Minister zdrowia nie chce legalizacji marihuany. "Próbowałem raz. Nigdy więcej"

Szef resortu zdrowia nie chce, by w Polsce doszło do legalizacji marihuany. Cytuje badania, według których jest to substancja zwiększająca sięganie po inne narkotyki.
Zobacz wideo

Łukasz Szumowski, minister zdrowia, nie jest za zalegalizowaniem marihuany. W rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM stwierdził, że w krajach, w których stosowanie użytki nie jest zabronione, rośnie problem uzależnienia. Szumowski argumentował, że palenie marihuany przyczyna się do sięgania po inne narkotyki, jest też silnie uzależniające. 

Minister spytany przez dziennikarza o to, czy próbował kiedyś marihuany nie uchylił się od odpowiedzi. 

Raz w życiu spróbowałem. Fatalnie to się skończyło. Nigdy więcej.

- powiedział. 

Stosunek UE do "miękkich" narkotyków

Kwestia marihuany jest traktowana przez poszczególne europejskie kraje odmiennie. W większości krajów jej posiadanie jest uznawane za przestępstwo. W ok. 12, np. Czechach, Holandii, Belgii, Chorwacji, Hiszpanii i Niemczech, stosunek do marihuany jest łagodniejszy - posiadanie narkotyku traktowane jest jako wykroczenie. Wszędzie ścigany jest handel. 

Rynek wart miliony

Marihuana jest legalna w kilku amerykańskich Stanach oraz Kanadzie. Kalifornia, Nevada, Maine i Massachusetts zezwalają "zapalić zioło" osobom w wieku co najmniej 21 lat. Do sięgania po narkotyk przyznaje się ok. 30 proc. mieszkańców tych stanów. 

Rynek kannabinoidów w USA, Kanadzie i na innych rynkachRynek kannabinoidów w USA, Kanadzie i na innych rynkach Źródło: Arcview Market Reserach i BDS Analytics

Według analiz Arcview Market Research i BDS Analytics w 2018 roku rynek kannabinoidów ma być wart w USA 14,4 mld dol., w Kanadzie 2,7 mld, a w pozostałych krajach 1 mld. Rynek ma jednak szybko rosnąć. Według przewidywań w roku 2022 wartość sprzedaży tego typu substancji wyniesie 23,4 mld w USA 5,5 mld, w Kanadzie i 3,1 mld dol. na innych rynkach.

Czytaj też: Polskie konopie podbijają świat. Kanadyjczycy przejmują elbląską firmę za 100 mln zł

Według szacunków, do 2022 r. europejski rynek CBD pozyskiwanych z konopi przemysłowych i marihuany medycznej, przekroczy wartość 4,2 mld dol. Segment produktów pozyskiwanych tylko z konopi przemysłowych będzie miał wartość 1,9 mld dol.

Więcej o: