Jack Ma chce być jak Bill Gates. Szef wielkiej firmy Alibaba ogłosił, że odejdzie ze stanowiska

Z nauczyciela angielskiego stał się jednym z najbogatszych Chińczyków ze statusem niemal gwiazdy. Jack Ma, współzałożyciel firmy Alibaba, konkurenta Amazona, znanego w Polsce z serwisu AliExpress, zapowiedział, że zrezygnuje ze stanowiska przewodniczącego rady dyrektorów.

Jack Ma 10 września 2018 roku skończył 54 lata i ten dzień wybrał, by ogłosić, że przestanie kierować Alibaba Group dokładnie za rok. Wprawdzie od pewnego czasu zapowiadał już, że szykuje się do tej biznesowej "emerytury", jednak 55 lat to relatywnie młody wiek na taką decyzję. Teraz Jack Ma chce zająć się filantropią, działaniami na rzecz edukacji i "nowymi marzeniami", których w swoim oświadczeniu dokładnie nie określił.  

- Tylko Bill Gates zrobił coś takiego. Żaden inny założyciel firmy technologicznej na świecie nie zrezygnował tak po prostu na szczycie - komentuje cytowany przez Reutersa Rupert Hoogewerf z firmy Hurun Report, która publikuje ranking najbogatszych Chińczyków.

Według aktualizowanego na bieżąco zestawienia Forbesa, Jack Ma jest w tym momencie najbogatszym Chińczykiem, z majątkiem o wartości 36,6 mld dolarów. Po piętach depczą mu jednak działający na rynku nieruchomości Hui Ka Yan oraz Ma Huateng, prezes innego giganta internetowego - firmy Tencent. Kolejność ścisłej czołówki zależy od giełdowych kursów spółek. Jack Ma jest poza tym na 20. miejscu najbogatszych ludzi na świecie.

Notowana na giełdzie w Nowym Jorku Alibaba ma kapitalizację, czyli rynkową wartość, na poziomie 420 miliardów dolarów. Od debiutu w 2014 roku cena akcji spółki wzrosła ponad dwukrotnie.

Notowania spółki Alibaba na giełdzie w Nowym Jorku, wykres od debiutuNotowania spółki Alibaba na giełdzie w Nowym Jorku, wykres od debiutu źródło: investing.com

Jack Ma założył Alibaba Group w 1999 roku, razem z 17 wspólnikami, teraz firma zatrudnia 66 tysięcy osób i działa na całym świecie. Sam założyciel znany jest z ekscentrycznych zachowań, przebierania się i występów wokalnych podczas firmowych imprez.

Eksperci nie obawiają się, że zmiana na stanowisku szefa zatrzęsie gigantem handlu internetowego. Na swojego następcę Jack Ma wyznaczył Daniela Zhanga, obecnego prezesa (CEO) firmy, ale sam pozostanie w radzie dyrektorów jeszcze przez dwa lata. Daniel Zhang uważany jest za kluczowego pomysłodawcę "dnia singla" - wymyślonego przez Alibabę swego rodzaju "święta" zakupów internetowych, organizowanego co roku 11 listopada. To największe takie wydarzenie na świecie. W ubiegłym roku tego dnia zanotowała rekord sprzedaży w wysokości ponad 25 miliardów dolarów.

+++

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

Więcej o: