Nocne posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej. NBP gotów wesprzeć banki Czarneckiego

Ministerstwo Finansów poinformowało w nocy o efektach niedzielnego posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowego. Przedmiotem obrad była sytuacja banków Getin Noble Bank oraz Idea Bank.

Komunikat dotyczący posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej pojawił się na stronie Ministerstwa Finansów ok. 2 w nocy. Przedmiotem obrad było omówienie aktualnej sytuacji banków Getin Noble Bank SA oraz Idea Bank SA. 

"Członkowie Komitetu wysłuchali przedstawicieli obu banków, którzy poinformowali, że banki te podjęły stosowne działania i na bieżąco regulują zobowiązania wobec klientów" - czytamy w komunikacie. 

Jak wynika z pisma, Narodowy Bank Polski jest gotów natychmiastowo "uruchomić wsparcie płynnościowe w celu zapewnienia obsługi wobec klientów banków".

KSF przypomina też, że oszczędności klientów banków są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do 100 tys. euro. KSF zapewnia, że "system finansowy jest stabilny".

Afera KNF

Przypomnijmy. "Gazeta Wyborcza" napisała w ubiegłym tygodniu, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, przewodniczący KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 r. zaoferował przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł.

Niedługo po wybuchu afery, KNF wpisała Idea Bank na listę ostrzeżeń publicznych, bo podejrzewa go o "prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego". Urząd złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Więcej o: