Orlen i Lotos bliżej fuzji. BP protestuje: Państwowy monopol oznaczać może wzrost cen paliw

Robert Kędzierski
Daniel Obajtek ogłosił, że dokumenty dotyczące fuzji Orlenu i Lotosu zostaną złożone w Komisji Europejskiej w listopadzie. Planom polskich spółek ostro sprzeciwia się BP. Zapowiada protest.

Orlen i Lotos są coraz bliższe fuzji. Daniel Obajtek, prezes pierwszej ze spółek, poinformował, że PKN Orlen złoży wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zgody na połączenie z Grupą Lotos w listopadzie  - donosi serwis wPolityce. Przypomnijmy, że PKN Orlen i Skarb Państwa podpisały list intencyjny w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem w lutym.

KE musi się zgodzić na transakcję. 

Kierowcy nie muszą się obawiać?

Daniel Obajtek podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy przekonywał, że taka decyzja miałaby ekonomiczny sens. Miałaby bowiem pozwolić na zaoszczędzeniu na kosztach logistyki. 

Zapewnił jednocześnie połączenie, że firm nie spowoduje wzrostu cen i nie wytworzy monopolu. Warto przypomnieć, że w podobnym stylu skomentował wprowadzenie "opłaty emisyjnej", która podnosi cenę paliwa o dziesięć groszy. Obajtek stwierdził, że "Orlen i Lotos mogą ją wziąć na siebie".

Są głosy "za"

Plany paliwowych gigantów popiera Warsaw Enterprise Institute, którego prezesem jest Tomasz Wróblewski, były naczelny "Newsweek Polska", "Wprost", publicysta "Dziennika Gazety prawnej" i "Rzeczpospolitej". 

W raporcie opublikowanym przez fundację czytamy:

Połączenie działalności PKN Orlen i Grupy Lotos pozwoli zbudować liczącego się gracza na rynku paliw nie tylko w naszym regionie Europy, ale w skali całego kontynentu. Synergie uzyskane w wyniku konsolidacji zwiększą jego potencjał zarówno na rynku produkcji i dystrybucji paliw, jak i w bardzo konkurencyjnym, ale zarazem dochodowym, segmencie petrochemicznym. Ich połączenie ułatwi ekspansję zarówno w kraju, regionie, jak i w perspektywie globalnej.

Połączony koncern zwiększy bezpieczeństwo energetyczne kraju. [...] Wspólne zakupy pozwolą nie tylko obniżyć ceny sprowadzanego surowca, ale również otworzyć się w większym stopniu na inne regiony świata.

BP ostro protestuje

Jak dowiedziało się Radio Zet plany polskich spółek nie podobają się BP. Gigant zamierza złożyć oficjalny protest w Komisji Europejskiej. 

Powstanie wielki państwowy monopol, który zagraża wolnemu rynkowi w całym regionie. 

- argumentuje w rozmowie z radiem Bogdan Kucharski, prezes BP Polska. 

Czytaj też: PiS zmienia prezesów spółek państwowych średnio co 20 dni. Takiego szaleńczego tempa nie miał jeszcze nikt

Jednocześnie spółka wydała oświadczenie, w którym czytamy. 

Konkurencja jest dobra dla klientów - w interesie polskiego konsumenta jest dalsze zwiększanie konkurencyjności po stronie zaopatrzeniowo-infrastrukturalnej, a ewentualne przejęcie kontroli przez PKN Orlen nad Grupą Lotos temu nie sprzyja.

Brak konkurencji może oznaczać wzrost cen paliw.

- twierdzi BP. 

***

Veit Stutz: Zamiast wciąż szukać nowych wyzwań, lepiej dłużej zostać na danym stanowisku i wgryźć się w temat [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (94)
BP nie chce, by Orlen i Lotos się połączyły. "Powstanie wielki państwowy monopol, który zagraża wolnemu rynkowi"
Zaloguj się
 • czesiu.wisniak

  Oceniono 77 razy 35

  Brytyjski koncern jest niezadowolony, że Polacy utworzą swój własny koncern. Niezłe.

 • e50504

  Oceniono 44 razy 22

  Nie żeby nie było w tym trochę racji, ale troska z jaką BP, wyjątkowo agresywny gracz mający kolekcję grzechów za uszami, wypowiada się o naszym rynku paliw po prostu chwyta za serce, aż łezka mi się zakręciła :)

 • farcry3

  Oceniono 46 razy 22

  Korporacja BP mówi o wolnym rynku ? buhahahah....kabaret. Wolny rynek w świecie korpo i lobbingu polityków to fikcja dla frajerów. Wolny rynek mam na bazarku, gdzie mogę wybrać jakie i po ile mogę kupić pomidory.

 • rozbawiony_lewusek

  Oceniono 57 razy 21

  No jak to tak. Polaki by mieli zarabiac? Niedoczekanie. Trzeba im cla nalozyc. Tylko niemieckie, angielskie czy inne firmy moga sobie robic co im sie chce. Polaki nie moga.

 • macwies

  Oceniono 17 razy 9

  LOTOS jest tak bogaty, że daje rabaty na paliwo związkowcom (tylko swoim?) i księżom!
  Różnicę w kosztach dla w/w pokrywamy wszyscy!

 • byann

  Oceniono 20 razy 8

  BP ma długie tradycje w kierowaniu wolnym rynkiem.
  Zamach stanu w Iranie (1953) – zamach stanu, w rezultacie którego odsunięto od władzy irańskiego demokratycznego premiera Mohammada Mosaddegha w 1953 roku. Zamach zaaranżowany został przez Wielką Brytanię (ponad nazwą „Operation Boot”) i Stany Zjednoczone (pod nazwą Projekt TPAJAX)

 • bazbaz73

  Oceniono 25 razy 7

  Powrót do CPNu. Jak za starych "dobrych" czasów...

 • year68

  Oceniono 16 razy 6

  Lotos kojarzy się z Pomorzem... ciekawe jak do fuzji sołtysa odniosą się podczas wyborów :)) Informuję przy okazji "zafascynowanych" dojną zmianą, że zmieni się miejsce płatności podatku z Gdańska na Płock. :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX