Wicepremier Gowin odcina się od ustawy o 12 listopada. Współczuje przedsiębiorcom

Robert Kędzierski
Nieoczekiwana deklaracja wiceministra Jarosława Gowina w sprawie ustawy o dniu wolnym 12 listopada. Członek rządu PiS współczuje przedsiębiorcom.

12 listopada będzie dniem wolnym od pracy. Sejm uchwalił odpowiednią ustawę, a Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśniła, jak właściciele firm mają ją interpretować.

Od przepisów, które zmuszą właścicieli do zamknięcia sklepów i firm odcina się Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz wicepremier w rządzie PiS. 

Przedsiębiorcy zostali postawieni w sytuacji nie do pozazdroszczenia [...].Przez 20 lat byłem przedsiębiorcą i każdego dnia musiałem ciężko pracować, żeby wypłacać wynagrodzenia osobom, za które czułem się odpowiedzialny

- powiedział minister nauki w porannej rozmowie w radiowej "Trójce".

Sklepy i firmy zamknięte, właściciele przeciwni

Ustawę o 12 listopada skrytykowała między innymi Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. W oświadczeniu wydanym przez POHiD czytamy, że handel został postawiony w wyjątkowo trudnej sytuacji, głównie przez zbyt  krótki czas na dostosowanie się do nowych regulacji.

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia

Wątpliwości co do tego, jakie sklepy i lokale będą mogły być otwarte 12 listopada rozwiewa Państwowa Inspekcja Pracy. Jak już informowaliśmy, w wydanym oświadczeniu wyjaśniła, że obowiązywać będą ograniczenia w wykonywaniu pracy w placówkach handlowych określone w przepisach ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.

Zgodnie z interpretacją Inspekcji, w poniedziałek placówki handlowe powinny działać tak, jak m.in. w niedziele niehandlowe. To oznacza, że sklepy będą zamknięte, ale z ponad trzydziestoma wyjątkami. Otwarte będą mogły być m.in. apteki, kioski, stacje paliw, piekarnie, sklepy z dewocjonaliami, lodziarnie, kwiaciarnie czy sklepy, za ladą których stanie ich właściciel.