PiP w Amazonie: w ciągu czterech lat przeprowadzono 52 kontrole. Łącznie 18 tys. zł kary

Na początku ubiegłego tygodnia minister Rafalska poprosiła szefa PIP o przeprowadzenie kontroli w centrach Amazona w Polsce. Powodem były doniesienia medialne opisujące przypadki łamania praw pracowniczych.

„W przypadku, gdy Państwowa Inspekcja Pracy już takie kontrole przeprowadziła proszę o poinformowanie mnie o ich wynikach” – napisała minister Rafalska.

Czytaj na ten temat: Minister Rafalska prosi o kontrolę w Amazonie. Powodem możliwość łamania praw pracowniczych

Okazuje się, że Amazon w zasadzie od początku swojej działalności jest regularnie kontrolowany przez inspektorów PiP. Oto podsumowanie.

W latach 2014-2018 inspektorzy pracy przeprowadzili 52 kontrole w centrach logistycznych Amazon, z czego: 32 kontrole w Bielanach Wrocławskich, 18 kontroli w Sadach k. Poznania, 2 kontrole w Sosnowcu w 2018 r. oraz 1 kontrolę w Kołbaskowie w 2018 r.

Zakresem kontroli objęto m.in. "czas pracy, wynagrodzenia oraz z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy, w tym wypadki przy pracy, stanowiska i pomieszczenia pracy, organizację stanowisk pracy, pomieszczenia higieniczno-sanitarne, szkolenia bhp i badania lekarskie. Zmierzono wydatek energetyczny związany z wykonywaną pracą na poszczególnych stanowiskach pracy."

Jak czytamy w podsumowaniu "W wyniku kontroli w latach 2014-2018 inspektorzy skierowali do pracodawcy 117 decyzji nakazujących usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, 203 wnioski w wystąpieniach oraz 13 poleceń. Większość decyzji została wykonana, co wpłynęło na polepszenie warunków pracy zatrudnionych pracowników."

Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły m.in.:

 • szkoleń w zakresie bhp wstępnych i okresowych oraz ich udokumentowania,
 • przestrzegania przepisów bhp w zakresie pomieszczeń pracy oraz pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
 • zasad magazynowania i składowania,
 • odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej,
 • wypłaty wynagrodzenia w zakresie wysokości i terminowości wypłat,
 • ewidencji czasu pracy

Wobec winnych 26 wykroczeń nałożono 12 mandatów na łączną kwotę 18 tys. zł, zastosowano 5 środków wychowawczych.

Wyniki kontroli PiP nie pokrywają się z najczęstszymi powodami skarg pracowników do mediów. Najbardziej dokuczliwe są dla nich wyśrubowane normy, narzucające - zdaniem załogi - nierealne tempo pracy.

Amazon nie zgadza się z zarzutami. Firma wielokrotnie podkreślała, że jest dobrym pracodawcą, a swojej załodze oferuje konkurencyjną płacę, benefity, ubezpieczenie na życie, prywatny pakiet medyczny, obiad za 1 zł, darmowy transport czy program, w ramach którego pracownicy otrzymują dofinansowanie do kursów zawodowych.

- Od pierwszego dnia działalności w Polsce, ściśle współpracujemy z władzami i zapewniamy im pełen wgląd w nasze warunki pracy i standardy bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę nasze dotychczasowe relacje z Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Inspektoratem Pracy, jesteśmy zaskoczeni tym listem - napisała w oświadczeniu przesłanym do redakcji rzecznik prasowy Amazona, Marzena Więckowska.

- Chcąc walczyć z mitami na nasz temat otworzyliśmy nasze Centra dla zwiedzających. Każdy, kto chce się dowiedzieć jakie warunki i atmosferę pracy stworzyliśmy, może przekonać się o tym osobiście. Zapisy dostępne są na www.zwiedzanieamazon.pl. - dodała.

Amazon działa w Polsce od 2014 r. Do tej pory firma wygenerowała w kraju już ponad 4 mld złotych inwestycji - w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku, 5 nowoczesnych Centrów Logistyki E-Commerce w Poznaniu, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina oraz Wrocławiu (gdzie znajdują się dwa obiekty firmy), a także oddział Amazon Web Services w Warszawie.

Obecnie firma w Polsce w pięciu centrach dystrybucyjnych, zatrudnia ok. 14 tys. pracowników na stanowiskach stałych (10 tys. kolejnych stanowisk jest sezonowych).

+++

Rafał Agnieszczak: Ktoś, kto zawsze jedzie po bandzie, nie wygra w biznesie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (46)
PiP w Amazonie: w ciągu czterech lat przeprowadzono 52 kontrole. Łącznie gigant zapłacił 18 tys. zł kary
Zaloguj się
 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 10 razy 6

  Jakie przewinienia taka kara...
  Nie ma czasu na pogaduchy i typowe SSocjalistyczne czy się stoi....

 • crex-crex

  Oceniono 5 razy 5

  Jeżeli tyle kontroli wykazało nieprawidłowości tylko na 18 tys PLN to znaczy, że firma jest bardzo dobrze zorganizowana i przestrzega prawa.
  Nie wiem, skąd pomysł, że każda kontrola musi się skończyć karą? W byłym ustroju tak było?

 • kandrzej1

  Oceniono 9 razy 5

  A czy koniecznie trzeba tam pracować? Przecież przy tak małym bezrobociu można znaleźć podobną pracę za, co najmniej, takie same pieniądze. (chociażby Lidl czy Biedronka).

 • gj61

  Oceniono 15 razy 5

  Wyśrubowane normy... nierealne tempo pracy.... Mariolki, Janusze nie mają czasu na pogaduchy, posty na szitbuku.... Nooo, zgroza!!! Jak tu pracować???

 • hemi440

  Oceniono 10 razy 4

  "Bezos zarabia w minutę tyle, co przeciętny millenials w USA w ciągu roku.
  W 2016 roku zarobił 19,3 miliarda dolarów. To daje ok. 52 mln dolarów na dzień, czyli nieco ponad 2 mln na godzinę, czyli 36 tysięcy dolarów na minutę."
  Tak więc sądzę że jak zobaczy wysokość nałożonej kary to spadnie z krzesła. Ze śmiechu...

 • wiktor_jerofiejew

  Oceniono 16 razy 4

  Klimatyzacja , darmowy transport , darmowy obiadek ,regularna pensja , podwyżki , bonusy i premie, na głowę nie pada śnieg, szef nie krzyczy i nie wyzywa...no nie wiem ,No nie wiem...
  Może jak ktoś stęka i jęczy niech spróbuje na budowie idzie jesień i zima idealny czas na zmianę...

 • aldik1980

  Oceniono 4 razy 4

  Myślę, że Amazon jest zdruzgotane tak olbrzymią karą ...

 • Trolluj T

  Oceniono 7 razy 3

  No no... teraz Amazona na pewno się przestraszy i już nigdy więcej nie odważy się wyzyskiwać swoich pracowników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX