Płaca minimalna w górę aż o 22 proc. Hiszpański eksperyment gospodarczy budzi kontrowersje

Hiszpania zdecydowała się na eksperyment. Od stycznia tamtejszy rząd podwyższył płacę minimalną aż o 22 procent. Bezprecedensowa decyzja wywołała debatę o jej wpływie na gospodarkę.
Zobacz wideo

Rząd Hiszpanii uważa, że decyzja o podniesieniu minimalnego wynagrodzenia o 22 proc. zwiększy zatrudnienie i wydatki, co z kolei będzie stymulować rozwój gospodarczy kraju. Odmiennego zdania jest opozycja, która zwraca uwagę, że wiele firm nie wytrzyma nagłego wzrostu kosztów, co też wcale nie przełoży się na wzrost zatrudnienia.

Skokowy wzrost płacy minimalnej 

Z początkiem roku wprowadzono w Hiszpanii podwyżkę płacy minimalnej z 736 do 900 euro miesięcznie, czyli z niespełna 3,2 tys. zł do niemal 3,9 tys. zł brutto miesięcznie (dla porównania, w Polsce jest to w tym roku 2250 zł brutto - wzrost o 150 zł). Ta zmiana bezpośrednio wpłynęła na 8 proc. siły roboczej w Hiszpanii.

Jak twierdzi rząd, nowe wynagrodzenie minimalne zbliża poziom płac w Hiszpanii do krajów europejskich takich jak Niemcy, Belgia, Francja czy Portugalia. Madryt dołączył też do rządów, które w ostatnim czasie zdecydowały się odgórnie przyspieszyć wzrost płac, gdyż mimo ożywienia gospodarczego, od dłuższego czasu utrzymywały się one na stałym poziomie.

Czytaj więcej: Płacowy ekspres. W 2018 r. wynagrodzenia w Polsce rosły najszybciej od 10 lat

Hiszpański eksperyment

Aż 22-procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia w Hiszpanii budzi jednak kontrowersje wśród ekonomistów i mediów. "El Pais" zwraca uwagę, że największa od 40 lat podwyżka płacy minimalnej będzie w dużej mierze zależała od wsparcia Brukseli, dla której dyskusyjnym jest podnoszenie płacy minimalnej o więcej niż 20 proc. w kraju, który ma 15-procentowy wskaźnik bezrobocia.

Z dużą ostrożnością do pomysłów rządu odniósł się też hiszpański bank centralny, który – wg serwisu Bloomberg – obawia się, że tak duża podwyżka może zniszczyć ok. 125 tys. miejsc pracy. AIReF, hiszpański organ nadzorujący kwestie budżetowe, mówi o potencjalnej utracie 40 tys. miejsc pracy. Takie prognozy są szczególnie niepokojące w Hiszpanii, która pod względem wysokości stopy bezrobocia zajmuje drugie miejsce w strefie euro.

Z kolei Raymond Torres, cytowany przez Bloomberg ekonomista madryckiego think tanku Funcas, twierdzi, że ostatnie dane wskazują na to, że wyższe pensje napędzają większe wydatki, co z kolei przyspiesza zatrudnienie. Podobnego zdania jest inny hiszpański ekonomista, José Carlos Díez.

Wygląda więc na to, że przed Hiszpanią poważny eksperyment gospodarczy. Moment może okazać się trudny także z tego względu, że prognozowane jest spowolnienie gospodarcze dla całej Europy.

Więcej o:
Komentarze (47)
Płaca w górę o 22 proc. Jak się zakończy hiszpański eksperyment gospodarczy?
Zaloguj się
 • ds215

  Oceniono 11 razy 9

  W Polsce grupa trzymajaca władzę opodatkowuje głodowe pensje, To wg mojej opinni bandytyzm w czystej postaci!

 • el_rumburak_de_san_escobar

  Oceniono 12 razy 8

  „Nie ma ważniejszej sprawy niż płaca robotnicza, bo większość ludzi w kraju żyje z robocizny. Stopa, na której żyją, wysokość płacy stanowi o pomyślności kraju” - to nie żaden komuch powiedział. To najgorszy zatwardziały kapitalista - Henry Ford. www.dziennik.pl/amp/431701,henry-ford-wieczny-rewolucjonista.html
  To dość oczywiste, że wyższe płace, to więcej pieniędzy na rynku, większy popyt, rozwój. Neoliberałowie nie są prawdziwymi kapitalistami, takimi jak Henry Ford. Neoliberalizm to skrajne różnice dochodu, kapitał, który mnoży się sam i cała reszta biedaków. Neoliberalizm to oligarchia.

 • dublet

  Oceniono 4 razy 4

  Płaca minimalna powinna być podnoszona o wysokość wzrostu PKB. Może też uwzględniać inflację. Podnoszenie od czapy do niczego dobrego nie prowadzi.

 • ks-t

  Oceniono 4 razy 4

  Nasz Nadprezez, niech będzie pochwalony, zarabia bez podatku, więc w przeliczeniu na pensje 28 tys miesięcznie brutto. A starcza mu na niewiele, do tego ma długi. Kot, bestia żre dużo, ale chyba nie aż tyle. Czyli nadprezes wie że 30 tys miesięcznie to nie kokosy? Możeprzed wyborami potroi nasze pensje?

 • 20portal

  Oceniono 2 razy 2

  Hiszpański rząd - podobnie jak polski - ma słuszna linię. Taka "polityka" gospodarcza prowadzi ludzi do śmietników, gdzie wkrótce będą szukali jedzenia.

 • montagnes44

  Oceniono 2 razy 2

  Będzie więcej pieniędzy na rynku, ale czy będą one wydawane na hiszpańskie produkty, które zdrożeją?

 • justas32

  Oceniono 16 razy 2

  Świat ekonomii staje na głowie. Im bardziej zadłużone kraje - tym wyższe koszty pracy sobie fundują i nikt się tym nie przejmuje ...

 • lakier666

  Oceniono 3 razy 1

  "[...] hiszpański bank centralny, który obawia się, że tak duża podwyżka może zniszczyć ok. 125 tys. miejsc pracy."

  Widać, że temat niszczenia gospodarki przy okazji podnoszenia płacy minimalnej wraca jak bumerang. Polecam uwadze tekst, który obala ten neoliberalny mit: www.ozzip.pl/teksty/publicystyka/gospodarka/item/1924-widmo-wyzszej-placy-minimalnej

 • stronzo_bestiale

  Oceniono 3 razy 1

  Spox. Ludzi oczywiście pozwalniają. Ale za to UE zrobi dla wszystkich szkolenia i przy tych szkoleniach wielu znajdzie zatrudnienie. Zapłacimy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX