Chiny chcą zbudować elektrownię w kosmosie. Budowa eksperymentalnego obiektu już się zaczęła

Chińczycy chcą zostać pierwszym krajem, który zbuduję elektrownię w kosmosie. Pierwsze, małe elektrownie solarne mają trafić na orbitę do 2025 roku.
Zobacz wideo

To ma być zupełnie nowe spojrzenie na "zieloną" energię. Chiny zaczęły pracować nad wybudowaniem pierwszej w historii elektrowni w kosmosie. Takie "kosmiczne" panele solarne mogłyby działać niemal bez przerwy - bez względu na porę dnia czy pogodę.

Elektrownia 36 tysięcy kilometrów nad Ziemią

Elektrownia solarna miałby być umieszczona 36 tys. kilometrów nad powierzchnią Ziemi. To tak zwana orbita geostacjonarna, na której znajdują się już satelity telekomunikacyjne, meteorologiczne, telefoniczne czy te, dzięki którym działa system GPS. Dla porównania, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna orbituje na wysokości 400 km (na tzw. niskiej orbicie Ziemi, nad nią jest jeszcze średnia orbita).

O pomyśle Chińczyków napisały zachodnie media, m.in. portal Bloomberg, a wcześniej, w weekend, "The Sydney Morning Herald". Australijski dziennik, powołując się na doniesienia chińskiego dziennika "Science and Technology Daily", podaje, że w Chongqing w środkowych Chinach rozpoczęła się już budowa eksperymentalnej elektrowni. Pierwsze, małe i średnie stacje paneli solarnych, mają zostać umieszczone w kosmosie między 2021 a 2025 rokiem. Dopiero potem, w okolicach 2030 roku, ma powstawać potężniejsza elektrownia.

Jak ma działać chińska elektrownia w kosmosie?

Elektrownia według pomysłu Chińczyków ma przekształcać energię słoneczną w elektryczną, a potem przysłać ją na Ziemię w postaci mikrofali albo promieni laserowych. Na powierzchni energia znów byłaby przekształcana w elektryczną i trafiała do sieci energetycznej. 

Ten projekt stawia przed naukowcami jeszcze wiele wyzwań. Jednym z nich są rozmiary pełnowymiarowej kosmicznej elektrowni słonecznej. Miałaby ważyć 1000 ton,.  taki obiekt trudno byłoby wysłać w kosmos w całości, budowa na orbicie także wymaga pokonania przeszkód technicznych. Do tego dochodzi kwestia możliwej szkodliwości promieniowania mikrofalowego.

Chiny i ich kosmiczne ambicje

Chińczycy na poważnie włączyły się do kosmicznego wyścigu. Na początku stycznia na tak zwanej ciemnej stronie Księżyca wylądowała chińska sonda z łazikiem - to pierwsza misja w tej części satelity Ziemi w historii. Jak donieśli jakiś czas później chińscy naukowcy, na łaziku wykiełkowała jedna z umieszczonych tam roślin - dokładnie nasiono bawełny. To także pierwszy taki eksperyment, do tej pory udawało się wyhodować rośliny w przestrzeni kosmicznej, ale wyłącznie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ludzkość rośliny na Księżycu jeszcze nie miała (zresztą i ta chińska nie wytrzymała zbyt długo, zabiła ją księżycowa noc).

To nie wszystko. Jeszcze w tym roku na Księżyc ma polecieć kolejna chińska sonda, a kolejna w okolicach 2020 roku ma wziąć udział w misji na Marsa.

Więcej o: