Marek Chrzanowski pozostaje w areszcie. "To dla mojego klienta sytuacja ekstremalna"

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski pozostanie w areszcie. Sąd okręgowy w Katowicach odrzucił zażalenie obrony. Według sędziów istnieje duże ryzyko matactwa.

Pozostawienie Chrzanowskiego w areszcie sędziowie motywowali w piątek też wysoką karą grożącą podejrzanemu. Postanowienie jest prawomocne.

Marek Chrzanowski przebywa w areszcie od 27 listopada, trafił tam na dwa miesiące.

To dla mojego klienta sytuacja ekstremalna. Liczymy na to, że 2 miesiące będą wystarczające do przeprowadzenia czynności procesowych

- mówi adwokat Radosław Baszuk.

Markowi Chrzanowskiemu postawiono zarzut przekroczenia uprawnień. Byłemu szefowi KNF grozi kara do 10 lat więzienia.

13 listopada "Gazeta Wyborcza" ujawniła stenogram nagranej w marcu rozmowy Marka Chrzanowskiego z bankierem Leszkiem Czarneckim, kontrolującym Getin Noble Bank i Idea Bank. Według biznesmena, jego rozmówca miał zapewnić przychylność KNF i NBP w zamian za zatrudnienie w Getin Noble Banku w charakterze prawnika Grzegorza Kowalczyka. Według informacji przekazywanych przez Czarneckiego, wynagrodzenie dla Kowalczyka miało wynieść w okresie ok. 3 lat 1 procent wartości Getin Noble Banku.

Kilka godzin po publikacji artykułu Marek Chrzanowski ustąpił z funkcji szefa KNF, a dwa tygodnie później został aresztowany. Nowym prezesem KNF jest Jacek Jastrzębski.

Więcej o: