S7 będzie dłuższa o 18 km. Rząd wyda kolejny miliard złotych

Droga ekspresowa S7 będzie dłuższa o 18 km. Kontrakt wart ponad miliard został już podpisany. Mieszkańcy Małopolski mają powody do zadowolenia.

Małopolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na projekt i budowę drogi ekspresowej S7 od węzła Widoma (bez węzła) do Krakowa (z włączeniem drogi do węzła Kraków Nowa Huta).

Wartość kontraktu wynosi 1,07 mld zł, wykonawcą jest włoskie Salini Impregilo S.p.A, ztermin zakończenia budowy to 34 miesiące - poinformował resort infrastruktury. Trasa zostanie objęta 10-letnią gwarancją jakości.

Ważny moment dla Małopolski

To bardzo ważny moment dla wszystkich mieszkańców Krakowa, Małopolski, ale i wszystkich kierowców, którzy teraz zmuszeni są tracić czas na trasie wylotowej z Krakowa w kierunku północnym. Podpisujemy umowę na budowę ekspresowego przedłużenia Trasy Nowohuckiej, które będzie stanowiło wygodną alternatywę dla ruchu tranzytowego i pozwoli na zmniejszenie uciążliwości ruchu aglomeracyjnego

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk

S7 Widoma - Kraków powstanie w ramach 55,6-kilometrowej trasy od granicy woj. świętokrzyskiego i małopolskiego do Krakowa, która została podzielona na trzy części realizacyjne. Umowa na projekt i budowę S7 węzeł Szczepanowice - węzeł Widoma została zawarta 8 stycznia 2018 r. Trwają też przygotowania do budowy S7 od granicy woj. świętokrzyskiego do Szczepanowic.

Droga ekspresowa S7 od granicy woj. świętokrzyskiego do Krakowa stanowić będzie jednocześnie obwodnice dla miejscowości: Książ Wielki, Miechów i Słomniki. Powstanie 8 węzłów: Książ, Miechów, Szczepanowice, Widoma, Łuczyce, Raciborowice, Kraków Mistrzejowice, Kraków Grębałów.

Wybudowanie tej trasy przyczyni się do skrócenia czasu podróży, zwiększenia przepustowości i płynności ruchu, poprawy bezpieczeństwa ruchu, zmniejszenia wypadkowości, poprawy warunków życia mieszkańców w miejscowościach zlokalizowanych w sąsiedztwie istniejącej drogi krajowej.

- czytamy w komunikacie ministerstwa.

Czytaj też: Dobre wieści. Są wykonawcy odcinków na S7 i S61 i autostradzie A1

W ramach budowy S7 w województwie małopolskim powstaje też odcinek Zakopianki między Lubniem a Rabką-Zdrojem, który jest najtrudniejszym do zrealizowania fragmentem tej trasy. Odcinek ten pozwoli na skrócenie podroży na południe kraju.

Na trasie do Zakopanego prowadzona jest też budowa odcinka DK 47 od Rabki Zdroju do Chabówki. 19 września 2018 r. podpisano umowę na projekt i budowę kolejnego odcinka dwujezdniowej Zakopianki od Rdzawki do Nowego Targu.

***

Jakub B. Bączek: Gdy sportowiec zaczyna wygrywać, to później robi to regularnie [NEXT TIME]

(ISBnews)

Więcej o:
Komentarze (38)
Droga ekspresowa S7 będzie dłuższa o 18 km. Rząd wyda kolejny miliard. Umowa podpisana
Zaloguj się
 • krikrikrikri

  Oceniono 18 razy 12

  To ja Wam coś powiem. Jeszcze nie zaczęli a już wiem że będzie MINIMUM 18 miesięcy opóźnienia.

 • dante_waw

  Oceniono 13 razy 11

  Ojej.. Salini... czy juz rozpisano przetarg na wykonawce, ktory wejdzie na plac budowy po Salini.... niech GDKiA nie czeka i juz teraz wyloni nowego wykonawce, zaoszczedzi mnostwo czasu....

 • radarwiekszy

  Oceniono 12 razy 10

  Salini? Już widzę, jak się wyrobią w czasie.

 • louis.cypher.666

  Oceniono 11 razy 7

  A tak pisiorstwo kłapało paszczami że za peło to oj, pani, "fchujdrogobudujo bo pewnie kradno", a teraz prawie 60 mln zł za 1km autostrady i to pewnie teraz opiszą jako tanio, brać, okazja!

 • dublet

  Oceniono 7 razy 5

  Aaaaa, to ekspresówka, nie autostrada! Pisząc o Niemczech, że ponad 2 razy taniej, myślałem o autostradach 3-psmpwych w każdym kierunku! A to ekspresówka, czyli z 6 razy drożej, niż w bogatych Niemczech!!! Pojechali chłopaki na maksa, musi są bardzo głodni!

 • zalogujsie00

  Oceniono 11 razy 5

  pis to OBCIACH, a tak krzyczeli że drogo.... jak rzyć panie premierze jak rzyć....

 • dublet

  Oceniono 23 razy 5

  50 milionów za kilometr? W Niemczech budują za ponad 2 razy mniej! Trwa grabież Polski na gigantyczną skalę.

 • roman_kruk

  Oceniono 20 razy 4

  Nigdy nie zaglosuje na pis.

 • dublet

  Oceniono 16 razy 4

  Popieram Rząd i Partię, całym sercem jestem z nimi! Kasy mamy jak lodu, Niemcy wysiadają, dlatego stać nas , żeby budować 2 razy drożej, niż w reichu, i 3 razy drożej, niż w Czechach! Przez chwilę myslałem, że 60 baniek za kilometr to za mało, bo przecież działacze PiS muszą z czegoś żyć, że powinni podpisać na 100 milionów za kilometr, ale pomyslałem, że skoro Polacy zaciskają pasa, to nasi działacze też nie muszą jeść kawioru codziennie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX