Były prezes PKP: zarzuty dla zarządu PKP Cargo to hucpa. "Morawiecki chwalił ten zakup"

- Postawienie zarzutów zarządowi PKP Cargo w związku z zakupem AWT uważam za skandal i polityczną hucpę. Premier Mateusz Morawiecki, jeszcze jako doradca premiera Donalda Tuska, wielokrotnie chwalił ten zakup - czytamy w oświadczeniu byłego prezesa PKP SA Jakuba Karnowskiego, wydanym po wtorkowych zatrzymaniach byłego zarządu spółki PKP Cargo.
Zobacz wideo

We wtorek rano, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie, zatrzymani zostali były prezes Adam P. oraz członkowie zarządu spółki PKP Cargo. 

Jak informuje Prokuratura Krajowa, zatrzymania mają związek z prowadzonym przez lubelską prokuraturę śledztwa dotyczącego zakupu przez PKP Cargo 80 procent udziałów w mającej siedzibę w Amsterdamie spółce Advanced World Transport B.V.

Z ustaleń śledztwa wynika, że kwota transakcji wynosząca przeszło 103 miliony euro została zawyżona o ponad połowę. Zatrzymani mają usłyszeć zarzuty niegospodarności, wskutek której spółka poniosła straty sięgające ćwierć miliarda złotych.

Jak informowała w 2016 r. w komunikacie giełdowym spółka PKP Cargo, sporządzona ekspertyza dotycząca poprawności metodycznej wyceny AWT B.V. wykazała "odstępstwa od metodyki szacowania wartości przedsiębiorstwa oraz błędy w założeniach do wyceny i w jej technice". Poinformowano, że te odstępstwa i błędy "mogły wpłynąć na zawyżenie rekomendowanej wartości tego przedsiębiorstwa, co mogło spowodować, że wartość transakcji wykraczała poza poziom akceptowalny dla typowego, racjonalnie działającego inwestora".

Czytaj też: Były prezes PKP Cargo zatrzymany. Wraz z nim inni członkowie zarządu

"Polityczna hucpa"

Tymczasem do zarzutów, które mają usłyszeć zatrzymani, w mocnych słowach odniósł się Jakub Karnowski, prezes PKP SA (największego akcjonariusza PKP Cargo) w latach 2012–2015, czyli gdy doszło do zakupu AWT.

Postawienie zarzutów zarządowi PKP Cargo w związku z zakupem AWT uważam za skandal i polityczną hucpę

- pisze Karnowski w oświadczeniu opublikowanym przez serwis biznes.interia.pl. Dalej Karnowski przypomina, że zarząd PKP Cargo opublikował Białą Księgę ze szczegółami dotyczącymi transakcji zaraz po jej przeprowadzeniu. Dodaje, że "transakcje od samego początku do samego końca prowadził Dom Maklerski PKO Banku Polskiego - innego obok PKP Cargo, narodowego championa".

Ten zakup - który wielokrotnie chwalił Premier Mateusz Morawiecki, jeszcze jako doradca premiera Donalda Tuska - pozwolił PKP Cargo na otwarcie logistycznego korytarza na południe Europy.

- pisze w oświadczeniu Karnowski. I wbija szpilę obecnym władzom, dodając, że zakup AWT jest szansą dla PKP Cargo, "niestety ostatnio marnotrawioną". 

Według mojej wiedzy AWT jest jedyną spółką z Grupy PKP Cargo, która po 2015 roku przynosi dochód. Przypominam również, ze prywatyzacja PKP Cargo przyniosła Skarbowi Państwa przychód na poziomie 2 mld zł i umożliwiła spłatę historycznego długu PKP i dofinansowanie PKP Intercity co pomogło m.in. w zakupie Pendolino i modernizacji polskich torów. Dziś PKP Cargo jest warte ponad miliard złotych mniej niż w 2015 roku

- kończy Karnowski.

Więcej o: