Narkotyk czy lek? Izrael użyje ecstasy w eksperymentalnej terapii

MDMA, znane szerzej jako ecstasy, to narkotyk kojarzony raczej z imprezami techno niż medycyną. Mimo to Izrael chce ruszyć z programem terapii stresu pourazowego wspomaganej MDMA.
Zobacz wideo

Rekreacyjne użycie ecstasy jest w Izraelu zabronione. Podobnie jak w Polsce, substancja jest uznana za niebezpieczną. Jednak jako jeden z kilku znanych psychodelików nadal wzbudza zainteresowanie w kręgach medycznych.

Stres po traumie

Jak podał dziennik "Haaretz", Izrael przygotowuje próbny program leczenia PTSD, zespołu stresu pourazowego, w którym główną rolę odegra ecstasy. Na zespół stresu pourazowego cierpią w pierwszej kolejności żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych oraz cywile, którzy doświadczyli koszmaru wojny. Dziennik "Haaretz" już rok temu alarmował o problemie z PTSD w izraelskich społecznościach w pobliżu Gazy, gdzie popyt na środki uspokajające i przeciwlękowe rośnie w szybkim tempie.

Żołnierze cierpiący na zespół stresu bojowego borykają się z fizycznymi i psychicznymi dolegliwościami. Mowa m.in. o zaburzeniach snu i koncentracji, napadach lękowych, silnej depresji czy słynnych flashbackach, przez które nieustannie są nękani wspomnieniami z pola walki. Schorzenie dot. także cywilów, którzy z oczywistych względów są bardziej podatni na skutki silnego stresu pourazowego. M.in. z tego względu Izrael zdecydował się dopuścić MDMA jako narzędzie eksperymentalnej terapii PTSD. O śmiałej decyzji doniósł izraelski serwis i24 News.

 

Wgląd i empatia

Międzynarodowy przegląd medyczny "Lancet Psychiatry" w zeszłym roku opublikował wyniki badań przeprowadzonych na 22 weteranach wojskowych, trzech strażakach i policjancie, wszystkich ze zdiagnozowanym PTSD. Uczestnikom podawano dawki MDMA w zakresie od 30 mg, 75 mg do 125 mg. Jak podał "Lancet Psychiatry" cytowany przez "The Telegraph", raptem po dwóch sesjach terapeutycznych wspomaganych ecstasy aż 86 proc. uczestników w grupie 75 mg, 58 proc. w grupie 125 mg i 29 proc. w grupie 30 mg nie spełniało już kryteriów diagnostycznych dla PTSD. Specjaliści podkreślają wzrost empatii i wglądu we własne doświadczenia wśród uczestników terapii.

Badania nad użyciem MDMA w terapii PTSD prowadzi też stowarzyszenie naukowe Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies w Kaliforni. Wstępne badania potwierdzają użyteczność narkotyku w procesie leczenia.

Naszym priorytetowym projektem jest finansowanie prób klinicznych 3,4-metylenodioksymetamfetaminy (MDMA) jako narzędzia wspomagającego psychoterapię w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD). Wstępne badania wykazały, że MDMA w połączeniu z psychoterapią może pomóc ludziom pokonać PTSD i ewentualnie inne zaburzenia

- zapewniają naukowcy z MAPS.

Nie tylko stres bojowy

Ofiarą PTSD może stać się nie tylko żołnierz, uczestnik wojny domowej czy zamieszek. Potencjalnie każde traumatyczne doświadczenie – jak gwałt czy tragiczny wypadek samochodowy – może dać objawy PTSD u poszkodowanego. Dlatego terapia wspomagana MDMA spotyka się z coraz większym zainteresowaniem psychiatrów i neurologów.

Badamy, czy psychoterapia wspomagana MDMA może pomóc wyleczyć psychiczne i emocjonalne uszkodzenia spowodowane napaścią seksualną, wojną, brutalną przestępczością i innymi traumatycznymi przeżyciami. Sponsorowaliśmy również ukończone studia psychoterapii wspomaganej MDMA dla osób dorosłych z autyzmem, z lękiem społecznym oraz psychoterapię wspomaganą MDMA w zakresie lęku związanego z chorobami zagrażającymi życiu

- czytamy w komunikacie naukowców z MAPS.

W Polsce bez zmian

Jeśli terapia wspomagana MDMA spełni oczekiwania, wyniki badań mogą odmienić nasze spojrzenie na narkotyki i ich medyczne wykorzystanie. W Polsce kwestia ta może dotyczyć m.in. medycznej marihuany, wokół której opinie są podzielone. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, nie jest za zalegalizowaniem marihuany. W rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM wyraził swoją niechęć do niej.

Raz w życiu spróbowałem. Fatalnie to się skończyło. Nigdy więcej

- podsumował minister.

Szacuje się, że do 2022 r. europejski rynek CBD (kannabidioli pozyskiwanych z konopi) i marihuany medycznej przekroczy wartość 4,2 mld dol. Tylko segment produktów pozyskiwanych z konopi przemysłowych osiągnie wartość 1,9 mld dol.

Więcej o: