Jaka choinka jest bardziej ekologiczna - naturalna czy sztuczna? Wyjaśniamy

Zbliżające się święta są dla wielu z nasz czasem ciężkiej decyzji: na jaką choinkę się zdecydować. Wybór może być łatwiejszy, jeśli spojrzymy na sprawę pod względem ekologii.
Zobacz wideo

Jaka choinka jest bardziej ekologiczna? Sztuczna czy naturalna? To pytanie zadaje sobie zapewne wielu naszych czytelników. Do świąt pozostało bowiem ledwie kilka dni, dlatego najwyższy czas podjąć w tym względzie decyzję.

Czytaj także: Prezenty pod choinkę przez internet? Mało czasu

Nadleśnictwo Kolbudy przekonuje, że dla środowiska najlepsze są choinki naturalne. Ich zalety to:

  • brak używania środków chemicznych do produkcji,
  • pochłanianie dwutlenku węgla,
  • produkowanie tlenu,
  • możliwość przetworzenia. 

Sztuczna choinka ma mieć, zdaniem leśników, następujące wady

  • podczas procesu tworzenia zatruwane jest środowisko,
  • nie można jej recyklingować,
  • rozkłada się 500 lat.

Naturalne drzewko można po świętach na wiele sposobów przetworzyć. Choinki nadają się bowiem do kompostowania, może zostać rozdrobniona lub - po uprzednim zutylizowaniu  - spalona w specjalistycznym zakładzie. 

Kupujesz sztuczną? Używaj jej przez lata

Sztuczna choinka jest dla środowiska lepsza tylko w jednej sytuacji - kiedy korzystamy z jednego drzewka przez dekady. Jak wyjaśnił profesor nadzwyczajny z Katedry Ekologii Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŚ Piotr Skubała w rozmowie z PAP potrzeba co najmniej 12 lat, by choinka sztuczna dorównała ekologiczności tej naturalnej. 

Kupujesz naturalną? Wybierz mądrze

Eksperci podkreślają, że najlepsze dla środowiska jest wybieranie choinek, które po świętach mogą zostać przesadzone. Jeśli takie drzewko traktujemy z należytą ostrożnością, jest spora szansa, że będzie służyło środowisku znacznie dłużej. 

Gazeta.pl to nie tylko polityka i gospodarka, ale też tematy lokalne, poruszające problemy mniejszych społeczności, bliższe ludziom. Poświęć trzy minuty i pomóż nam lepiej zrozumieć, o czym chcesz czytać. Kliknij tutaj, żeby rozwiązać krótką ankietę.

Więcej o: