Niemcy mistrzami w oszczędzaniu? Nic bardziej błędnego!

Blisko jedna trzecia niemieckich gospodarstw domowych nie ma oszczędności - wynika z sondażu Ipsos. W Polsce co czwarte.

Prawie jedna trzecia niemieckich gospodarstw domowych nie ma żadnych oszczędności i nie ma z czego odkładać na czarną godzinę - wynika z sondażu instytutu Ipsos, przeprowadzonego na zlecenie niemieckiego oddziału banku ING.

Wynik ten obala mit o Niemcach jako mistrzach w oszczędzaniu. W rocznym porównaniu, odsetek rodzin, które nie posiadają oszczędności, wzrósł z 27 do 31 procent.

W Polsce co czwarte

Wśród 13 europejskich krajów, w których przeprowadzono ankiety, Niemcy zajęły drugą pozycję. Tylko w Rumunii odsetek gospodarstw domowych bez oszczędności jest większy i wynosi 37,2 procent. Tuż za Niemcami znalazła się Wielka Brytania (29,5 proc.). W Polsce oszczędnościami nie dysponuje co czwarte gospodarstwo domowe (26 proc.) - taka jest też średnia w Europie.

Wysokie sumy

Inaczej jest w przypadku zaoszczędzonej sumy. Niemieccy uczestnicy ankiety, którzy przyznali, że dysponują oszczędnościami, plasują się w europejskiej czołówce. Wśród ankietowanych, których zaoszczędzone kwoty odpowiadają co najmniej czterem mięsiecznym wynagrodzeniom, Niemcy zajmują czołową pozycję, razem z Francją, Włochami i Polską.

Instytut Ipsos przeprowadził sondaż w październiku 2018. W internetowej ankiecie wzięło udział 14.695 dorosłych w 13 europejskich krajach oraz w Australii i USA. W Niemczech w sondażu uczestniczyło 1006 respondentów.

(dpa/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu ''Deutsche Welle''

embed
Więcej o: