Sylwester 2018. Przelewy z problemami. Mogą dojść już w nowym roku

31 grudnia system umożliwiający realizację przelewów między bankami będzie działał "na pół gwizdka". 1 stycznia w ogóle będzie "zamknięty". Podpowiadamy, jak wobec tego zrobić przelewy.

Systemem przelewów międzybankowych Elixir zawiaduje Krajowa Izba Rozliczeniowa. To ta instytucja, w ramach sesji odbywających się trzy razy dziennie (w dni robocze, w godzinach: 9.30, 13.30 i 16.00), "zbiera" od banków paczki przelewów zleconych przez ich klientów, i przekazuje je do banków odbiorców.

W sylwestra będzie jednak inaczej - nie odbędzie się bowiem ostatnia sesja, ta o 16.00. A biorąc pod uwagę, że 1 stycznia to święto i system też będzie "zamknięty", to przelewy zlecone później niż rano w sylwestra zostaną zrealizowane dopiero 2 stycznia.

UWAGA! Choć 31 grudnia sesja Elixir o 13.30 odbędzie się, to banki potrzebują czasu, żeby przygotować paczki przelewów, które mają wyjść tego dnia. Dlatego z przelewami w sylwestra nie ma co zwlekać, bo np. Santander Bank Polska czy mBank informują, że tego samego dnia dojdą transfery zlecone tylko do godziny 12.00. Przelewy zlecone po tej godzinie dotrą do odbiorcy dopiero 2 stycznia!

Przelew ekspresowy ratunkiem

31 grudnia i 1 stycznia, niezależnie od pory, natychmiast dojdą natomiast przelewy między rachunkami w tym samym banku, a także przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir.

W tym ostatnim przypadku należy jednak pamiętać, że taki przelew ekspresowy jest zwykle dodatkowo płatny, zazwyczaj ok. 5 zł. Ponadto, nieliczne banki - ale np. bardzo duży Pekao - w ogóle nie oferują klientom indywidualnym przelewów natychmiastowych. Co więcej, kilka mniejszych innych banków - np. Bank Pocztowy czy Citi Handlowy - informuje, że 1 stycznia nie będą u nich realizowane takie szybkie transfery.

Więcej o: