Firmom budowlanym grozi bankructwo. Wszystko za sprawą ustawy o użytkowaniu wieczystym

Skutek wprowadzenia ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste może być dramatyczny dla firm zajmujących się budowaniem mieszkań. W skrajnych przypadkach nowe przepisy mogą doprowadzić nawet do bankructwa.

Ustawa "o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów", którą w sierpniu podpisał prezydent Andrzej Duda, może stać się przyczyną wielkich problemów branży budowlanej. 

Jak informuje "Rzeczpospolita" firmy budujące mieszkania i spółdzielnie mieszkaniowe staną w obliczu konieczności zwrotu "milionowych kwot pomocy publicznej, z której nigdy nie skorzystali".

Widmo bankructwa

W skrajnych przypadkach nowe przepisy mogą doprowadzić nawet do bankructwa. 

Jeśli na skutek przekształcenia dojdzie do przekroczenia limitu pomocy, przedsiębiorca dopłaci różnicę między wartością rynkową przekształcanego gruntu a sumą rocznych opłat przekształceniowych. W przypadku deweloperów czy dużych spółdzielni mieszkaniowych limit łatwo przekroczyć, bo wynosi on 200 tys. euro w ciągu trzech lat.

- wyjaśnia Rzeczpospolita. 

Tylko jeden z dużych polskich deweloperów przez nowe przepisy będzie musiał zapłacić 400 mln zł. W skali całego kraju mowa o miliardach. 

Co zmienia ustawa o użytkowaniu wieczystym?

Do tej pory jeśli ktoś kupił mieszkanie albo wybudował dom na gruntach oddanych mu w użytkowanie wieczyste np. przez samorząd, to jest właścicielem nieruchomości, ale już nie gruntu. Za użytkowanie trzeba co roku wnosić opłatę - nigdy nie stajemy się więc właścicielem ziemi, na której dana nieruchomość stoi. 

Czytaj też: Gigantyczne budowle, pożerające miliony ton węgla. Dzięki nim mamy prąd w gniazdkach. Oto największe elektrownie w Polsce

Na skutek wejścia w życie ustawy użytkowanie wieczyste stopniowo znika. Właściciel domu czy mieszkania płaci już nie za użytkowanie, ale przekształcenie ziemi pod nieruchomością w swoją własność lub współwłasność. 

Możliwe, że ustawa o użytkowaniu wieczystym zostanie jeszcze znowelizowana. Rząd pracuje nad zmianą przepisów. Na przeprowadzenie prac legislacyjnych pozostały jednak tygodnie. 

**

Więcej o: