Apple Watch i Mac Mini mogą podrożeć przez cła. Donald Trump radzi: "Produkujcie w USA"

Robert Kędzierski
Apple alarmuje, że niektóre jego produkty mogą podrożeć z uwagi na nowe cła, które "na dniach" ma wprowadzić amerykańska administracja. Prezydent USA radzi: chcecie uniknąć ceł? Produkujcie w USA.

Apple Watch, Mac Mini, słuchawki AirPods, inteligentny głośnik HomePod i kilka innych produktów Apple może wkrótce podrożeć. Wszystko przez cła, które w ciągu najbliższych dni zamierza wprowadzić administracja Donalda Trumpa. Wartość nowych opłat, zapowiadanych w lipcu, może wynieść nawet 200 mld dol. - wyjaśnia "Guardian".

Apple apeluje, Trump radzi

W liście kierowanym do amerykańskich władz Apple postuluje, by nie wprowadzać ceł, bo "spowodują spadek wzrostu gospodarczego Stanów Zjednoczonych, zmniejszą konkurencyjność amerykańskich produktów oraz doprowadzą do wzrostu cen."

Amerykański prezydent w sobotę skomentował obawy Apple za pośrednictwem Twittera. Dał gigantowi technologii prostą radę: produkujcie w USA a unikniecie podatków.

Czytaj też: Google i Apple są zbyt zachłanni? Twórcy aplikacji zaczynają się buntować. Ale są raczej bez szans

Ceny (produktów - red.) Apple mogą wzrosnąć przez wysokie cła jakie możemy wprowadzić na towary sprowadzane z Chin. Jest jednak proste rozwiązanie, które sprawi, że podatek wyniesie ZERO. Zamiast w Chinach produkujcie w USA. Zacznijcie planować budowę nowych fabryk już teraz. To ekscytujące!

- napisał na swoim profilu amerykański prezydent.

Dostawcy już tracą

Twarde wypowiedzi Trumpa odbiły się na giełdowych notowaniach dostawców Apple. Jak donosi agencja Reutera firmy z Chin i Tajwanu takie jak Luxshare Precision, Lens Technology czy Suzhou Anjie Technology tracą od 6 do 10 proc. Nam nazwy tych spółek mówią niewiele, ale azjatyccy komentatorzy nie kryją, iż na rynku widoczne są "objawy paniki". 

Burza przybiera na sile

Donald Trump w miniony piątek oznajmił dziennikarzom na pokładzie Air Force One, że jego administracja pracuje nad wprowadzeniem kolejnych ceł - tym razem ich wartość miałaby wynosić 267 mld dol.

Razem z poprzednimi zapowiedziami (też nie weszły jeszcze w życie) oznaczałoby to, że wartość produktów objętych cłami wyniesie łącznie ponad 500 mld dol. A tyle praktycznie wart jest obecnie cały import z Chin do USA

Decyzja amerykańskich władz z pewnością nie pozostanie bez odpowiedzi Chin, które w reakcji na decyzję USA wprowadziły swoje cła. Wojna celna może więc znacznie przybrać na sile. 

Tydzień na Gazeta.pl. Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o: