Megalotnisko PiS ma dać dwa razy więcej miejsc pracy niż Heathrow? Aż 150 tys.

Robert Kędzierski
Centralny Port Komunikacyjny coraz bliżej. Rząd zamierza wkrótce wskazać teren, na którym powstanie nowe lotnisko. Wiceminister infrastruktury zapewnia też, że inwestycja przyniesie 150 tys. nowych miejsc pracy.

Centralny Port Komunikacyjny ma wygenerować olbrzymią liczbę nowych miejsc pracy - zapewnił podczas spotkania w Łowiczu Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw CPK i jednocześnie wiceminister infrastruktury. Ma to być kolejna korzyść dla mieszkańców - oprócz "zwiększenia dostępności komunikacyjnej oraz rozwoju gospodarczego Łowicza i regionu łowickiego"

Co oznacza budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, kiedy zostanie już przeprowadzona? Oznacza ponad 150 tys. miejsc pracy nie tylko w samym porcie, ale też w całym otoczeniu portu. [...] Zgodnie z analizami przeprowadzonymi między innymi przez Komisję Europejską jedno miejsce pracy wygenerowane przez sektor lotniczy to trzy miejsca pracy wygenerowane przez inne sektory gospodarki. 

- stwierdził na antenie TVN24BIS

A na Centralnym Porcie Komunikacyjnym będziemy potrzebować do 37 tysięcy pracowników

- dodał.

Dla porównania port lotniczy w Dubaju zatrudnia bezpośrednio 90 tys. osób, a w firmach współpracujących, sklepach, etc. 400 tys. osób. W przypadku londyńskiego  Heathrow jest to w okolicach 76 tys. osób. Przy czym warto zauważyć, że CPK ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, angielskie ma ich 78 mln, a dubajskie 88 mln. 

Jednocześnie wiceminister zapewnił, że wkrótce zostanie zarejestrowana spółka odpowiadająca za budowę portu. Kiedy tylko to nastąpi, rząd wskaże konkretne tereny, na których stanie CPK. 

Czytaj też: Mieszkania będą jeszcze droższe. Budimex prognozuje: wzrost cen "przybierze na sile"

Inwestycja za 37 miliardów

Całkowity koszt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego może wynieść nawet 37 mld zł. Biorąc pod uwagę całą infrastrukturę kolejową i drogową, gwarantującą dojazd do lotniska, kosztować może nawet 75 mld. Warto przypomnieć, że w ramach budowy CPK rząd planuje stworzenie całego miasta. Przewiduje też budowę od 65 do 248 km dróg. 

Port ma być gotowy w 2027 r. Do końca przyszłego roku prowadzone mają być prace przygotowawcze, budowa ma zająć kolejne osiem lat. Według rządowych planów, z każdego dużego miasta w Polsce dojazd koleją do Portu ma zajmować do dwóch godzin (za wyjątkiem Szczecina). 

Mieszkańcy protestują

Przypomnijmy, że dla większości mieszkańców Baranowa budowa CPKoznacza sporą życiową zmianę. Latem w gminie przeprowadzono referendum, w którym blisko 83 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciwko inwestycji. Niemal 94 proc. uznało też warunki rozliczeń zaproponowane przez rząd  za nie do przyjęcia. 

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (95)
Centralny Port Komunikacyjny da 150 tys. miejsc pracy - obiecuje pełnomocnik rządu
Zaloguj się
 • pietrix79

  Oceniono 51 razy 17

  Obawiam się, że scenariusz jest taki. PiS zacznie budowanie tego dziwoląga, któremu większość fachowców i trzeźwo myślących ludzi mówi nie! Jest to skalkulowane, jako gospodarczy niewypał i typowe jaskółcze jajo. Zmarnują sporo pieniędzy, aby wystartować z tym bałaganem, dać zarobić tym, co mają zarobić (spółki o odpowiednich specjalizacjach już z pewnością powoli powstają, aby stawać do przetargów, gdy przyjdzie właściwy czas). Jeśli PiS zostanie przy władzy, będzie ospale ładował tam pieniądze i dalej finansował spólki współpracujące przy tym projekcie. Jeśli PiS przegra wybory, kukułcze jajo szybko stanie się problemem dla nowej władzy. O ile matoły z PiS się nie wyłożą przez własną głupotę, to nie będzie za bardzo podstaw, aby inwestycję przerywać, odwoływać (nie mówię tu jeszcze nawet o etapie budowlanym, będziemy nadal na etapie projektów, planów, opracowań, etc.). Odwołanie bez mocnych powodów, będzie porażką nowego rządu. Brnięcie w ten prjekt, który jest głupotą, też będzie porażką. PiS robi sobie jaja z Polaków i ich pieniędzy. Przewalają kwoty w miliardach, bez żadnych widocznych efektów. Tymczasem wszyscy fachowcy o efektach działań tego rządu zazwyczaj nie mówią nic pozytywnego. Polacy ocknijcie się! Tu nikt nie będzie nagrodzony w żaden sposób przez PiS. Na wszystkich pseudo-reformach zyskają tylko politycznie bliscy PiSowi karierowicze i szemrani biznesmeni bez skrupułów. Zwykli ludzie niebawem zobaczą, co oznacza PiSowski model rządzenia w czasach poza dobrą koniunkturą gospodarczą na świecie (do której mieli szczęście głupiego).
  Ten model podrzucania zgniłego jaja ewentualnym następcom działa już w innych dziedzinach. 500+ jest tego najlepszym przykładem. Za pożyczone pieniądze rozdajemy ludziom zasiłki. Zatrudniamy armię urzędników ze swoich wiernych szeregów, aby program obsłużyć. Wszyscy wiedzą, że tego zasiłku nie da się utrzymać przy okresie np. spowolnienia gospodarczego. Zadłużać się bez końca też nie można! Bo skończymy jak Grecja! Do tego nie wiadoma jest nasza przyszłość w UE, z której PiS nas wypycha jak umie i może. Ktonam rękę poda w kłopocie, jeśli w ostatnie 3 lata narobilismy sobie więcej wrogów wśród dawnych partnerów, niż kiedykolwiek w historii Polski?

 • and.reh

  Oceniono 25 razy 9

  Dla swoich na pewno. Świetne perspektywy dla absolwentów szkoły z Torunia.

 • ja.szela

  Oceniono 34 razy 8

  Skąd te 45 mln pasażerów? Kto niby będzie z stamtąd latał? Nawet jak zamkną wszystkie inne lotniska w Polsce to nie nazbierają. To musiałby być hub przesiadkowy dla jakiejś dużej linii jak Heatrow dla BA czy Frankurt dla lufy ale takiej linii nie ma Polsce i nie będzie.

 • aagaj

  Oceniono 9 razy 7

  150 tys. .a dlaczego nie 200 czy 300 tys. , cyframi pis rzuca jak zgniłymi jajami !

 • zj1

  Oceniono 13 razy 7

  To nie ważne , to nie powód tworzenia tego lotniska , powodem jest to iż zostanie nazwane imieniem Lecha Kaczyńskiego specjalisty od lotnictwa, konkretnie od lądowań.

 • miaukota

  Oceniono 7 razy 5

  Morawiecki, a teraz słuchaj i notuj ano pilnie ! Przy tym PCK czy jak tam, pie...iemy porządną elektrownię na atom, niech Angela się wku.... Obok Kosmodrom Piastowski imienia już Ty wiesz kogo. W pobliżu fabrykę tych Twoich elektronicznych automobili, niech Ci będzie. A do tego podciągniemy kanał z Elbląga, ale taki żeby MAERSK mógł tu pchać te swoje kontenerowce. Acha, przy okazji postawimy w okolicy jakąś Bazylikę, albo solidnego Jezusa Baranowskiego, albo jedno i drugie, niech lud wiwatuje, biskupi nam podziękują. Jezioro da się na końcu pasa, dla bezpieczeństwa. Zapisałeś ? No to do roboty, do roboty !

 • xsawer

  Oceniono 5 razy 5

  Dobra zmiana ma duże rodziny i przyjaciół.

 • komentarz.satyryczny

  Oceniono 13 razy 5

  Wybudujmy ze 200 takich CPK i Polska będzie już wiecznie miodem i mlekiem płynąca.
  Będzie pracy dla 30 milionów po wsze czasy.

 • yglykmat

  Oceniono 19 razy 5

  Ekonomiczna bzdura ale kogo to obchodzi....
  Ważne, że ci co mają wiedzieć gdzie dokładnie ma być lotnisko to już wiedzą i są już pewnie w posiadaniu gruntów które zupełnym przypadkiem będzie można odsprzedać państwu za dobrą cenę...
  Ta cała impreza z lotniskiem wygląda na jeden wielki skok na kasę...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX