Megalotnisko PiS ma dać dwa razy więcej miejsc pracy niż Heathrow? Aż 150 tys.

Robert Kędzierski
Centralny Port Komunikacyjny coraz bliżej. Rząd zamierza wkrótce wskazać teren, na którym powstanie nowe lotnisko. Wiceminister infrastruktury zapewnia też, że inwestycja przyniesie 150 tys. nowych miejsc pracy.

Centralny Port Komunikacyjny ma wygenerować olbrzymią liczbę nowych miejsc pracy - zapewnił podczas spotkania w Łowiczu Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu do spraw CPK i jednocześnie wiceminister infrastruktury. Ma to być kolejna korzyść dla mieszkańców - oprócz "zwiększenia dostępności komunikacyjnej oraz rozwoju gospodarczego Łowicza i regionu łowickiego"

Co oznacza budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, kiedy zostanie już przeprowadzona? Oznacza ponad 150 tys. miejsc pracy nie tylko w samym porcie, ale też w całym otoczeniu portu. [...] Zgodnie z analizami przeprowadzonymi między innymi przez Komisję Europejską jedno miejsce pracy wygenerowane przez sektor lotniczy to trzy miejsca pracy wygenerowane przez inne sektory gospodarki. 

- stwierdził na antenie TVN24BIS

A na Centralnym Porcie Komunikacyjnym będziemy potrzebować do 37 tysięcy pracowników

- dodał.

Dla porównania port lotniczy w Dubaju zatrudnia bezpośrednio 90 tys. osób, a w firmach współpracujących, sklepach, etc. 400 tys. osób. W przypadku londyńskiego  Heathrow jest to w okolicach 76 tys. osób. Przy czym warto zauważyć, że CPK ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, angielskie ma ich 78 mln, a dubajskie 88 mln. 

Jednocześnie wiceminister zapewnił, że wkrótce zostanie zarejestrowana spółka odpowiadająca za budowę portu. Kiedy tylko to nastąpi, rząd wskaże konkretne tereny, na których stanie CPK. 

Czytaj też: Mieszkania będą jeszcze droższe. Budimex prognozuje: wzrost cen "przybierze na sile"

Inwestycja za 37 miliardów

Całkowity koszt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego może wynieść nawet 37 mld zł. Biorąc pod uwagę całą infrastrukturę kolejową i drogową, gwarantującą dojazd do lotniska, kosztować może nawet 75 mld. Warto przypomnieć, że w ramach budowy CPK rząd planuje stworzenie całego miasta. Przewiduje też budowę od 65 do 248 km dróg

Port ma być gotowy w 2027 r. Do końca przyszłego roku prowadzone mają być prace przygotowawcze, budowa ma zająć kolejne osiem lat. Według rządowych planów, z każdego dużego miasta w Polsce dojazd koleją do Portu ma zajmować do dwóch godzin (za wyjątkiem Szczecina). 

Mieszkańcy protestują

Przypomnijmy, że dla większości mieszkańców Baranowa budowa CPKoznacza sporą życiową zmianę. Latem w gminie przeprowadzono referendum, w którym blisko 83 proc. mieszkańców opowiedziało się przeciwko inwestycji. Niemal 94 proc. uznało też warunki rozliczeń zaproponowane przez rząd  za nie do przyjęcia. 

***

Maciej Panek: Byłem na dnie, gdy otworzyłem firmę posiadającą obecnie 3 tys. samochodów [NEXT TIME]

Więcej o: