Trybunał Konstytucyjny o zwalnianiu osób pracujących na czas określony. Możliwy przełom

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, który może zmienić sytuację na rynku pracy. Zgodnie z wczorajszym orzeczeniem zwalnianie osób w wieku przedemerytalnym zatrudnionych na czas określony jest niekonstytucyjne.
Zobacz wideo

Trybunał Konstytucyjny zajął się pytaniem prawnym zadanym przez sąd w Koninie, który prowadzi postępowanie związane ze zwolnieniem z pracy kobiety znajdującej się w wieku przedemerytalnej zatrudnionej na czas określony.

Jak donosi "Rzeczpospolita" w 2013 roku szpital zatrudniający kobietę zmienił jej umowę. Zamiast na czas nieokreślony została zatrudniona na określony. Dwa lata później wypowiedział jej warunki umowy o pracę. Zatrudniona się na to nie zgodziła i zażądała przywrócenia pierwotnych warunków umowy.

Problem konińskiego sądu polegał na tym, że prawo pracy inaczej traktuje osoby zatrudnione na czas określony i nieokreślony. W pierwszym z przypadków mogą one starać się o przywrócenie do pracy na to samo stanowisko, z tą samą pensją. W drugim przypadku przepisy mówią jednak tylko o odszkodowaniu. Przywrócić takiej osoby się nie da. Problemem w tym wypadku było to, że zwolniona była w wieku przedemerytalnym. 

Trybunał Konstytucyjny uznał, że różne traktowanie osób znajdujących się w okresie ochronnym jest niezgodne z konstytucją. Sędzia Piotr Pszczółkowski wyjaśnił w uzasadnieniu, że przepisy łamie zasadę równego traktowania pracowników. 

Czytaj też: Koniec z ciągłym przedłużeniem umów o pracę na trzy miesiące. Rewolucyjna zmiana

Orzeczenie TK największe znaczenie ma dla osób znajdujących się w wieku przedemerytalnym. Możliwe jednak, że wyrok skłoni władze do zmiany przepisów, tak by z wszyscy pracownicy byli chronieni w ten sam sposób. To mogłoby w rewolucyjny sposób zwiększyć ochronę zatrudnionych. 

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o:
Komentarze (55)
Trybunał Konstytucyjny za lepszą ochroną osób w wieku przedemerytalnym
Zaloguj się
 • miets1

  Oceniono 33 razy 27

  Ten wyrok TK zmieni sytuację o tyle, że osoby w wieku przedemerytalnym poszukujące pracy nie będą zatrudniane w żadnej formie.

 • eva01

  Oceniono 24 razy 18

  Czyli dla kobiet i mężczyzn cztery lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego nie będzie już pracy.....nikt nie chce płacić odpraw emerytalnych dla pracowników z krótkim stażem pracy w firmie.

 • wytek_sumlinski

  Oceniono 14 razy 10

  na zdjęciu "sędzia"/poseł/mecenas który reprezentował samego Piotra P. w sprawie SKOK Wołomin. Czekam na listę sokistów czyli wszsytkich pisiorów, którzy byli zatrdunieni w SKOKach Grzegorza B. bądź brali od nich jakąkolwiek kasę nawet za pisanie w tych ich śmiesznych gazetkach

 • remo29

  Oceniono 12 razy 8

  Co by tu jeszcze, panowie, co by tu jeszcze...

 • enochnuckythompson

  Oceniono 10 razy 8

  jaki TK? Nie ma czegos takiego. jest zebranie przy herbacie znajomych. Nie dajmy sie zwariowac.
  CI ludzie nie moga wogole pelnic funkcji sedziego TK.
  Wszystkie wyroki pseudo TK sa z racji tego ze wyroki wydali ludzie ktorzy nie sa sedziami TK sa niewazne.

  Nie mowiac juz o tym ze ci ludzie nie rozumieja czym sie roznia obie umowy o prace...

 • byrcyn11

  Oceniono 6 razy 6

  A co TK na rozróżnienie wiekowe przechodzenie na emeryturę ze względu na płeć czy wykonywany zawód. Co na to, że część społeczeństwa jest wyróżniona, będąc poza powszechnym systemem ZUS-owskim i dostaje powiększone emerytury ?

 • m4t

  Oceniono 8 razy 6

  Ciekawe czy konstytucja pozwala inaczej traktować kobiety i mężczyzn?
  Z różnym wiekiem emerytalnym.

 • wujekdolf

  Oceniono 8 razy 6

  te pisiorskie śmiecie chcą kolejnym ludziom się "przypodobać" przed wyborami - niestety ich wyborcy to dalej słabo wykształceni mieszkańcy wsi i małych miasteczek i nic tego dalej nie zmieni - pis musiałby nie być pisem żeby wygrać :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX