Duża zmiana dla milionów Polaków - koniec z wypełnianiem PIT-ów. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał nowelizację ustawy, która pozwoli znacznej części Polaków uwolnić się od wypełniania zeznań podatkowych. Od lutego zeznanie może wypełnić za nas Krajowa Administracja Skarbowa.

Prezydent Andrzej Duda podpisał 7 listopada nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przeciwieństwie do ustawy o 12 listopada, o tym podpisie jest znacznie ciszej w mediach. A niesłusznie, bo ma on dużą wagę dla milionów podatników, których życie ma szansę być znacznie prostsze. 

Fiskus wypełni zeznanie za podatnika

Nowelizacja upraszcza rozliczenia i nakłada na fiskusa obowiązek wypełniania deklaracji podatkowych za podatników. Obok funkcjonujących obecnie sposobów rozliczania (papierowo lub przez system e-deklaracje) dojdzie jeszcze nowa forma - wypełnienie zeznania przez Krajową Administrację Skarbową. 

KAS przygotuje zeznania podatkowe dla wszystkich podatników, a decyzję o skorzystaniu z takiego uproszczenia podejmuje podatnik. Możliwość rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizyczny dotyczyć będzie podatników rozliczających się indywidualnie, wspólnie z małżonkiem, w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy, KAS wypełni za podatnika zeznanie bez konieczności składania jakiegokolwiek wniosku. Po prostu będzie to zrobione i już.  

Wszystko zrobisz elektronicznie, ale pamiętaj o ulgach

Sporządzone przez KAS zeznanie podatkowe będzie udostępnione podatnikom w wersji elektronicznej w aplikacji dostępnej na Portalu Podatkowym. Zeznanie będzie można uzupełnić np. o numer konta do zwrotu nadpłaty. Podczas edycji wstępnie wypełnionego wniosku, będzie można też, jak wyjaśniał już wcześniej resort finansów, samodzielnie wystąpić o odpowiednie ulgi - np. na dzieci.

Warto jednak pamiętać, że system niczego nam nie odpisze "za nas". Jeśli formularza nie wypełnimy będzie to oznaczało, że pieniędzy po prostu nie otrzymamy. To samo dotyczy 1 proc. podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) - w formularzu musimy umieścić dane sami.

Zeznania wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową będą dostępne od 15 lutego do 30 kwietnia (termin składania PIT). Podatnik nadal będzie miał możliwość rozliczenia się samodzielnie. 

Większość przepisów znowelizowanej ustawy wchodzi w życie 1 stycznia 2019 roku. 

Więcej o: