Włochy. Pięć milionów bezrobotnych będzie pobierać pensję obywatelską. 780 euro miesięcznie

We Włoszech od 1 kwietnia blisko pięć milionów bezrobotnych przez półtora roku będzie otrzymywać pensję obywatelską w wysokości 780 euro miesięcznie. Rząd opublikował tekst dekretu, który zostanie wydany w najbliższych dniach.
Zobacz wideo

Pensja obywatelska była główną obietnicą wyborczą kontestacyjnego Ruchu Pięciu Gwiazd, który w marcu ubiegłego roku spośród partii politycznych zdobył najwięcej głosów - jedną trzecią. 

W budżecie na bieżący rok przewidziano na ten cel ponad siedem miliardów euro. Według szacunków z pensji obywatelskiej skorzysta milion 700 tysięcy najbiedniejszych rodzin.

Czytaj więcej: Włosi w ostatniej chwili przyjęli budżet. Opozycja: To rozdawnictwo pieniędzy

Otrzymujący ją zostaną zarejestrowani w biurze pośrednictwa pracy i będą zobowiązani podjąć jedną z trzech pierwszych ofert zatrudnienia. Nie dotyczy to osób powyżej 65. roku życia. Pomoc tę otrzymają także obcokrajowcy przebywający legalnie we Włoszech od co najmniej 10 lat. 

Włochy czeka kryzys?

Zdaniem opozycji to rozwiązanie może doprowadzić Włochy do poważnego kryzysu gospodarczego i finansowego, gdyż może powiększyć i tak już bardzo wysoki dług kraju - wynosi ponad 130 procent PKB (dla Polski to około 50 procent).

Poza tym tamtejszy parlament, w ramach ustawy budżetowej na 2019 r., przegłosował  m.in. obniżenie wieku emerytalnego z 67 do 62 lat dla osób, które płaciły składkę emerytalną przez 38 lat. W tym roku propozycja ma obciążyć budżet kwotą czterech miliardów euro, w 2020 roku ma to być już osiem miliardów euro.

Zadłużenie Włoch jest dużym problemem także dla całej strefy euro. Pierwotny projekt budżetu odrzuciła Komisja Europejska z powodu zbyt wysokiego deficytu zapisanego na poziomie 2,4 procent. Ostatecznie Bruksela zaakceptowała poprawioną wersję deficytu na poziomie 2,04 procent. Pierre Moscovici, unijny komisarz ds. gospodarczych napisał pod koniec grudnia na Twitterze: "Włochy przyjęły ustawę budżetową po długich dyskusjach i trudnych chwilach. (...) Będziemy przyglądać się realizacji założeń". 

Więcej o: