26 bogaczy ma majątek warty tyle, ile posiada połowa ludzkości. "Ludzie są wściekli"

Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam wzywa światowe rządy do podniesienia podatków dla najbogatszych. Argumentuje, że 26 najbardziej majętnych ludzi świata posiada tyle, co połowa ludzkości.

Tuż przed rozpoczęciem konferencji ekonomicznej w szwajcarskim Davos organizacja humanitarna Oxfam opublikowała raport dotyczący nierówności społecznych. Eksperci obliczyli, że 26 najbogatszych ludzi świata posiada majątek warty tyle, ile posiada połowa ludzkości. 

Niebotyczne wzrosty

Oxfam podaje konkretne przykłady. Majątek Jeffa Bezzosa, najbogatszego człowieka na ziemi - właściciela Amazonu - zwiększył się do 112 mld dol. Średnio każdy z 26 spośród najbogatszych miliarderów powiększał swój majątek o 2,5 mld dolarów dziennie. 

Czytaj też: Jeff Bezos rozstaje się z żoną. To może być najdroższy rozwód w historii

Rosnąca przepaść

Miliarderzy zyskują coraz więcej, a w tym samym czasie połowa mieszkańców globu straciła. W minionym roku ich majątek zmniejszył się średnio o 11 proc. 

Sposób, w jaki zorganizowaliśmy nasze gospodarki sprawia, że bogactwo dotyczy nielicznej, uprzywilejowanej grupy, podczas gdy miliony osób ledwie sobie radzą. Kobiety wciąż umierają z powodu braku należytej opieki położniczej, dzieciom odmawia się edukacji, która pozwoliłaby im wyjść z ubóstwa. Nie musi tak być. Na świecie jest dostatecznie dużo zasobów, by dać wszystkim szansę. 

- stwierdził Matthew Spencer z Oxfam cytowany przez "Guardiana". Wyliczył, że na całym świecie aż 262 mln dzieci nie chodzi do szkół 

Rządy powinny zadbać o to, by z odpowiednio wysokich podatków finansować bezpłatne usługi publiczne, które mogą nie tylko ratować ludzie życie, ale znacząco je odmienić.

- dodał. 

Winnie Byanyima, szefowa organizacji, używa jeszcze mocniejszych słów:

Ludzie na całym świecie są wściekli i sfrustrowani

- stwierdziła. 

Bogactwo dla wybranych

Kontrast pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi utrzymuje się od dekad. Pomiędzy rokiem 1980 a 2016 najbiedniejsze 50 proc. ludzkości otrzymało 12 procent z globalnego wzrostu dochodów. Tymczasem 1 procent najbogatszych osób otrzymał z tej samej puli aż 27 procent. 

W raporcie Oxfam są i pozytywne wiadomości. W ciągu ostatniego ćwierćwiecza udało się znacznie ograniczyć odsetek osób żyjących w skrajnym ubóstwie. 

Więcej o:
Komentarze (141)
26 bogaczy ma majątek warty tyle, ile posiada połowa ludzkości
Zaloguj się
 • ewropejczyk

  Oceniono 27 razy 23

  te wyliczenia obejmują tylko tych, których majątek jest jawny i policzalny. Ale jest jeszcze co najmniej kilkunastu/kilkudziesięciu, którzy są równie bogaci tylko o nich niewiele wiemy (spadkobiercy fortun sprzed 100-150 lat np. Rothschildowie lub przywódcy-dyktatorzy np. Putin a do niedawna M.Kadafi).

 • lepiregenre

  Oceniono 17 razy 17

  Współczesna kapitalistyczna forma współżycia powoli odchodzi do historii. Nikt nie przewidział, że w dłuższej perspektywie rozwoju kapitalizmu w ramach walki z konkurencją powstaną międzynarodowe korporacje, które staną się podmiotami silniejszymi niż poszczególne państwa. Po wykończeniu konkurencji w danej dziedzinie powoli stają się monopolistami na świcie, a ich właściciele z większościowymi udziałami będą najbogatszymi ludźmi. Powszechnie wiadomo, że za pieniądze można kupić wszystko. Wielkie pieniądze mogą zniewolić politycznie nawet małe kraje. To już się dzieje. Poza tym gwałtowny rozwój robotyki powoduje, że z każdym rokiem zmniejsza się zapotrzebowanie na pracowników. Oczywiście, wszyscy pocieszają się, że nic groźnego nie dzieje się, ponieważ za chwilę powstaną zupełnie nowe zajęcia i zawody dla ludzi dotąd nie znane. Ale to mrzonki, ponieważ taki proces odbywa się zdecydowanie wolniej i dlatego pracy będzie tylko mniej. I najgorsze co obecnie można zaobserwować na świecie, mianowicie fakt, że społeczeństwa powoli przechodzą przeistaczają się w prosta strukturę, mianowicie na nielicznych miliarderów i resztę społeczeństwa. W gwałtownym tempie w każdy państwie zanika teraz klasa średnia. Jaki z tego wniosek? Ano taki, że świat właśnie zbliża się do jakiegoś kolejnego wielkiego zakrętu, który zmieni potem wszystko. Już Starożytny Egipt, który trwał przez kilka tysiącleci miał dwa takie okresy przejściowe, krwawo i rewolucyjne zakończenie, wtedy gdy upadło Stare Państwo, potem Średnie Państwo, aż w końcu całkowicie upadł za sprawą Cesarstwa Rzymskiego. A cesarstwo rzymskie, wiadomo, Germanie plus Hunowie, wędrówka ludów itp, itd. W wielkim skrócie aż do czasów współczesnych, gdy w 1918 roku upadły największe monarchie w Europie. Od pierwszej wojny minęło już 100 lat i teraz powoli nadchodzi kolejny wielki zakręt historyczny. Może być bardzo krwawo i bezwzględnie, albo tylko egoistycznie, tzn. poświeci się w pierwszej kolejności państwa słabsze, np. w Europie.

 • j1200

  Oceniono 21 razy 15

  "Średnio każdy z 26 spośród najbogatszych miliarderów powiększał swój majątek o 2,5 mld dolarów dziennie. ". Brawo Panie redaktor. Po roku sam przyrost majątku to prawie bilion, choć najbogatszy ma 112 mld.
  A co do samego artykułu - te majątki to w 95% wyceny ich firm...

 • vontomke

  Oceniono 17 razy 13

  Ludzie myślą że mają do wyboru albo korwinizm albo komunizm, nic pomiędzy. Ta garstka bogaczy korzysta na tej ludzkiej głupocie.

 • ratlerek.hitlerek

  Oceniono 21 razy 9

  Niestety trzeba to powiedzieć wyraźnie: nadchodzi rewolucja. Obawiam się, że będzie bardziej krwawa niż bolszewicka z 1917 roku... jest coraz więcej ludzi, którzy nie mają już niczego do stracenia.

 • voytekvoytek

  Oceniono 11 razy 7

  nie należę do zawistników. zawsze uważałem, że jeśli ktoś miał fajny pomysł, potrafi być skuteczny i przy okazji trochę mu się poszczęściło - niech ma.
  ale wmawianie, że mam zapi....alać całe życie, aż do starości, żeby jakiś przedsiębiorca mógł sobie dziewiąte zero na koncie dopisać nie podoba mi się. kiedyś wystarczyło, że jedna osoba w rodzinie pracowała i mogła ją całą utrzymać. teraz nawet dwie nie zawsze dają radę.
  ciągły wzrost PKB to droga donikąd. wystarczy tylko trochę wyobraźni, żeby to zrozumieć.

 • wawiak57

  Oceniono 5 razy 5

  Finał takiego rozwarstwienia jest zawsze taki sam. Nienajlepszy dla nikogo.

 • next-2-come

  Oceniono 5 razy 5

  majątek bezosa 112mld a średnio powiększał go o 2.5mld dziennie - czyli potrzebował jakiegoś miesiaca i 14 dni żeby zdobyć całe te pieniądze a do końca tego roku będzie miał na koncie ponad bilion dolców -- eee - matematyka humanole - albo co gorsze znowu błędy w editorial i tłumaczeniach ;)

 • allegropajew

  Oceniono 4 razy 4

  Oxfam podaje konkretne przykłady. Majątek Jeffa Bezzosa, najbogatszego człowieka na ziemi - właściciela Amazonu - zwiększył się do 112 mld dol. Średnio każdy z 26 spośród najbogatszych miliarderów powiększał swój majątek o 2,5 mld dolarów DZIENNIE (podkreślenie moje, G.).

  Cenię dobre dziennikarstwo, ale dopiero wtedy, gdy MATEMATYKA będzie na poziomie PONADPRSZEDSZKOLNYM!!!!!

  Gościula

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX