Orlen ma pierwszą ładowarkę aut elektrycznych. W I kwartale 2019 będzie ich 20. Jest mapa

PKN Orlen oficjalnie uruchomił w poniedziałek swój pierwszy punkt ładowania samochodów elektrycznych. Można z niego skorzystać na stacji benzynowej w Siewierzu, przy trasie Katowice-Warszawa.

Orlen chce podpiąć się pod najnowsze trendy dotyczące mobilności. Jednym z najważniejszych są paliwa alternatywne. Paliwowa spółka, podobnie zresztą jak wiele do naftowych firm na świecie, inwestuje w elektromobilność. Dziś Orlen otworzył pierwszy punkt ładowania aut elektrycznych.

Do końca przyszłego roku chce mieć takich punktów 50, w tym do końca marca 20. Państwowa spółka podała, gdzie będą się znajdować. Co ciekawe, jak na razie nie ma tutaj Warszawy. Oto mapa:

Stacje ładowania PKN Orlen będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim i zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym.

Docelowo koncern uruchomi 150 stacji ładowania w miastach i przy trasach tranzytowych. Znajdą się tam ładowarki o mocy 50, 100 i 150 kW, które będą przeznaczone zarówno do pojazdów elektrycznych (EV), jak i hybrydowych (PHEV), dając możliwość jednoczesnego ładowania do 3 pojazdów. Jak podaje spółka, moc dla każdego ze stanowisk będzie dynamicznie przydzielana przez sterownik stacji w trakcie ładowania pojazdów, dzięki czemu możliwe będzie znaczne skrócenie jego czasu.

Tutaj warto zauważyć, że chodzi o własne ładowarki Orlenu. Na stacjach paliw z logo tego koncernu już w 2016 roku zaczęły działać ładowarki Tesli.

Więcej o:
Komentarze (37)
Orlen ma pierwszą ładowarkę aut elektrycznych. W I kwartale 2019 będzie ich 20. Gdzie pojawią się kolejne?
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 17 razy 15

  No super ale biorąc pod uwagę zasieg samochodów elektrycznych, który teraz wynosi około 230 km to aby z Krakowa dostać się do Gdańska trzeba wyjechać dwa dni wcześniej. O ile nie będzie kolejki do ładowarki :) Dojedziesz na urlop i nawet nie trzeba będzie się rozpakowywać bo pora wracać. I to jest właśnie ta oszczędność :)

 • remo29

  Oceniono 14 razy 12

  To teraz pany z zarządu machną sobie po Tesli, ładowarkę już mają.

 • ulisse

  Oceniono 7 razy 7

  kiedy Janusze zaczą kupować auta elektryczne? Jak w Biedronce będą sprzedawać 10 km przedłużacze.

 • japka_putina

  Oceniono 5 razy 5

  150 ładowarek, to już coś, chociaż nadal będzie to 100 razy za mało, żeby umożliwić choćby w miarę swobodne podróżowanie samochodem na baterię.

 • bmarten

  Oceniono 2 razy 2

  Ałtorze, a kiedy matura z polskiego? Na egzaminie też będzie "ładowarka ałt"?

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 4 razy 2

  >Orlen ma pierwszą ładowarkę aut elektrycznych.

  Macron powiedział Francuzom: Droga benzyna? To kupujcie auta elektryczne!
  (koszt 30 000 euro).
  I to wywołało rozruchy.

 • avensis77

  Oceniono 1 raz 1

  Czyli z Warszawy do Katowic w dwa dni elektrykiem dojadę, ale do Gdańska jeszcze nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX