"Unia Europejska jest gotowa ustalić nowy termin brexitu". Kanclerz Austrii ma propozycję

Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos kanclerz Austrii - Sebastian Kurz - powiedział, że UE jest gotowa zmienić termin brexitu. Planowo Wielka Brytania ma opuścić Wspólnotę w piątek 29 marca.
Zobacz wideo

Choć brexit nie jest tematem przewodnim w Davos, było oczywiste, że będzie dyskutowany.

Wokół brexitu

Szef austriackiego rządu widzi możliwość przesunięcia terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Dałoby to Brytyjczykom dodatkowy czas na ostateczną decyzję. Ta nie powinna być jednak zbytnio odsuwana w czasie. Sebastian Kurz zauważył, że odroczenie powinno trwać nie dłużej niż do wyborów do Parlamentu Europejskiego. Odbędą się w maju 2019 r.

W Wielkiej Brytanii istnieje świadomość, że Unia Europejska jest gotowa na wszystko, by uniknąć twardego brexitu. Jest również gotowa, jeśli to konieczne, do przesunięcia jego daty. (...) Ale oczywiście Wielka Brytania również musi tego chcieć 

- powiedział Sebastian Kurz podczas szczytu w Davos.

Davos w okrojonym składzie

Forum w Davos ruszyło 22 stycznia. Tegorocznym tematem przewodnim jest "Globalizacja 4.0: Kształtowanie nowej architektury w dobie czwartej rewolucji przemysłowej". W tym roku w Szwajcarii zabrakło przedstawicieli amerykańskiej administracji, a także Emmanuela Macrona i Theresy May. Szczyt potrwa do 25 stycznia.

Więcej o: