Młodzi Polacy toną w długach. Wydają pieniądze, których nie mają. Średni dług to 10,3 tys. zł

Długi młodych Polaków w wieku 25-35 lat sięgają 6,5 mld zł, wynika z raportu Krajowego Rejestru Długów. Niezapłacone zobowiązania w tej grupie wiekowej ma aż 630 tys. osób. Do oddania mają średnio 10,3 tys. zł.

Według ostatnich dostępnych danych Eurostatu 44 proc. młodych Polaków i 17 proc. małżeństw w wieku 25-35 lat nie zakłada własnego gospodarstwa domowego. Nie mając zdolności kredytowej, nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego M, a wynajęcie mieszkania przy niskich zarobkach też bywa wyzwaniem.

Czytaj też: Długi polskich przewoźników sięgają już niemal 1 mld złotych

W takiej sytuacji łatwiej przychodzi im wydawanie pieniędzy na bieżące potrzeby i rzeczy, które niekoniecznie są niezbędne do życia, ale sprawiają, że żyje się łatwiej i przyjemniej. Nawet za cenę zadłużenia.

Zadłużenia w grupie wiekowej 31-35 trafiające do windykacji to m.in. meble, telewizory, laptopy, sprzęt AGD, skutery i motocykle. Polacy zadłużają się także na przyjęcia komunijne dla dzieci, zagraniczne wczasy, rowery dla pociech, usługi stomatologiczne. 

W młodszym przedziale wiekowym 25-30 lat dominują bowiem zakupy sprzętu elektronicznego, jak smartfony i tablety, obowiązkowo z najwyższej półki. Młodzi Polacy decydują się na zakupy ratalne lub zaciągają kredyty konsumpcyjne w bankach. Są to kwoty od 2,5 do nawet 5 tys. zł. Potem dobierają kolejne tysiąc złotych, a następnie jeszcze 2 tysiące na kino domowe czy sprzęt audio"

- czytamy w raporcie KRD. 

Czytaj też: Długi czynszowe w Polsce. Rekordzistka winna prawie milion złotych

Zadłużają się mężczyźni

Wśród dłużników pomiędzy 25 a 35 rokiem życia 73 proc. stanową mężczyźni - są winni wierzycielom 4,7 mld zł, co oznacza średnio 11,5 tys. zł na osobę. Kobiety (27 proc. dłużników) zalegają ze spłatą 1,7 mld zł. Ich zobowiązania wynoszą średnio 8 tys. zł.

Spłata zobowiązań zaczyna ich przerastać. Problem ten szczególnie wyraźnie widać wśród 35-latków. Z pokolenia Y to oni są najbardziej zadłużeni. Mają do oddania 1,14 mld zł. Ich średni dług wynosi prawie 16 tys. zł. Pamiętajmy jednak, że część tych osób ma na koncie także kredyt na mieszkanie lub samochód, a więc są mocno obciążone. Najmniej zaległości mają natomiast stojący u progu dorosłości 25-latkowie. Ich zobowiązania notowane w naszej bazie danych wynoszą 'tylko' 189 mln zł, a średnie zadłużenie to 4,6 tys. zł

- podkreśla prezes KRD Adam Łącki.

Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy województwa śląskiego, którzy mają do spłaty aż 945 mln zł (w wieku 25-35 lat), następnie mieszkańcy województwa mazowieckiego (805 mln zł), a za nimi Dolnoślązacy (666 mln zł). Najmniej zadłużeni są mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy mają do oddania 130 mln zł.

Rekordzistą w bazie danych KRD jest 31-letni mężczyzna, który ma 2 zobowiązania wobec jednego z sądów okręgowych o łącznej wartości ponad 6 mln zł.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (106)
Młodzi Polacy toną w długach. Średni dług to 10,3 tys. zł
Zaloguj się
 • polsilver100

  Oceniono 28 razy 26

  Ludzie kupują za pieniądze których nie mają rzeczy które nie potrzebują po to by innym pokazać się

 • perun1984

  Oceniono 31 razy 23

  Tak.. Mam do czynienia z takimi delikwentami codziennie. Potwierdzam, pokolenie dzisiejszych dwudziestolatków to w większości przypadków leniwe osły , którzy są na utrzymaniu u rodziców i nie mających wiedzy nt. produktów ratalnych i kredytowych.

 • Robert Gawłowski

  Oceniono 39 razy 23

  I proponuję -i tu niespodzianka !!!! - program oddłużenie +
  Ilu nowych wyznawców pisu Wow

 • 162tony

  Oceniono 43 razy 15

  Rośnie pokolenie: "a po co mi matematyka"
  a kilka (naście) lat później: "coś tam podpisałem w supermarkecie, ale dokumenty przychodziły z banku to nie płaciłem"...

 • johnny-kalesony

  Oceniono 10 razy 10

  Hordy przygłupów w ciasnych włóczkowych czapkach, przypominających prezerwatywy, okupujące leżaki najmodniejszych knajp po prostu MUSZĄ się pokazać z/w: najnowszym smartfonem (kilka tysi), najnowszym hybrydowym suvie, kręcić jazzy/trendy/fetchy vlogi z najbardziej prestiżowych apartamentów. A to nie jest tanie. Jedna refleksja mi się objawiła ... Z przeszłości nieco. Zacytuję Jana Himilsbacha - "Tyle dróg budują, tylko jechać nie ma dokąd".
  Włóczkowe kondomy tyle mają kamerek, smartfonów i innych elektronicznych zabawek za sporą kasę, tylko - do powiedzenia tak niewiele.

 • pigeon_shit_dust

  Oceniono 8 razy 8

  Nie. Nie wydaja pieniedzy, ktorych nie maja. To tylko czesc prawdy.
  Wydaja pieniadze, ktorych nigdy nie beda mieli, bo nie beda w stanie ich zarobic i oddac. Uwaga: Zarobic i oddac.

 • sselrats

  Oceniono 12 razy 8

  ...i wiele szkol wyzszych jest wciaz za darmo...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX