Rok 2018 nie do powtórzenia? Minister finansów: realne 3,8 proc. wzrostu PKB w 2019 r.

Dynamika wzrostu PKB na przyszły rok w wysokości 3,8 proc. jest realna i nie widać większych zagrożeń ze strony ewentualnej zwiększonej inflacji - prognozuje minister finansów Teresa Czerwińskiej.
Zobacz wideo

W III kwartale 2018 PKB Polski wzrósł rok do roku o 5,1 proc. W piątek Główny Urząd Statystyczny potwierdził dane sprzed dwóch tygodni z tzw. szybkiego szacunku. Na plus wypadł poziom inwestycji. Ich tempo wzrostu wyniosło 9,9 proc. rok do roku, wobec 4,7 proc. w II kwartale. 

Minister Finansów zapytana o wzrost w kolejnych kwartałach nie ukrywa, że trudno będzie trzymać taką dynamikę.

Nie zmieniamy naszych prognoz makroekonomicznych. Nasze prognozy wzrostu gospodarczego na 2019 r. zawarte w budżecie na przyszły rok są obecnie zbliżone do prognoz KE, OECD czy konsensusu rynkowego. Wyniki za III kw. br. okazały się wprawdzie lepsze od naszych wcześniejszych oczekiwań (wzrost wyniósł 5,1 proc r/r), ale trudno będzie tak wysoką dynamikę PKB utrzymać w kolejnych kwartałach

- powiedziała Czerwińska w rozmowie z ISBnews. 

Z podstawowych wskaźników makroekonomicznych załączonych do uzasadnienia projektu ustawy budżetowej na 2019 r. wynika, że wzrost PKB Polski utrzyma się na poziomie 3,8% w latach 2018-2019, zaś w 2020 r. obniży się do 3,7 proc. 

Inflacja nie jest zagrożeniem

Teresa Czerwińska dodała, że inflacja bazowa zgodnie z prognozami MF oraz NBP utrzymuje się na niskim poziomie.

Warto podkreślić, że minister finansów działa antyinflacyjnie, gdyż porządkujemy matrycę stawek podatku VAT, porządkując ją "w dół". W wielu przypadkach obniżamy stawki z 8% na 5%, z 23% na 8%, co też powinno dać impuls antyinflacyjny gospodarce. Część tych rozwiązań zostanie wprowadzonych w przyszłym roku, a większość w 2020 roku

- dodała Teresa Czerwińska.

Minister finansów dodała, że emisja obligacji denominowana w walucie obcej będzie ewentualnie rozważana przez resort w pierwszej połowie przyszłego roku.

Więcej o: