Boom na "hipoteki" trwa w najlepsze. Polacy chcieli blisko 30 proc. więcej pieniędzy niż rok temu

W sierpniu Polacy zawnioskowali o kredyty hipoteczne łącznie na kwotę aż o 28,5 proc. wyższą niż rok wcześniej - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej.

Jak zauważa BIK, sierpniowy odczyt indeksu popytu na kredyty mieszkaniowe jest trzecim rekordowym odczytem od września 2015 r. 

Na wzrost łącznej wnioskowanej kwoty aż o 28,5 proc. złożyły się zarówno coraz wyższe sumy, które Polacy chcą pożyczać, jak i coraz wyższa liczba osób wnioskujących o kredyty. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, łącznie w sierpniu o kredyt mieszkaniowy zawnioskowało blisko 35,5 tys. osób, w porównaniu do 31,2 tys. rok wcześniej - to wzrost o 13,7 proc. Z kolei średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła blisko 254 tys. zł, czyli aż o 13 proc. więcej niż rok temu. 

Wzrostowi liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy sprzyja nadal bardzo dobra obecna sytuacja ekonomiczna gospodarstw domowych, której towarzyszy optymizm co do ich sytuacji finansowej w przyszłości. Natomiast wnioskowanie o wyższe kwoty kredytów mieszkaniowych niż 2017 r. może mieć swoje główne źródło we wzroście cen nieruchomości - wzrost średniej kwoty wnioskowanego kredytu jest zbliżony do wzrostu cen nieruchomości

- mówi prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Czytaj też: Prezes Budimeksu: Mieszkania zdrożeją nawet o 9 proc. "To dopiero będzie gorący temat" [NASZ WYWIAD]

"Hipoteki" sprzedają się jak świeże bułeczki

Oczywiście, wnioski o kredyty mieszkaniowe to jeszcze nie udzielone kredyty. Ale i w tym przypadku są obecnie bite rekordy. Jak wynika z raportu AMRON-SARFiN publikowanego przez Związek Banków Polskich, w drugim kwartale br. Polacy zaciągnęli aż 53,7 tys. kredytów mieszkaniowych, na łączną kwotę aż 13,7 mld zł. Tym samym, pod względem łącznej kwoty zaciągniętych kredytów hipotecznych, był to najwyższy wynik od 8 lat.

Ale liczbowo ten rok też jest wyjątkowy, bo ponad 55 tys. kredytów mieszkaniowych zaciągniętych w pierwszym kwartale br. było z kolei wynikiem najwyższym od 6,5 roku.

.. źródło: AMRON-SARFiN

- Wyniki pierwszego półrocza po raz kolejny potwierdzają naszą prognozę o możliwym przekroczeniu w roku 2018 pułapu 200 tys. kredytów hipotecznych o wartości łącznej sięgającej nawet 50 mld złotych - komentuje dr Jacek Furga, Przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich. Ostatni raz ponad 200 tys. kredytów hipotecznych banki udzieliły w 2011 r. Wówczas łączna ich kwota wyniosła ok. 49,2 mld zł. Żeby znaleźć rok z akcją kredytową na poziomie ponad 50 mld zł, trzeba by cofnąć się aż do 2008 r. - wówczas udzielono kredytów na ponad 57 mld zł (niestety, głównie "frankowych". Wtedy przyznanych kredytów liczbowo było jednak znacznie więcej niż aktualnie - prawie 287 tys.

Według danych na koniec czerwca br., w Polsce jest już blisko 2,2 mln czynnych umów o kredyt mieszkaniowy. Zadłużenie z ich tytułu przekroczyło 400 mld zł.

.. źródło: AMRON-SARFiN

.. źródło: AMRON-SARFiN


Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Czytaj też: Szykuje się rewolucja w kredytach mieszkaniowych. Chodzi m.in. o zasadę "klucz za dług"

***

Andrzej K. Koźmiński: Pracodawcy to nie są małe dzieci. To ludzie, którzy powinni dawać sobie radę [NEXT TIME]

Więcej o: