26 bogaczy ma majątek warty tyle, ile posiada połowa ludzkości. "Ludzie są wściekli"

Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam wzywa światowe rządy do podniesienia podatków dla najbogatszych. Argumentuje, że 26 najbardziej majętnych ludzi świata posiada tyle, co połowa ludzkości.
Zobacz wideo

Tuż przed rozpoczęciem konferencji ekonomicznej w szwajcarskim Davos organizacja humanitarna Oxfam opublikowała raport dotyczący nierówności społecznych. Eksperci obliczyli, że 26 najbogatszych ludzi świata posiada majątek warty tyle, ile posiada połowa ludzkości. 

Niebotyczne wzrosty

Oxfam podaje konkretne przykłady. Majątek Jeffa Bezzosa, najbogatszego człowieka na ziemi - właściciela Amazonu - zwiększył się do 112 mld dol. Średnio każdy z 26 spośród najbogatszych miliarderów powiększał swój majątek o 2,5 mld dolarów dziennie. 

Czytaj też: Jeff Bezos rozstaje się z żoną. To może być najdroższy rozwód w historii

Rosnąca przepaść

Miliarderzy zyskują coraz więcej, a w tym samym czasie połowa mieszkańców globu straciła. W minionym roku ich majątek zmniejszył się średnio o 11 proc. 

Sposób, w jaki zorganizowaliśmy nasze gospodarki sprawia, że bogactwo dotyczy nielicznej, uprzywilejowanej grupy, podczas gdy miliony osób ledwie sobie radzą. Kobiety wciąż umierają z powodu braku należytej opieki położniczej, dzieciom odmawia się edukacji, która pozwoliłaby im wyjść z ubóstwa. Nie musi tak być. Na świecie jest dostatecznie dużo zasobów, by dać wszystkim szansę. 

- stwierdził Matthew Spencer z Oxfam cytowany przez "Guardiana". Wyliczył, że na całym świecie aż 262 mln dzieci nie chodzi do szkół 

Rządy powinny zadbać o to, by z odpowiednio wysokich podatków finansować bezpłatne usługi publiczne, które mogą nie tylko ratować ludzie życie, ale znacząco je odmienić.

- dodał. 

Winnie Byanyima, szefowa organizacji, używa jeszcze mocniejszych słów:

Ludzie na całym świecie są wściekli i sfrustrowani

- stwierdziła. 

Bogactwo dla wybranych

Kontrast pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi utrzymuje się od dekad. Pomiędzy rokiem 1980 a 2016 najbiedniejsze 50 proc. ludzkości otrzymało 12 procent z globalnego wzrostu dochodów. Tymczasem 1 procent najbogatszych osób otrzymał z tej samej puli aż 27 procent. 

W raporcie Oxfam są i pozytywne wiadomości. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza udało się znacznie ograniczyć odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie. 

Więcej o: