Od 7 do 53 tys. zł zwrotu za wymianę pieca i nie tylko

Robert Kędzierski
Od środy 19 września można składać wnioski o dotacje i pożyczki w ramach projektu Czyste Powietrze. Wiemy ile można zyskać i co podlega finansowaniu.

Właściciele domów jednorodzinnych mogą już składać wnioski w ramach projektu Czyste Powietrze - informuje Ministerstwo Środowiska. Dokumenty, również w postaci elektronicznej, przyjmują wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. 

Programem Czyste Powietrze dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację trzech milionów domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów

-  mówił minister Henryk Kowalczyk komentując uruchomienie przyjmowania wniosków.

Ile można zyskać i za co?

Dotację można przeznaczyć na termomodernizację budynku oraz wymianę przestarzałych źródeł ciepła czyli modernizację systemu ogrzewania, systemu wentylacji, izolację przegród zewnętrznych, wymianę stolarki.

Wysokość dofinansowania waha się od 40 do 90 proc. Zależy od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. W szczegółach wygląda to następująco:

 • dochód 600 zł na osobę uprawnia do zwrotu 90 proc. inwestycji i pożyczki na 10 proc.,
 • dochód od 601 do 800 zł na osobę uprawnia do zwrotu 80 proc. inwestycji i pożyczki na 20 proc.,
 • dochód 801-1000 zł uprawnia do zwrotu 70 proc. inwestycji i pożyczki na 30 proc.
 • dochód 1001-1200 zł uprawnia do zwrotu 60 proc. inwestycji i pożyczki na 40 proc.,
 • dochód 1201-1400 zł uprawnia do zwrotu 50 proc. inwestycji i pożyczki na 50 proc.,
 • dochód 1401-1600 zł uprawnia do zwrotu 40 proc. inwestycji i pożyczki na 60 proc.,
 • dochód powyżej 1600 zł uprawnia do zwrotu 30 proc. inwestycji i pożyczki na 70 proc. wartości inwestycji.

Górny limit refundacji to 53 tys. zł., minimalny to 7 tys. 

Ministerstwo Środowiska podkreśla, że właściciele domów, których dochody są najniższe otrzymają do 90 proc. zwrotu kosztów. 

Jak wyjaśnia agencja Newseria problem ubóstwa energetycznego dotyka ponad 12  proc społeczeństwa, czyli 4,6 mln osób. Do rozwiązania tego problemu niezbędne są działania długofalowe eliminujące ich przyczynę - przede wszystkim niski poziom efektywności energetycznej budynków. Rozwiązaniem jest wyłącznie kompleksowa modernizacja. Jak wyjaśnia Newseria jest ona kosztowna, dlatego tak istotne znaczenie ma uruchomiony właśnie program Czyste Powietrze. 

Według raportu opublikowanego przez Danfoss 90 proc. budynków mieszkalnych
w Polsce to domy jednorodzinne. 

Czytaj też: Górnicy z "Solidarności" do premiera: Celem programu "Czyste Powietrze" jest wyeliminowanie polskiego węgla

Program Czyste Powietrze będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld zł. 

Tych materiałów nie możesz przegapić! SPRAWDŹ

***

Jarosław Kaczyński obiecuje emeryturę 500 plus. Minister: najwcześniej w przyszłym roku

Więcej o:
Komentarze (141)
Czyste Powietrze już działa. Można składać wnioski o dotacje i pożyczki. Nawet 53 tys. zwrotu
Zaloguj się
 • mlot_na_pogan

  Oceniono 26 razy 16

  Przez te dotacje piece zamiast kosztować jak dawniej 5 tyś teraz kosztować będą 15 tyś.
  Kiedy wymrą socjaliści?????????

 • miszasty

  Oceniono 16 razy 12

  Katowicki oddział odpowiada, że w ramach Dotacji (a nie pożyczki!) należy WPIERW wydać te przykładowe 53 tys. złotych, a dopiero potem (może!) się dostanie zwrot. W ramach dotacji! To co to za dotacje! I skąd np. w rodzinie 500 zł/os. ma ktoś wziąć 100x więcej pieniędzy na zrealizowanie inwestycji, skoro dopiero po zakończeniu całości lub części będzie zwrot!?? Uściślijmy: MOŻE będzie zwrot, bo tego do końca nie wiadomo, skoro trzeba zamówić nawet ekspertyzę ornitologiczną...?!?? Skandal a nie dotacje!!!

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 10 razy 10

  Modernizacja w ramach "programu" 30 tysia zwrot 20 tysia wydajemy 10 tysia ............. modernizacja poza programem koszt 6 tysia ............... w skrocie tak dziala ten program.

 • zanimmnieznowzbanuja

  Oceniono 9 razy 9

  Dlaczego w tej walce o czyste powietrze nie zastosowac najprostrzego rozwiazania nie wymagajacego dotacji........ np. piece gazowe zwolnic z VAT i zniesc akcyze na gaz?

 • ts-6

  Oceniono 5 razy 5

  Na wsiach o zwartych zabudowach za te pieniądze można by wybudować wiejskie ciepłownie z systemem filtrów. Rozwiązany byłby problem ekologii a przy okazji ulga dla seniorów, którym ciężko na starość schodzić do domowych kotłowni i palić

 • morsik2

  Oceniono 8 razy 4

  Dopłata od 7 do 53 tyś? Kupiłem piec kondensacyjny, ze zbiornikiem 100l do domu 170 m2, kosztował 5.5 tyś. Zamontowanie z grzejnikami kosztowało 7-8 tyś. Nikt mi nie dołożył ani grosza.
  Te 53 tyś. to chyba na pałace nowej elyty z dobrej zmiany.

 • wiesss

  Oceniono 3 razy 3

  ..i po co było się spieszyć, trzeba było palić gumy do końca

 • grze31

  Oceniono 3 razy 3

  Przejrzałem zasady i to co rzuca się od razu w oczy to
  1. słowo "do" przy poszczególnych procentach dotacji niesie ryzyko że po wykonaniu inwestycji zostanę "wy..." przez program "Czyste Powietrze"
  2. Przepisy są konstruowane bezmyślnie i nieefektywnie - wymóg dostarczenia zaświadczenia o zarobkach dla ostatniej grupy dochodowej (powyżej 1600). Wystarczy zmienić to na opcję - jeśli nie dostarczysz to wpadasz do grupy do30% ( w praktyce do 23% bo do 30% działa tylko do końca roku). Dzięki takiej zmianie zmniejszy się pracohłonność zarówno po stronie sprawdzających wnioski jak i wnioskodawców, parę drzew więcej też przeżyje...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX