Duża zmiana dla milionów Polaków - koniec z wypełnianiem PIT-ów. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która pozwoli znacznej części Polaków uwolnić się od wypełniania zeznań podatkowych. Od lutego zeznanie może wypełnić za nas Krajowa Administracja Skarbowa.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 7 listopada nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przeciwieństwie do ustawy o 12 listopada, o tym podpisie jest znacznie ciszej w mediach. A niesłusznie, bo ma on dużą wagę dla milionów podatników, których życie ma szansę być znacznie prostsze. 

Fiskus wypełni zeznanie za podatnika

Nowelizacja upraszcza rozliczenia i nakłada na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji podatkowych za podatników. Obok funkcjonujących obecnie sposobów rozliczania (papierowo lub przez system e-deklaracje) dojdzie jeszcze nowa forma - wypełnienie zeznania przez Krajową Administrację Skarbową. 

KAS przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników, a decyzję o skorzystaniu z takiego uproszczenia podejmuje podatnik. Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny dotyczyć będzie podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy, KAS wypełni za podatnika zeznanie bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku. Po prostu będzie to zrobione i już.  

Wszystko zrobisz elektronicznie, ale pamiętaj o ulgach

Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym. Zeznanie będzie można uzupełnić np. o numer konta do zwrotu nadpłaty. Podczas edycji wstępnie wypełnionego wniosku, będzie można też, jak wyjaśniał już wcześniej resort finansów, samodzielnie wystąpić o odpowiednie ulgi - np. na dzieci.

Warto jednak pamiętać, że system niczego nam nie odpisze "za nas". Jeśli formularza nie wypełnimy będzie to oznaczało, że pieniędzy po prostu nie otrzymamy. To samo dotyczy 1 proc. podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) - w formularzu musimy umieścić dane sami.

Zeznania wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową będą dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia (termin składania PIT). Podatnik nadal będzie miał możliwość rozliczenia się samodzielnie. 

Większość przepisów znowelizowanej ustawy wchodzi w życie 1 stycznia 2019 roku. 

Więcej o:
Komentarze (82)
KAS wypełni PIT-y za podatnika
Zaloguj się
 • stemp10

  Oceniono 46 razy 32

  Chcą ograniczyć skalę 1%, bo ludziom przy braku odliczeń nie będzie się chciało uzupełniać 1%.

 • baska_w5

  Oceniono 29 razy 25

  Wolę PiT wypełnić sama. Przynajmniej będę pewna, że nikt mnie nie oszukał i nie popełnił błędów na moją niekorzyść.

 • czechy11

  Oceniono 25 razy 19

  Cel przejąć kasę z 1% a to miliardy krore bedxie mogła przezrec PiS nomenklatura. Polacy nie dopuście do tego nie bądźcie leniami. Te pieniądze wzmacniają społeczeństwo a oni chcą społeczeństwo osłabić !!!

 • dupajasi0

  Oceniono 19 razy 15

  Koniec PITów to będzie jak w ogóle pozbędziemy się podatku dochodowego. Wszelkie inne działania to prowizorki przypominające pudrowanie trupa. ;-)

 • jakuz3

  Oceniono 19 razy 15

  A kto będzie odpowiadał za nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych? Urzędnik?

 • baby1

  Oceniono 15 razy 13

  A wszystko to jest zupełnie niepotrzebne. Wystarczy wprowadzić jednolity podatek liniowy 15% bez żadnych kosztów uzysku i ulg podatkowych i nie trzeba byłoby w ogóle żadnych rozliczeń podatkowych.

 • miro72

  Oceniono 13 razy 11

  "ma on dużą wagę dla milionów podatników, których życie ma szansę być znacznie prostsze"
  Niech mnie ktoś uszczypnie :-/

 • ks-t

  Oceniono 16 razy 10

  Teraz juz od razu w komputerze będzie widać kto dał 1% na niePISowskie organizacje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX