Policjanci wywalczyli podwyżki. W kolejce już ustawiają się celnicy i pracownicy skarbówki

Robert Kędzierski
Policjanci podpisali porozumienie w MSWiA, ale w kolejce ustawili się następni pracownicy służb oczekujący podwyżek. Celnicy i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej mówią, że protest jest niemal przesądzony.

Czwartkowe porozumienie zawarte pomiędzy policjantami a resortem spraw wewnętrznych ugasiło jeden pożar, ale w jego miejsce mogą pojawić się nowe

W kolejce po podwyżki stoją bowiem przedstawiciele innych służb. Celnicy i pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej nie ukrywają, że w obliczu braku konkretnych propozycji ze strony rządu szykują się do protestu.

Gratuluję funkcjonariuszom innych formacji, cieszę się, że ich status będzie podniesiony adekwatnie do wykonywanych zadań i że będzie w przyszłości coraz lepszy. Jeśli chodzi o służbę celną, cały KAS, napotykamy mur milczenia ze strony Ministerstwa Finansów. Z związku z tym zarząd związku zawodowego Celnicy PL zbierze się w trybie pilnym.

- stwierdził w rozmowie z naszą redakcją Sławomir Siwy przewodniczący Związków Zawodowych Celnicy PL.

Po sygnałach jakie płyną do mnie z granic, z portów, od pracowników KAS, mogę stwierdzić, że należy spodziewać się decyzji o ogłoszeniu akcji protestacyjnej. W całym KAS.

- dodał. 

Przewodniczący związku Celnicy PL już kilka dni temu alarmował, że sytuacja w środowisku jest napięta. 

Docierają do mnie informacje oddolne, że jest bardzo duże wrzenie i wystarczy tylko iskierka by protest rozlał się totalnie na wszystkie służby. Funkcjonariusze mają dość zwodzenia ich. Np. w MF nie ma dialogu od ponad roku.

Powodem strajku są między innymi niskie płace. Jak wyjaśnił lider celników w rozmowie z Money.pl funkcjonariusze wszystkich służb mają zagwarantowane podwyżki już w roku bieżącym i 2019.

U nas jest mglista zapowiedź dopiero na 2020 rok, a nasi funkcjonariusze mają najniższą średnią płacę spośród wszystkich służb mundurowych 

Czytaj też:

Fiskus przeprowadzi kontrolę bez podatnika. Skarbówka uzyska bezprecedensowe uprawnienia

Policjanci doszli do porozumienia

Strajk policjantów zakończył się wczoraj. Przedstawiciele związków i MSWiA podpisali porozumienie, na mocy którego policjanci, strażacy i strażnicy graniczni otrzymają 655 zł brutto podwyżki od stycznia 2019 r. Po roku pensje wzrosną o kolejne 500 zł brutto.

Więcej o: