy kraje mają niższe bezrobocie niż my
Zaloguj się
 • beton44

  Oceniono 32 razy 18

  1. 3 miliony "wyjechanych"
  2. pewnie drugie 3 miliony bezrobotnych na wsi - maskowanych przez ideę KRUSu
  3. i pewnie z milion czy dwa niezarejestrowanych / usuniętych karnie z ewidencji

  I zrobił się cud statystyczny :-)

 • adam_l27

  Oceniono 28 razy 14

  Drogi PiS - pora iść za ciosem i zacząć ograniczać etaty w PUP. Pensje w PUP powinny być zamrożone tak by ludziom tam nie opłacało się pracować i szukali konkurencyjnej pracy na rynku. Oczywiście wiem że nasza totalna opozycja zaraz będzie chciała bronić tych biednych urzędników bo "demokracja" "konstytucja", poza tym większość pierdzistołków-urzędasów popiera kod....

 • supermarjan

  Oceniono 20 razy 10

  spoko. jesli chodzi o BEZPŁACIE to jestesmy na pierwszym miejscu. ale jest sposob coby to zmienic.
  nie nie mysle o apelach do januszy biznesu i wielkich korpo by podzielili sie zyskami z pracownikiem uczciwiej, niechby jak we francji, ani o zmiane obciazen pracy podatkami.
  no co wy.
  badzmy realistami, nie wymagajmy niemozliwego.
  mam rozwiazanie znacznie latwiejsze do wdrozenia:
  trzeba przyjąć do unii bangladesz i somalie.
  wtedy i w bezplaciu bedziemy miec trzecie miejsce.

 • tradycja_krotkiej_reki

  Oceniono 16 razy 10

  Wyjaśnię ten sekret na własnym przykładzie. Wolę pojechać do Niemiec i tam przez trzy miesiące popracować a potem dziewięć miesięcy leżeć brzuchem do góry w Polsce. Dlaczego? Bo za trzy miesiące pracy *odłożę* tyle, ile zarobię za te dziewięć miesięcy w Polsce.

  Oczywiście bardzo chętnie podejmę pracę na cały etat w Polsce. Za odpowiednią stawkę. A póki co popsuję trochę statystyki GUS-u dot. bezrobocia.

 • slawomir r

  Oceniono 14 razy 8

  Wskaźnik bezrobocia to stosunek zarejestrowanych bezrobotnych do ilości populacji w wieku produkcyjnym. Moje dzieci, które wyjechały lata temu za granicę i tam mieszkają też mają wpływ na ten wskaźnik. Wszak są w populacji Polaków w wieku produkcyjnym a nie figurują w UP. Należy teraz pochwalić się współczynnikiem aktywności zawodowej bo chyba też jesteśmy na trzecim miejscu w UE. Ale od końca.

 • eva01

  Oceniono 5 razy 5

  Ile miejsc pracy powstało w ostatnich trzech latach? Ilu ludzi skorzystało z emerytury w ostatnich trzech latach? Ile ludzi zwolniło się z pracy w wyniku wypłaty 500+ ? Czy ktoś zna odpowiedzi na moje pytania....

 • js08836

  Oceniono 5 razy 5

  Ucieknie z tego pisowskiego dobrobytu kolejny milion i będzie najniższe bezrobocie w Europie.

 • komentarzdramatyczny

  Oceniono 21 razy 5

  Kolejny dowód na to, że PiS należy odsunąć od władzy.Ewidentnie Polacy nie chcą pracować i przepijają 500+ a gospodarka to już nie istnieje przez stan wojenny jaki wprowadził imperator.

  KOD i UBywatele PRL na harem.

 • LESIO VII

  Oceniono 4 razy 4

  "Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX