Firmom budowlanym grozi bankructwo. Wszystko za sprawą ustawy o użytkowaniu wieczystym

Skutek wprowadzenia ustawy likwidującej użytkowanie wieczyste może być dramatyczny dla firm zajmujących się budowaniem mieszkań. W skrajnych przypadkach nowe przepisy mogą doprowadzić nawet do bankructwa.

Ustawa "o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów", którą w sierpniu podpisał prezydent Andrzej Duda, może stać się przyczyną wielkich problemów branży budowlanej. 

Jak informuje "Rzeczpospolita" firmy budujące mieszkania i spółdzielnie mieszkaniowe staną w obliczu konieczności zwrotu "milionowych kwot pomocy publicznej, z której nigdy nie skorzystali".

Widmo bankructwa

W skrajnych przypadkach nowe przepisy mogą doprowadzić nawet do bankructwa. 

Jeśli na skutek przekształcenia dojdzie do przekroczenia limitu pomocy, przedsiębiorca dopłaci różnicę między wartością rynkową przekształcanego gruntu a sumą rocznych opłat przekształceniowych. W przypadku deweloperów czy dużych spółdzielni mieszkaniowych limit łatwo przekroczyć, bo wynosi on 200 tys. euro w ciągu trzech lat.

- wyjaśnia Rzeczpospolita. 

Tylko jeden z dużych polskich deweloperów przez nowe przepisy będzie musiał zapłacić 400 mln zł. W skali całego kraju mowa o miliardach. 

Co zmienia ustawa o użytkowaniu wieczystym?

Do tej pory jeśli ktoś kupił mieszkanie albo wybudował dom na gruntach oddanych mu w użytkowanie wieczyste np. przez samorząd, to jest właścicielem nieruchomości, ale już nie gruntu. Za użytkowanie trzeba co roku wnosić opłatę - nigdy nie stajemy się więc właścicielem ziemi, na której dana nieruchomość stoi. 

Czytaj też: Gigantyczne budowle, pożerające miliony ton węgla. Dzięki nim mamy prąd w gniazdkach. Oto największe elektrownie w Polsce

Na skutek wejścia w życie ustawy użytkowanie wieczyste stopniowo znika. Właściciel domu czy mieszkania płaci już nie za użytkowanie, ale przekształcenie ziemi pod nieruchomością w swoją własność lub współwłasność. 

Możliwe, że ustawa o użytkowaniu wieczystym zostanie jeszcze znowelizowana. Rząd pracuje nad zmianą przepisów. Na przeprowadzenie prac legislacyjnych pozostały jednak tygodnie. 

**

Więcej o:
Komentarze (88)
Firmom budowlanym grozi bankructwo. Wszystko za sprawą ustawy o użytkowaniu wieczystym
Zaloguj się
 • stfur0000

  Oceniono 38 razy 26

  No dobra panie i panowie... co by tu jeszcze spier... ?
  Aaaa... przepraszam, u nas panie i i dzieci głosu nie mają. Ale spier... coś trzeba.

 • bmarten

  Oceniono 22 razy 20

  Po raz setny pisuary zasłużyli na definicję, którą w latach 60-tych ukuł nieodżałowanej pamięci Stefan Kisielewski o gomułkowskich komuchach: Oni są jak król Midas, tylko czego on się dotknął - zamieniało się w złoto, zaś czegokolwiek oni się dotkną - zamienia się w gó..no.

 • franekzjanek

  Oceniono 22 razy 18

  .
  Pisana na kolanie przez PiSowskich prawniczych ignorantów ....jak większość ustaw bubli , które trzeba poprawiać.
  .

 • sztucznypolak

  Oceniono 23 razy 17

  Jak zwykle.
  PiS.

 • kemor234

  Oceniono 20 razy 16

  Ohydny skok na kasę gmin.
  Jak zwykle na hurrrra, bez oglądania się na skutki.
  No ale na pińćset musi być.

 • entymolog

  Oceniono 24 razy 16

  Jak by to zwalić na Tuska? Da się?

 • taroudant

  Oceniono 14 razy 14

  Pisowiec czego nie dotknie to spie_li. Polacy wyselekcjonowali swoich najbardziej tępych przedstawicieli i oddali im władzę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX