Planujesz przelewy pod koniec roku? Zaplanuj je, żeby nie było problemów. Zmiany w Wigilię i Sylwestra!

25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia system umożliwiający realizację przelewów między bankami będzie nieczynny. Z kolei 24 i 31 grudnia będzie działał, ale na dużo "mniejszych obrotach". Warto wziąć to pod uwagę planując płatności.
Zobacz wideo

O tym, że zlecane przelewy mogą w okresie świąteczno-noworocznych dochodzić później, przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa. To ona odpowiada za system przelewów międzybankowym Elixir, to ona w ramach sesji odbywających się trzy razy dziennie (w dni robocze, w godzinach: 9.30, 13.30 i 16.00) "zbiera" od banków paczki przelewów zleconych przez ich klientów, i przekazuje je do banków odbiorców.

W ostatnich dniach grudnia warto jednak z wyprzedzeniem zaplanować terminowe płatności. 

Po pierwsze, w Boże Narodzenie i Nowy Rok - czyli 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia -system Elixir nie będzie działać. Oznacza to, że przelewy zlecone w te dni zostaną zrealizowane dopiero kolejno 27 grudnia i 2 stycznia, podczas porannej sesji.

Dodatkowo, jak informuje KIR, system Elixir zostanie "zamknięty" wcześniej w Wigilię i w Sylwestra. Nie odbędzie się sesja rozliczeniowa o godzinie 16.00. KIR alarmuje więc, że przelewy zlecone w te dni po godzinie 13.30 także zostaną zrealizowane dopiero - kolejno - 27 grudnia i 2 stycznia.

Ale z tymi przelewami w Wigilię i Sylwestra też nie ma co zwlekać do 13.30, bo banki potrzebują czasu na przygotowanie "paczki" przelewów dla KIR, i np. Santander Bank Polska informuje, że tego samego dnia dojdą transfery zlecone tylko do godziny 12.00, a mBank daje czas tylko do 9.55. Przelewy zlecone po tej godzinie nie dojdą do odbiorcy jeszcze w Wigilię czy Sylwestra!

Reasumując i biorąc pod uwagę kalendarz - standardowe przelewy zlecone wieczorem 21 grudnia, w weekend 22-23 grudnia oraz w poniedziałek 24 grudnia rano/do południa - trafią do odbiorcy 24 grudnia. Ale wszystkie późniejsze dopiero 27 grudnia.

Tak samo będzie tydzień później - przelewy zlecone wieczorem 28 grudnia, w weekend 29-30 grudnia oraz w poniedziałek 31 grudnia rano/do południa - trafią do odbiorcy jeszcze w Sylwestra grudnia. Wszystkie późniejsze - dopiero 2 stycznia.

Przelew ekspresowy ratunkiem

W dni świąteczne, niezależnie od pory, natychmiast dojdą natomiast przelewy między rachunkami w tym samym banku, a także przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir.

W tym ostatnim przypadku należy jednak pamiętać, że taki przelew ekspresowy jest zwykle dodatkowo płatny, zazwyczaj ok. 5 zł. Ponadto, nieliczne banki (ale np. bardzo duży Pekao) w ogóle nie oferują klientom indywidualnym przelewów natychmiastowych, a kilka innych banków - np. Bank Pocztowy czy Citi Handlowy - informuje, że 25-26 grudnia i 1 stycznia nie będą u nich realizowane takie szybkie transfery.

25-26 grudnia i 1 stycznia nie będzie też działał system Euro Elixir, do realizacji transakcji w euro. 24 i 31 grudnia będzie natomiast funkcjonował standardowo.

Więcej o: