Wkrótce w Polsce możemy mieć najdroższy prąd w Europie. ZPP bije na alarm

Spora część przedsiębiorców będzie musiała zapłacić za prąd na przyszły rok o ponad połowę więcej niż w tym roku. Taki stan rzeczy nie może pozostać bez wpływu na gospodarkę - ostrzega Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Rosnące, czy wręcz szybujące ceny energii w Polsce mogą wyrządzić wiele szkód polskim firmom, a w konsekwencji także gospodarstwom domowym - ostrzegają od dawna eksperci. Na ten problem w swoim najnowszym stanowisku zwraca też uwagę Związek Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Ceny ofertowe sprzedaży energii na rok 2019 dla biznesu oscylują na poziomie, w zależności od specyfiki, około 350-480 złotych za megawatogodzinę, podczas gdy w tym roku biznes zaopatrywał się w prąd jeszcze za 210 złotych za megawatogodzinę

- wskazuje ZPP. Jak zauważają z kolei analitycy Credit Agricole, na Towarowej Giełdzie Energii  ceny kontraktów na dostawy energii na następny dzień wzrosły przez rok o 60 proc., a na następny rok o ponad 70 proc.

Od początku 2018 r. obserwowany jest silny wzrost hurtowych cen energii w Polsce. Średnia cena kontraktu na dostawy energii na następny dzień (BASE) na Towarowej Giełdzie Energii (TGE) we wrześniu wyniosła 276,24 zł/MWh (+60,2 proc. r/r). Z kolei cena kontraktu z dostawą na następny rok (BASE_Y-19) wyniosła 285,53 zł/MWh (+71,5 proc. r/r)

- czytamy w najnowszej analizie ekonomistów banku.

.. źródło: Makro mapa Credit Agricole

Uwzględniając najczęściej stosowane przez firmy strategie zakupu energii w Polsce uważamy, że polskie przedsiębiorstwa odczują wzrost cen prądu z początkiem 2019 r. i zgodnie z naszymi szacunkami wyniesie on najprawdopodobniej od 50 proc. do70 proc. r/r.

- dodają eksperci z Credit Agricole.

Dlaczego ceny energii rosną?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców stoi na (niestety zdecydowanie nieodosobnionym) stanowisku, że problem nie ma charakteru przejściowego. 

Są dwie główne przyczyny wzrostu cen energii. Pierwsza to gigantyczny wzrost cen opłat za uprawnienia do emisji CO2. Przez rok cena jednego zezwolenia wzrosła z około 6 euro do 25 euro. Już w najbliższym czasie może wzrosnąć nawet do 30 euro, a w dłuższej perspektywie niektórzy analitycy wspominają nawet o 100 euro.

Polska energetyka, oparta w 85 proc. na węglu, jest dodatkowo wysokoemisyjna (ok. 770 kg CO2 za megawatogodzinę, podczas gdy w Niemczech jest to ok. 420 kg), co sprawia że zmiany cen zezwoleń na emisję CO2 w bezpośredni sposób przekładają się na ceny energii u nas. W dłuższej perspektywie problem może okazać się jeszcze poważniejszy, z uwagi na fakt, że Polska miała nadwyżki zezwoleń na emisję CO2, część producentów otrzymała je za darmo. W najbliższym czasie podmioty te będą musiały stanąć do aukcji, co oznacza wzrost popytu na zezwolenia, a zatem dalszy wzrost cen

- zwraca uwagę Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Druga przyczyna to wzrost cen węgla, na którym oparta jest nadal polska energetyka. Przez rok jego cena wzrosła o ok. 16 proc. Co więcej, nadal około jedna piąta zużywanego w Polsce węgla pochodzi z importu.

.. Mikołaj Fidziński

W dłuższej perspektywie ZPP widzi także możliwy problem związany z tym, że zapotrzebowanie na energię w Polsce wzrośnie (z 26 do 33 gigawatów), a sieć elektroenergetyczna w Polsce jest już w dużej mierze mocno przestarzała.

Problemy tu i teraz

W ciągu kilku lat możemy mieć najdroższy prąd w Europie, a już w tej chwili duzi odbiorcy płacą za megawatogodzinę istotnie więcej, niż państwa regionu (ok. 69 euro u nas vs. 57 euro w Czechach, czy 38 euro w Niemczech)

- alarmuje ZPP. Zwraca uwagę, że przez to rosną koszty działania firm, a w konsekwencji ich pozycję w konkurencji z zagranicą. 

Te rosnące koszty firm mogą mieć także wpływ na podwyżki produktów w sklepach. Coraz wyższe ceny energii w końcu pewnie przełożą się na wysokość rachunków za prąd, jakie będą otrzymywać gospodarstwa domowe. Jak tłumaczy next.gazeta.pl Dawid Czopek, zarządzający w funduszu Polaris, gdyby brać pod uwagę wyłącznie uwarunkowania rynkowe, to energia dla gospodarstw domowych powinna wzrosnąć o ok. 30 proc. Tyle, że na podwyżki taryf musi zgodzić się Urząd Regulacji Energetyki. Jego prezes mówi o takiej potrzebie. Ale, szczególnie przed wyborami, nie chce o tym słyszeć Minister Energii.

W opinii analityków Credit Agricole, rosnące koszty po stronie firm, związane z drożejącym prądem, będą miały wpływ także na przyhamowanie dynamiki wzrostu wynagrodzeń. 

Wzrost cen prądu będzie oddziaływał w kierunku nie tylko wzrostu cen produktówfinalnych, ale również ograniczania innych kosztów przez przedsiębiorstwa, w tym przede wszystkim kosztów pracy. Jest to zgodne z naszą prognozą spowolnienia wzrostu wynagrodzeń w 2019 r. (6,6 proc. wobec 6,9 proc. w 2018 r.)

- uważają eksperci banku.

Czytaj też: Jedzenie, paliwo, prąd. Sprawdziliśmy, co podrożeje [ANALIZA] 

Więcej o: