Rząd za finansowaniem restrukturyzacji górnictwa z budżetu. Aż do 2023 r.

Rząd na wtorkowym posiedzeniu zdecydował, że finansowanie ze środków budżetowych restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego będzie wydłużone do końca 2023 r., podało Ministerstwo Energii. Przypomniało, że 8 lutego 2018 r zgodziła się na to Komisja Europejska. 

- Oznacza to kontynuowanie finansowania po 31 grudnia 2018 r. trwających już procesów dotyczących zbędnego majątku, działań polikwidacyjnych, w tym finansowanie zadań związanych z zabezpieczeniem sąsiednich kopalń przed zagrożeniem wodnym, gazowym oraz pożarowym a także naprawiania szkód górniczych wywołanych ruchem zakładu górniczego - czytamy w komunikacie.

Według resortu, pozwoli to na dalsze finansowanie świadczeń dla pracowników, którzy przejdą wraz ze zbędnym majątkiem do Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A. do końca 2018 r., i którzy zdecydują się skorzystać ze świadczeń osłonowych: urlopów górniczych oraz urlopów dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla

Czytaj więcej: Górnicy z "Solidarności" do premiera: Celem programu "Czyste Powietrze" jest wyeliminowanie polskiego węgla

Bez konieczności notyfikacji

- Decyzja rządu o wydłużeniu okresu finansowania restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego przewiduje także możliwość uznania za dopuszczalną pomoc publiczną udzielaną z budżetu państwa kopalniom soli w: Bochni i Wieliczce oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu na wspieranie kultury i zachowanie dziedzictwa kulturowego, na podstawie bezpośrednio obowiązujących przepisów dotyczących pomocy publicznej - czytamy także.

Resort przypomina, że pomoc publiczna z budżetu państwa będzie mogła być udzielana tym podmiotom także na podstawie rozporządzenia europejskiego uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym - bez konieczności prowadzenia długotrwałego procesu notyfikacji w Komisji Europejskiej. 

Wiceprezes Modlina o tym, czy na Mazowszu utrzymają się cztery lotniska

Więcej o: