Wielki zator w konsulacie New Delhi. Tysiące osób w kolejce po wizę zarobkową do Polski

Tysiące Nepalczyków, Hindusów czy Banglijczyków mają zezwolenia na pracę w Polsce i miejsce pracy, które już na nich czeka. Ale przez kolejkę w ambasadzie i niedołężny system informatyczny, nie mogą pracować.

Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, bardzo szybko rośnie liczba zezwoleń na pracę w Polsce dla Azjatów - szczególnie z Nepalu, Indii i Bangladeszu. W pierwszej połowie 2018 r. doszło wręcz do historycznej zmiany, i liczba zezwoleń dla Nepalczyków przegoniła tę dla Białorusinów! Teraz w "rankingu" zezwoleń na pracę w Polsce to obywatele Nepalu są na 2. miejscu, za Ukraińcami. 

.. dane: MRPiPS; grafika: Marta Kondrusik

Niestety, jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", obywatele Nepalu, Bangladeszu czy Indii mają problemy z podjęciem pracy w Polsce. Chodzi o to, że osoby posiadające już zezwolenia na pracę i zagwarantowane miejsce pracy w polskiej firmie, muszą jeszcze postarać się o tzw. wizę zarobkową. Tymczasem ambasada w New Delhi, obsługująca północną część Indii oraz właśnie m.in. Bangladesz, Nepal, nie wyrabia się z ich wystawianiem. Jak wynika z informacji gazety, na wizy z tej ambasady czeka nawet ok. 25 tys. osób, wiele nawet i od 8 miesięcy. Tymczasem czas, na jaki ich pracodawcy otrzymali dla nich zezwolenia na pracę w Polsce, już biegnie.

Jak informuje "DGP", w wydziale konsularnym w New Delhi pracują tylko cztery osoby. Od początku roku udało im się wystawić jedynie 3,5 tys. wiz pracowniczych. Napływu wniosków nie wytrzymała też skrzynka mailowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a inny system - e-Konsulat - zawiesza się tuż przed udostępnieniem nowej puli wolnych miejsc na wnioski o wizy.

Niestety, nieuczciwy "biznes" wyczuli też już m.in. lokalni pośrednicy, którzy dodatkowo rejestrują wnioski w systemie wizowym tylko po to, by potem próbować odsprzedawać "wolne terminy" za ok. 1-3 tys. euro.

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Zbigniew Grycan: Dobrze mi się wiodło, bo przede wszystkim dbałem o jakość swoich produktów [NEXT TIME]

Więcej o: