Szef już chce znać Twoje plany urlopowe? Mamy ściągawkę, kiedy wziąć wolne w 2019 r.

W wielu miejscach pracy już trwają "negocjacje", kto kiedy może mieć wolne. O urlopie z wyprzedzeniem warto pomyśleć także dlatego, żeby na czas i jak najtaniej zaplanować noclegi czy przeloty samolotami. Dlatego przygotowaliśmy małą ściągę - kiedy najlepiej wziąć w 2019 r. urlop, żeby "zaoszczędzić" na dniach urlopowych.
Zobacz wideo

Niestety, jeszcze przez dwa miesiące, aż do Świąt Wielkanocnych, nie ma w kalendarzu żadnych świąt i okazji, by do pracy nie pójść i np. przedłużyć sobie weekend.

Ale kiedy już nadejdzie druga połowa kwietnia, to właściwie będziemy mieli do czynienia z dwutygodniową majówką tylko czasem przeplataną dniami roboczymi.

Szansa na dłuuugą majówkę

Po pierwsze - wolny będzie poniedziałek 22 kwietnia, bo to drugi dzień Wielkanocy. Teoretycznie (ale wielkich nadziei raczej nie ma sobie co robić) wolny może być też Wielki Piątek 19 kwietnia - zakłada to projekt ustawy złożony pod koniec 2018 r. w Sejmie przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Europejskich Demokratów. Tyle, że na razie dokument leży sobie w "zamrażarce" w sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i nie wiadomo, kiedy zostanie z niej wyjęty. 

Potem pracujących jest sześć kolejnych dni roboczych - 23-26 oraz 29-30 kwietnia (wtorek-piątek i poniedziałek-wtorek), a następnie mamy święto 1 maja i 3 maja (środa i piątek) przeplecione pracującym czwartkiem 2 maja

Możliwości jest więc całe mnóstwo, np.:

* jeden dzień urlopu 2 maja da 5 dni wolnego (od środy 1 maja do niedzieli 5 maja)

* trzy dni urlopu 29-30 kwietnia i 2 maja da 9 dni wolnego (od soboty 27 kwietnia do niedzieli 5 maja)

* siedem dni urlopu 23-26 i 29-30 kwietnia oraz 2 maja dadzą aż 16 dni wolnego (od soboty 20 kwietnia do niedzieli 5 maja). Albo i 17, gdyby Wielki Piątek też okazał się dniem wolnym od pracy)

Czerwiec i sierpień z długimi weekendami

Kolejna szansa na długi weekend przyjdzie w drugiej połowie czerwca. Czwartek 20 czerwca to Boże Ciało, zatem jeden dzień urlopu w piątek łącznie z weekend da czterodniowy odpoczynek. Także jeśli ktoś planowałby całotygodniowy wypoczynek, to zaplanowanie go w tygodniu z Bożym Ciałem pozwoli zaoszczędzić jeden dzień urlopowy.

W lipcu niestety żadnych świąt nie ma, ale za to w sierpniu będziemy mieć dokładnie taki sam długi weekend jak w czerwcu. 15 sierpnia, czyli Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wypada w czwartek, wystarczy więc jeden dzień urlopu, aby odpoczywać bez przerwy przez cztery dni, lub cztery dni urlopu, aby odpoczywać aż dziewięć dni.

W listopadzie dwa długie weekendy pod rząd

Wrzesień i październik to znów czas wytężonej pracy, ale za to w listopadzie będziemy mieć dwa przedłużone weekendy pod rząd, i to bez konieczności brania żadnych urlopów. Listopadowe święta ułożyły się idealnie, bo 1 listopada wypada w piątek, a 11 listopada w poniedziałek. Taki układ sprawi też, że pięć dni urlopu 4-8 listopada będzie oznaczało łącznie 11 dni wolnego.

Święta? Mogłoby być lepiej

"Przytulone" do weekendu nie są niestety dni świąt Bożego Narodzenia - 25-26 grudnia wypadają w środę i czwartek. Teoretycznie ustawowo wolna może być także wtorkowa wigilia Bożego Narodzenia (znów ta sama sytuacja, co z Wielkim Piątkiem - wszystko zależy od losów ustawy). 2-3 dni urlopu (23 oraz 27 grudnia i ewentualnie 24) dadzą dziewięciodniowe wolne w okresie świąt.

Można także rozważyć różne opcje związane z wolnym na przełomie 2019 i 2020 roku, bo ustawowo wolna będzie także środa 1 stycznia i poniedziałek 6 stycznia.

Dni wolne w 2019 r. - kalendarzDni wolne w 2019 r. - kalendarz grafika: Marta Kondrusik/Gazeta.pl

Więcej o: