Polacy pojadą wkrótce do USA bez wiz? Liczba odrzuconych wniosków już poniżej 4 proc.

Jak podała ambasada USA w Polsce, spadł odsetek odrzuconych wniosków o wizę. W 2018 r. liczba odmów osiągnęła poziom 3,99 proc. To o prawie 2 punkty procentowe mniej niż w roku 2017.
Zobacz wideo

4 lutego 2019 r. Departament Stanu USA opublikował dane dotyczące statystyki odmów wydania wiz klasy B (dla osób wyjeżdżających służbowo, turystycznie lub na leczenie) dla poszczególnych krajów w 2018 r.

W kierunku ruchu bezwizowego

W podsumowaniu za 2018 r. Polska osiągnęła wynik 3,99 proc. To lepszy rezultat niż w 2017 r., kiedy odnotowano 5,92 proc. odmów wydania wizy.

Spadek liczby odmów ma kluczowe znaczenie w kontekście włączenia Polski do ruchu bezwizowego. Jednym z wymogów w celu zniesienia wiz jest sprowadzenie wskaźnika poniżej 3 proc. Inne to m.in. umowy o wymianie informacji w zakresie bezpieczeństwa czy wdrożenie przez Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA stosownej procedury bezpieczeństwa.

Swoją chęć współpracy z polskim rządem podkreśliła ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, która już wcześniej obiecała sfinalizować kwestię wiz dla Polski do końca 2019 r.

Uczynię wszystko, co w mojej mocy, by pomóc Polsce w przystąpieniu do programu ruchu bezwizowego jeszcze za mojej kadencji ambasadora. Tak duży jak obecnie ruch turystyczny między naszymi krajami przyczynia się do umacniania więzów przyjaźni i przynosi znaczące korzyści gospodarcze zarówno USA jak i Polsce

- czytamy w oficjalnym komunikacie ambasady USA w Polsce.

Na ten moment, do USA wjeżdżać bez wizy mogą obywatele 38 państw, w tym 23 z UE. Są wśród nich nasi sąsiedzi, np.: Czechy, Słowacja, Litwa czy Węgry. Polska - obok Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i Cypru - nadal nie spełnia wymogów ruchu bezwizowego. W zeszłym roku swoje wsparcie w staraniach o zniesienie wiz dla Polski wyraziła również Komisja Europejska.

Więcej o: