600 plus - nowy pomysł samorządowców PiS. "Stać nas"

Robert Kędzierski
Prawo i Sprawiedliwość w Płońsku chce, by miasto dopłacało do programu 500+. 100 zł miesięcznie. "Programy plus" pojawiają się też w propozycjach innych kandydatów.

"Program 600+" - to jeden z postulatów wyborczych Prawa i Sprawiedliwości w Płońsku ogłoszony podczas zeszłotygodniowej konwencji w obecności m.in. Macieja Wąsika, byłego wiceszefa CBA, oraz Patryka Jakiego, wiceministra sprawiedliwości.

Wprowadzę lokalną dopłatę miejską w wysokości 100 zł do programu rządowego "rodzina 500 plus" dla płońskich rodzin. Jako wieloletni radny miasta Płońska, wiem, że jest to możliwe. Stać nas na to - w Płońsku będzie program "600 plus"

- stwierdził Marcin Kośmider, kandydat na burmistrza cytowany przez portal Plonsk24.pl. 

W przesłanym nam stanowisku wyjaśnił motywy swojego pomysłu

Chcę, by ludzie chcieli mieszkać, budować rodziny i przyszłość w Płońsku. 600+ to jeden z elementów programu, który ma to sprawić. 500+ to przełomowy program dla polskich rodzin, szczególnie w Polsce powiatowej. Dlatego pragniemy go kontynuować i rozwijać.

Wyjaśnił też że dodatkowe pieniądze nie powinny być finansowym problemem. 

Znam budżet miasta, wiem jak często lekkomyślnie wydawane są w nim pieniądze. Łatwo znaleźć oszczędności. Wierze w to, ze program 600+ będzie się Płońskowi w dłuższym terminie opłacać. Traktuje go jako inwestycje w młode pokolenie, ale i w miasto, które zaczyna się wyludniać, a które powinno się dynamicznie i szybko rozwijać.

W budżecie dwudziestotysięcznego Płońska na rok 2018 na wydatki zakwalifikowane jako "Rodzina" przeznaczono ponad 18,5 mln zł, czyli ok. 18,5 proc. z budżetu wynoszącego nieco ponad 100 mln zł.

Filip Przedpełski, rzecznik urzędu miejskiego w Płońsku, poinformował nas ile kosztowałoby spełnienie postulatu PiS.

Gdyby przyjąć obecne kryteria Programu "Rodzina 500+" koszt dodatkowych 100 zł można wstępnie oszacować na ok. 2,5 mln rocznie".

- powiedział. 

Rzuca to pewne światło na ewentualne koszty wprowadzenia programu w innych miastach. 

"Plus" modnym słowem wyborczym

Pomysł pisowskich radnych jest potwierdzeniem trendu. W kampanii wyborczej mamy bowiem coraz więcej "programów plus". Tadeusz Zysk, kandydat PiS na prezydenta Poznania, proponuje program "Niedziela plus". Sławomir Nitras, kandydat PO na prezydenta Szczecina, obiecuje "50+" na koncerty i kino.

Kandydaci często obiecują też realizację rządowych programów takich jak Mieszkanie Plus czy Senior Plus.

Czytaj też: Premier zapowiada nowy dworzec. Samorządowcy: Już stoi

Program "Rodzina 500 plus" przyniósł różne skutki. Z pierwszych analiz wynika, że nie wpłynął na liczbę urodzeń, zredukował za to ubóstwo wśród dzieci. Wraz z innymi programami tego typu ułatwił ubieranie pomysłów na wyborcze obietnice w słowa. Byle nie okazały się pustymi. 

***

Ewa Błaszczyk: Nie zakładajmy na wstępie, czy będzie sukces czy klapa, tylko zróbmy robotę [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (85)
100 zł dodatku do 500+ w programie kandydata PiS. "Stać nas"
Zaloguj się
 • kotbehemot6

  Oceniono 23 razy 21

  Bład. Program nie zlikwidował biedy. Ten program ja maskuje. Nie jest wychodzeniem z biedy dalsze nicnierobienie i korzystanie z pieniędzy innych podatników. Twierdzenie,ze ten program likwiduje biedę to najwieksze oszustwo jakie mozna usłyszec. Likwidacja biedy to zmiana sposbu myśłenia, to zmiana sposbu życia to stworzenie i pomoc by samodzielnie zacząc zarabiać. Samodzielnie. Własnymi rękami.

 • nice_flowers

  Oceniono 21 razy 17

  A może jakieś 500+ dla wszystkich a nie tylko dzieciorobów? Jakoś jak ja byłam dzieckiem nic od państwa nie dostałam i jakoś żyłam :) ...a teraz szukam pracy kolejne miesiące...

 • uridium

  Oceniono 14 razy 14

  Takich złodziei, kupujących głosy za publiczne pieniądze, powinno się wsadzać, jak zwykłych kryminalistów lub za korupcję.

  To właśnie demokracja - wybory wygrywa się chamskim, socjalnym rozdawnictwem.

  Świadczy to też o poziomie 'społeczeństwa' (z braku lepszego określenia dla tego motłochu), któremu do łba nie przyjdzie, że samo za to zapłaci za te 'prezenty' podatkami (swoimi lub innych, którzy je na nich przerzucą) lub zapłacą ich dzieci (jak np. my za długi Gierka).

 • polak66maly

  Oceniono 26 razy 14

  rozdawnictwo+ z nie swoich pieniedzy.

 • 8zorro

  Oceniono 14 razy 12

  I tak za 600 zł miesięcznie można doprowadzić do skundlenia społeczeństwa i wprowadzić faszyzm w Polsce.

 • ale_w_kolo

  Oceniono 24 razy 12

  Jasne że nas stać weźmie się następny kredyt albo z budżetu MON się przeleje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX