Fratria i bracia Karnowscy mają rywala. Zbigniew Jakubas chce przejąć Radio ZET

Biznesmen Zbigniew Jakubas jest zainteresowany kupnem grupy Eurozet. Miliarder złożył już stosowną ofertę, co potwierdził w rozmowie z Money.pl. Wcześniej do przejęcia właściciela Radia Zet przymierzała się też Fratria.
Zobacz wideo

"Wczoraj złożyliśmy ofertę. Spodziewamy się rozstrzygnięcia w przyszłym tygodniu" - powiedział Zbigniew Jakubas w rozmowie z serwisem Money.pl. Polski miliarder z Radiem ZET i samą grupą Eurozet w pewnym stopniu jest związany już od kilku lat. Mennica Polska, której większościowymi udziałowcami są Zbigniew i Joanna Jakubasowie, jest mecenasem nagrody Radia ZET im. Andrzeja Wojciechowskiego.

Eurozet na sprzedaż

O możliwym przejęciu grupy Eurozet, właściciela Radia ZET, mówi się od dłuższego czasu. Eurozet trafił na sprzedaż kilka miesięcy temu, gdy spółka Czech Media Invest przejęła go od francuskiego koncernu Lagardère.

W grudniu ub. roku serwis Wirtualne Media informował, że Eurozet może trafić w ręce Grupy Fratria, wydawcy m.in. tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl.

Na początku grudnia Fratria miała złożyć wniosek do państwowego Banku Pekao SA o kredyt na dokonanie transakcji i - jak ustaliły WM - spółka, w której udziały ma m.in. Jacek Karnowski oraz senator PiS Grzegorz Bierecki, ten kredyt dostanie. Chodzi o 51 mln euro. Do tego Fratria ma mieć zagwarantowane wsparcie od Czech Media Invest.

Przejęciem Eurozetu w ostatnich tygodniach miały być również zainteresowane spółki ZPR Media, Agora oraz PMPG Polskie Media.

Jeden z najbogatszych Polaków

Zbigniew Jakubas, właściciel Grupy Kapitałowej Multico, jest dziś jednym z najbardziej znanych polskich biznesmenów. Oprócz pakietu kontrolnego w Mennicy Polskiej, posiada on udziały w takich spółkach, jak Newag, Feroco, Polna Wartico Invest.

Magazyn "Forbes" szacuje jego majątek na 1,51 mld złotych, co w ubiegłym roku dało Jakubasowi 14. miejsca na liście najbogatszych Polaków.

W przeszłości Jakubas inwestował już w mediach. W latach 90-tych należące do niego firmy wydawały m.in. takie periodyki, jak "Kurier Lubelski" czy "Życie Warszawy".

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych 

Więcej o: