Wolisz stary dowód? Masz mało czasu. E-dowody ruszają już 4 marca

Wniosek o e-dowód będzie można składać od poniedziałku 4 marca. Pierwsze nowe dowody mają być wydane już kilka dni później. Ci, którzy wolą mieć stary typ dokumentu, muszą się pospieszyć.
Zobacz wideo

Projekt wprowadzenia e-dowodu jest na ostatniej prostej. Próby sfinalizowania go trwają od 2008 r.

E-dowód z początkiem marca

Przeprowadzono już ostatnie próby z użyciem dowodu z warstwą elektroniczną. ministerstwo cyfryzacji przeszkoliło też ok. 5 tys. urzędników.

Zakończyliśmy testy, proces szkolenia i informowania urzędów jest w toku. Zależy nam, by ani obywatele, ani urzędnicy nie odczuli żadnych komplikacji związanych z wdrożeniem e-dowodu

- podsumował szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Utrudnienia

Procedura wdrażania nowego dowodu osobistego będzie wiązała się z pewnymi utrudnieniami. Ostatni etap procesu wdrożenia rozpocznie się już 1 marca. Na weekend 2 i 3 marca zaplanowano prace serwisowe. Przerwa techniczna związana ze zmianami systemu w urzędach zacznie się w piątek 1 marca od godz. 12:00. Jednak wszyscy, którzy chcieliby złożyć wniosek o stary dowód bez warstwy elektronicznej, powinni złożyć wniosek elektroniczny do 27 lutego lub osobiście w urzędzie do 1 marca do godz. 11:30.

Od środy, 27 lutego 2019 r., ze względu na prace techniczne, czasowo wyłączona zostanie możliwość elektronicznego złożenia wniosku o dowód. Chodzi o to, by wszystkie wnioski elektroniczne, które zostaną złożone mogły zostać obsłużone. Wnioski online będzie można składać ponownie od poniedziałku – 4 marca 2019 r.

- czytamy w oświadczeniu ministerstwa cyfryzacji.

Oznacza to, że każdy kto nie zdąży z wnioskiem online o stary dowód w terminie do 27 lutego lub osobiście nie złoży takowego najpóźniej do 1 marca, otrzyma e-dowód automatycznie po 4 marca.

Użycie e-dowodu ma w zamyśle przypominać płatność kartą zbliżeniową. Pozwoli m.in. na wykorzystanie nowego dowodu przy korzystaniu z usług elektronicznych w urzędach, służbie zdrowia czy w relacji z podmiotami komercyjnymi. Z e-dowodem będziemy mogli np. szybko i bezpiecznie zarejestrować się w urzędzie lub przychodni, a także automatycznie przejść przez bramkę na lotnisku na terenie UE.

Więcej o: