Oficjalnie: Orlen uruchomi stacje pod szyldem CPN i Petrochemia Płock. Z sentymentu? Nie tylko

PKN Orlen uruchomi stacje paliw pod szyldem CPN i Petrochemia Płock - na warszawskiej Pradze i w Bodzanowie koło Płocka - podała spółka. Zmiana logo powinna nastąpić do końca tego tygodnia.
Zobacz wideo

O powrocie Orlenu do historycznych marek CPN i Petrochemia Płock mówiło się już od kilku miesięcy, teraz koncern oficjalnie potwierdził ich reaktywację.

W ten sposób, w 20. rocznicę połączenia obydwu podmiotów [CPN i Petrochemia Płock - red.], koncern promuje swoje dziedzictwo i przypomina jedne z najpopularniejszych polskich marek. Spółka dostrzega potencjał biznesowy i marketingowy w reaktywacji wysoce rozpoznawalnych znaków towarowych od lat budzących pozytywne reakcje klientów

- czytamy w komunikacie PKN Orlen.

Na obecnym etapie projekt dotyczy dwóch stacji - w Warszawie (CPN - w miejscu stacji Bliska na ulicy Markowskiej) i w Bodzanowie koło Płocka (Petrochemia Płock). 

Ich rebranding powinien zakończyć się do końca tygodnia. Logotypy marek CPN i Petrochemii pojawią się m.in. na dystrybutorach, pylonach z cenami oraz na budynku obu stacji. W obiektach dostępna będzie oferta gastronomiczna, m.in. kawa i hot-dogi. 

Logotyp CPN należy do klasyki polskiego wzornictwa i jest unikatowym dziełem sztuki. Jest on eksponowany m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wiemy też, że marka wciąż żyje w świadomości Polaków, którzy traktują ją z dużym sentymentem

 - mówi dyrektor Biura Promocji i Reklamy Marcin Stefaniak, cytowany w komunikacie.

.. źródło: PKN Orlen

Rzeczywistość jest bardziej skomplikowana?

Możliwe jednak, że za reaktywacją marek Petrochemia Płock i CPN wcale nie stoi wyłącznie sentyment oraz chęć promowania historycznego dziedzictwa itd. 

Według informacji agencji ISBNews z sierpnia br., pojawiały się próby przejęcia praw do logo CPN. Wobec tego Orlen, chcąc lepiej zabezpieczyć prawa własności, zdecydował o zmianie logo stacji na warszawskiej Pradze i prowadzenie jej pod historyczną marką.

20 lat od połączenia

CPN, czyli Centrala Produktów Naftowych, powstała 3 grudnia 1945 r. W szczytowym okresie rozwoju CPN dysponowała przeszło 1400 stacjami benzynowymi i flotą prawie 600 nowoczesnych autocystern. Z kolei Petrochemia Płock powstała w wyniku przekształcenia w 1993 r. Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych, które działały od 1959 r. 

W 1998 r. rząd zdecydował o utworzeniu koncernu naftowego. CPN i Petrochemia Płock zostały połączone, a koncern przyjął nazwę Orlen. 

Więcej o: