Sieć sklepów monopolowych "placówką pocztową". Będzie otwarta w niedziele

Robert Kędzierski
Sieć sklepów monopolowych Al.Capone zawarła porozumienie z InPostem. Dzięki temu zyska status placówki pocztowej, co ma pozwolić na otwieranie sklepów w niedziele objęte zakazem handlu.

Nie tylko Żabka będzie otwierać sklepy w niedziele objęte zakazem handlu korzystając ze statusu placówki pocztowej. Jak donoszą Wiadomości Handlowe sieć sklepów monopolowych Al.Capone chce postępować podobnie. Zawarła odpowiednie porozumienie z InPostem. Może to oznaczać, że 33 placówki należące do spółki będą wkrótce otwarte w każdą niedzielę. 

Sławomir Skowron, prezes zarządu Al. Capone, przesłał do naszej redakcji oświadczenie, w którym wyjaśnia motywy decyzji spóki.

Zanim pojawiła się ustawa o zakazie handlu w niedzielę poszukiwaliśmy usług, które mogłyby zdywersyfikować naszą ofertę. Wprowadziliśmy w kilku sklepach kolektury Lotto, ale najsilniej zyskuje branża e-commerce, dlatego poszukiwaliśmy operatora pocztowego do współpracy. Przemawiały za tym godziny otwarcia naszych sklepów - dłuższe niż większość punktów usługowych, a także lokalizacja naszych sklepów - szczególnie w małych miejscowościach i wsiach, gdzie usługa nadawania i odbierania paczek cieszy się największą popularnością.

Zapewnił też, że ewentualne uszczelnienie ustawy o zakazie handlu nie spowoduje zrezygnowania z realizacji usług pocztowych w sklepach sieci.

Dlatego obecnie jesteśmy na etapie zaawansowanych rozmów z kolejnym operatorem pocztowym. Co najważniejsze, jeśli nastąpią zmiany w ustawie o zakazie handlu w niedziele i co za tym idzie również placówki pocztowe zostaną objęte zakazem, my na pewno nie zrezygnujemy z umów z operatorami pocztowymi, ponieważ ta współpraca przyciąga nam do sklepów nowych klientów.

Sądy mówią: to legalne

Interpretacja przepisów stosowana przez m.in. Żabkę budzi wątpliwości inspektorów pracy. Sądy coraz częściej stają jednak po stronie pozwanych. Do tej pory uniewinniały franczyzobiorców albo umarzały podstępowanie lub odmawiały jego wszczęcia. Jak wynika z informacji sieci, trzy z tych wyroków są już prawomocne.

Co mówi ustawa?

Skąd pomysł na to, by sklep uznać za placówkę pocztową i otwierać go w niedziele objęte zakazem handlu? To wynik interpretacji dwóch ustaw. Pierwsza wyklucza wprost placówki pocztowe z zakazu. Druga mówi, czym te placówki są  - to punkty, które mają zawarte umowy z operatorem pocztowym na dostarczanie i odbieranie przesyłek.

"Solidarność" zapowiada zmiany, resort chce przyspieszyć

Przepisy uchwalone przez posłów PiS nie określają, że w niehandlowe niedziele otwarte mogą być tylko placówki Poczty Polskiej. Mimo to Janusz Śniadek, poseł PiS, w rozmowie z portalem Next Gazeta.pl interpretację przepisów stosowaną przez m.in. Żabkę określił jako "nadużycie i przejaw nieuczciwej konkurencji".

W ślad za tymi słowami idą deklaracje "Solidarności". Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna"  związek chce przyspieszenia prac nad nowelizacją ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Alfred Bujara z Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń, stwierdził, cytowany przez DGP, że "Minister Elżbieta Rafalska zgodziła się, by prace nad zmianą ustawy nabrały tempa."

Uszczelnienie i doprecyzowanie przepisów o zakazie handlu w niedziele jest możliwe jeszcze w tym roku. 

Czytaj też: Sądy po stronie Żabki. Śniadek: patologia, nadaje się do kabaretu