Miliony z Brukseli na dofinansowanie dwóch dróg ekspresowych: S5 i S17

Ponad 300 milionów euro z Unii Europejskiej pójdzie na budowę odcinków S5 w kujawsko-pomorskim oraz S17 na Mazowszu. Mają napędzić gospodarkę.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że do Polski trafią kolejne miliony euro dofinansowania na budowę dróg ekspresowych. Tym razem 320 milionów euro pójdzie na odcinki dróg S5 i S17.

Fragment S5 pomiędzy miejscowościami Nowe Marzy, Świecie i Bydgoszcz otrzyma dofinansowanie na 255 mln euro. Z kolei odcinek S17 pomiędzy węzłami Zakręt i Lubelska (droga pomiędzy Warszawą a Garwolinem) otrzyma dofinansowanie w wysokości 64,6 mln euro.

Czytaj też: Rusza budowa autostrady A2 na wschód od Warszawy. Odcinek ma być gotowy za 2 lata

- Te drogi, po ukończeniu, stworzą nowe możliwości gospodarcze dla obywateli i przedsiębiorstw w Polsce, stymulując przemysł, turystykę i handel. Dzięki temu Polacy będą mogli czerpać korzyści z krótszych czasów podróży i poprawy bezpieczeństwa na drogach - powiedziała Corina Cretu, unijna komisarz ds. polityki regionalnej.

Pieniądze na te odcinki tras ekspresowych pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (trasa S5) oraz z Funduszu Spójności (trasa S17). Prace mają być zakończone do 2020 roku.

To nie pierwsze inwestycje UE w te trasy ekspresowe. W S5 Unia w ramach budżetu na lata 2014-2020 zainwestowała już ponad 740 mln euro. Prace na S17 są zaś częścią inwestycji wartej 480 milionów euro.  

Zobacz także: Orlen i Lotos bliżej fuzji. BP protestuje: Państwowy monopol oznaczać może wzrost cen paliw

Więcej o: