"200 plus" dla Sybiraków. Sejm za ustawą w pierwszym czytaniu. "Odszkodowanie powinna zapłacić Rosja"

W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie prezydenckiego projektu ustawy zakładającego rekompensaty dla osób deportowanych lub zesłanych do ZSRR w latach 1939-1956. Świadczenia mają wynosić 200 zł za każdy miesiąc zsyłki.

Projekt ustawy powstał w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. Jak wynika z uzasadnienia ustawy, jest "odpowiedzią na liczne postulaty otrzymywane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ze środowiska Sybiraków". 

Sybiracy dożywają swoich dni bardzo często w trudnych warunkach. Kumulacja urazów psychicznych nabytych na zesłaniu i w czasach powojennych oraz nasilających się z wiekiem schorzeń fizycznych powoduje, że wymagają szczególnej opieki. Uznanie zasług Sybiraków w postaci wnioskowanej pomocy byłoby olbrzymim wsparciem nie tylko finansowym, ale również satysfakcją moralną oraz potwierdzeniem słuszności postaw życiowych i dobrze spełnionego obowiązku obywatelskiego wobec Ojczyzny

- cytuje fragment tegorocznego pisma od Związku Sybiraków Kancelaria Prezydenta. 

Odszkodowanie za zsyłkę Polaków na Syberię powinna zapłacić Rosja, jako spadkobierca ZSRR. To oczywiste, ale z równie oczywistych przyczyn, gdybyśmy czekali na ten ruch, te osoby by się tego nie doczekały

- mówił w Sejmie Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta. 

Prezydencki projekt spotkał się w Sejmie z ciepłym przyjęciem przez przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych. Wobec braku sprzeciwu posłów, został skierowany do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 

200 zł za każdy miesiąc

Projekt ustawy zakłada, że Sybiracy otrzymaliby jednorazowe świadczenie w wysokości 200 zł za każdy pełny miesiąc okresu zsyłki w głąb ZSRR. Minimalna wysokość rekompensaty wynosiłaby 2,4 tys. zł.

Wysokość świadczenia będzie ustalał Zakład Ubezpieczeń Społecznych w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek osoby zainteresowanej. Do wniosku konieczne będzie dołączenie zaświadczenia Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

O rekompensatę nie będą mogły ubiegać się osoby, które uzyskały już odszkodowanie lub zadośćuczynienie - na mocy wyroku sądu okręgowego - na podstawie ustawy z 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

Świadczenie będzie wolne od egzekucji, podatku dochodowego oraz nie będzie podlegać wliczeniu do dochodu uprawniającego do wszelkich świadczeń i dodatków przysługujących na podstawie przepisów odrębnych.

Ile to będzie kosztowało?

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy, świadczenia mogłoby uzyskać ok. 24,6 tys. osób (dane za Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych). Biorąc pod uwagę, że średni czas przebywania na deportacji lub w obozie w ZSRR w przypadku Sybiraków mieszkających w Polsce wynosił 66 miesięcy, to jedna osoba średnio mogłaby otrzymać ok. 13,2 tys. zł, a łączny koszt dla budżetu państwa blisko 325 tys. zł.

Wejście w życie ustawy nie spowoduje skutków gospodarczych, przewiduje się natomiast pozytywny efekt społeczny

- konkluduje w uzasadnieniu projektu ustawy.

Więcej o:
Komentarze (43)
'200 plus' dla Sybiraków. Sejm za ustawą w pierwszym czytaniu
Zaloguj się
 • fury11

  Oceniono 14 razy 10

  Prawdziwi Sybiracy wywiezieni do pracy, którzy tyrali w obozach pracy, przy wyrębie lasu, w kamieniołomach lub siedzieli w więzieniach za odmowę przyjęcia obywatelstwa rosyjskiego - już dawno wymarli. Wielu lat pracy nikt im nie zaliczył do okresu zatrudnienia i mieli faktycznie głodowe emerytury. Teraz są nagradzane ich dzieci które się tam tylko urodziły. Pusty gest.

 • jan.go

  Oceniono 12 razy 8

  Przyzwoity rząd powinien pomóc wszystkim potrzebującym i pokrzywdzonym przez los w ramach swoich możliwości Całkowicie nie rozumiem zaś sytuacji gdy wybiera się tylko jedna grupę ze względów politycznych

 • czechy11

  Oceniono 6 razy 4

  A niepełnosprawni nadal klepią biedę taki miłosierny jestcten rząd.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 8 razy 4

  Polska zapłaci za Rosję?
  I jeszcze co... Kaczyński zrobi loda Putinowi?

 • mar-lu

  Oceniono 7 razy 3

  Poszukiwanie nowych wyborców za pieniądze z budżetu . Należy sprawdzić ilu żyje jeszcze prawdziwych sybiraków nie tych poświadczonych przez światków . Może się okazać że zero lub blisko zera . A gwoli ścisłości były już dodatki do emerytur różnego rodzaju zwolnienia i przywileje .Może już dosyć tego .

 • wujekdolf

  Oceniono 3 razy 3

  te tępe pisiorskie ryje dalej "korzystają" z górki koniunkturalnej? co będzie za moment jak to znowu zacznie topnieć? odłożyli cokolwiek czy będzie potop?

 • single_malt

  Oceniono 3 razy 3

  łączny koszt dla budżetu państwa blisko 325 tys. zł.

  325 Milionow Redaktorze , Milionow

 • astropath

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuję uchwalić kolejną nocną ustawę, że Rosja powinna zapłacić i wysłać ją do rosyjskiego parlamentu i ichniego prezydenta.
  O handlu "Niderlandami" kiedy słyszeli?

 • polsilver100

  Oceniono 8 razy 2

  A kto zapłaci rekompensaty, odszkodowania czy zadośćuczynienia rodzinom Ślązaków pomordowanych w obozach jak na Zgodzie w Świętochłowicach albo zesłanych przez Polskę na Sybir? Zaraz będzie:to nie my!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX