Narkotyk czy lek? Izrael użyje ecstasy w eksperymentalnej terapii

MDMA, znane szerzej jako ecstasy, to narkotyk kojarzony raczej z imprezami techno niż medycyną. Mimo to Izrael chce ruszyć z programem terapii stresu pourazowego wspomaganej MDMA.
Zobacz wideo

Rekreacyjne użycie ecstasy jest w Izraelu zabronione. Podobnie jak w Polsce, substancja jest uznana za niebezpieczną. Jednak jako jeden z kilku znanych psychodelików nadal wzbudza zainteresowanie w kręgach medycznych.

Stres po traumie

Jak podał dziennik "Haaretz", Izrael przygotowuje próbny program leczenia PTSD, zespołu stresu pourazowego, w którym główną rolę odegra ecstasy. Na zespół stresu pourazowego cierpią w pierwszej kolejności żołnierze i funkcjonariusze służb mundurowych oraz cywile, którzy doświadczyli koszmaru wojny. Dziennik "Haaretz" już rok temu alarmował o problemie z PTSD w izraelskich społecznościach w pobliżu Gazy, gdzie popyt na środki uspokajające i przeciwlękowe rośnie w szybkim tempie.

Żołnierze cierpiący na zespół stresu bojowego borykają się z fizycznymi i psychicznymi dolegliwościami. Mowa m.in. o zaburzeniach snu i koncentracji, napadach lękowych, silnej depresji czy słynnych flashbackach, przez które nieustannie są nękani wspomnieniami z pola walki. Schorzenie dot. także cywilów, którzy z oczywistych względów są bardziej podatni na skutki silnego stresu pourazowego. M.in. z tego względu Izrael zdecydował się dopuścić MDMA jako narzędzie eksperymentalnej terapii PTSD. O śmiałej decyzji doniósł izraelski serwis i24 News.

 

Wgląd i empatia

Międzynarodowy przegląd medyczny "Lancet Psychiatry" w zeszłym roku opublikował wyniki badań przeprowadzonych na 22 weteranach wojskowych, trzech strażakach i policjancie, wszystkich ze zdiagnozowanym PTSD. Uczestnikom podawano dawki MDMA w zakresie od 30 mg, 75 mg do 125 mg. Jak podał "Lancet Psychiatry" cytowany przez "The Telegraph", raptem po dwóch sesjach terapeutycznych wspomaganych ecstasy aż 86 proc. uczestników w grupie 75 mg, 58 proc. w grupie 125 mg i 29 proc. w grupie 30 mg nie spełniało już kryteriów diagnostycznych dla PTSD. Specjaliści podkreślają wzrost empatii i wglądu we własne doświadczenia wśród uczestników terapii.

Badania nad użyciem MDMA w terapii PTSD prowadzi też stowarzyszenie naukowe Multidisciplinary Association for Psychedelic Studies w Kaliforni. Wstępne badania potwierdzają użyteczność narkotyku w procesie leczenia.

Naszym priorytetowym projektem jest finansowanie prób klinicznych 3,4-metylenodioksymetamfetaminy (MDMA) jako narzędzia wspomagającego psychoterapię w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD). Wstępne badania wykazały, że MDMA w połączeniu z psychoterapią może pomóc ludziom pokonać PTSD i ewentualnie inne zaburzenia

- zapewniają naukowcy z MAPS.

Nie tylko stres bojowy

Ofiarą PTSD może stać się nie tylko żołnierz, uczestnik wojny domowej czy zamieszek. Potencjalnie każde traumatyczne doświadczenie – jak gwałt czy tragiczny wypadek samochodowy – może dać objawy PTSD u poszkodowanego. Dlatego terapia wspomagana MDMA spotyka się z coraz większym zainteresowaniem psychiatrów i neurologów.

Badamy, czy psychoterapia wspomagana MDMA może pomóc wyleczyć psychiczne i emocjonalne uszkodzenia spowodowane napaścią seksualną, wojną, brutalną przestępczością i innymi traumatycznymi przeżyciami. Sponsorowaliśmy również ukończone studia psychoterapii wspomaganej MDMA dla osób dorosłych z autyzmem, z lękiem społecznym oraz psychoterapię wspomaganą MDMA w zakresie lęku związanego z chorobami zagrażającymi życiu

- czytamy w komunikacie naukowców z MAPS.

W Polsce bez zmian

Jeśli terapia wspomagana MDMA spełni oczekiwania, wyniki badań mogą odmienić nasze spojrzenie na narkotyki i ich medyczne wykorzystanie. W Polsce kwestia ta może dotyczyć m.in. medycznej marihuany, wokół której opinie są podzielone. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, nie jest za zalegalizowaniem marihuany. W rozmowie z Robertem Mazurkiem w RMF FM wyraził swoją niechęć do niej.

Raz w życiu spróbowałem. Fatalnie to się skończyło. Nigdy więcej

- podsumował minister.

Szacuje się, że do 2022 r. europejski rynek CBD (kannabidioli pozyskiwanych z konopi) i marihuany medycznej przekroczy wartość 4,2 mld dol. Tylko segment produktów pozyskiwanych z konopi przemysłowych osiągnie wartość 1,9 mld dol.

Więcej o:
Komentarze (38)
Narkotyk czy lek? Izrael użyje ecstasy w terapii stresu pourazowego
Zaloguj się
 • darmen987

  Oceniono 15 razy 9

  W Instytucie Hopkinsa w Wielkiej Brytanii leczy się z powodzeniem depresje za pomocą psylocybiny - aktywnego składnika grzybów tzw. halucynogennych. Przypominam, że według badań Światowej Organizacji Zdrowia grzyby te to najmniej szkodliwy narkotyk świata. Na drugim końcu skali (jako najgroźniejszy narkotyk) jest legalny alkohol - substancja bardziej uzależniająca i bardziej szkodliwa niż heroina !!!

 • tytus.k

  Oceniono 7 razy 7

  Co to znaczy "narkotyk czy lek"? Czy to są zbiory rozłączne? Czy morfina nie jest lekiem? A kodeina, którą nie tak dawno kupowałem - narkotykiem? Ech...

 • jarekkoniobijca

  Oceniono 6 razy 4

  IIdiotyczny artykul.MDMA powstalo jako lek i zostalo narkotykiem po czym znowu zyskuje miano leku!Po drugie nie znam ludzi ktorzy sie uzaleznili od ecstazy natomiast pijakow znam od groma.Dawno temu wchodząc na dyskoteke bez problemu mozna bylo rozpoznac ludzi bawiacych sie po zazyciu ecstazy i agresywny pijany motloch

 • dirk.gently

  Oceniono 3 razy 3

  MDMA nie jest żadnym psychodelikiem tylko stymulantem.

 • lupus.y

  Oceniono 3 razy 3

  Po pierwsze - a co to za zdiwienie, ze substancja narkotyczna może byc lekiem? Takie są lekami od tysięcy lat. Powszechnie stosowane. Po drugie - jak tu już ktoś wspomniał - problemem jest dostepnosć narkotyku zwanego etanolem a skandalem - że z "praktycznych" względów skreślono go z listy narkotyków, mimo że nim jest - z medycznego czy fizjologicznego punktu widzenia.

 • kot_miczurina

  Oceniono 3 razy 3

  MDMA jest już stosowana w USA w leczeniu żołnierzy z PTSD i wyniki są więcej niż obiecujące - ponad 70 % skuteczność leczenia z traum ! Szwajcarią szykuje się do legalizacji , w UE jest szansa, ze MDMA będzie w ciągu 3 lat legalna

 • stefan4

  Oceniono 9 razy 3

  > Żołnierze cierpiący na zespół stresu bojowego borykają się z fizycznymi i psychicznymi
  > dolegliwościami.

  Najskuteczniejszym lekarstwem na stres bojowy jest zawarcie pokoju.

 • e50504

  Oceniono 2 razy 2

  Strzelanie do nieuzbrojonych dzieci ich tak stresuje? Przecież im od małego piorą mózgi i specjalnie do tego trenują

 • stanislaw.z.lodzi666

  Oceniono 2 razy 2

  Ja chyba też muszę zacząć się leczyć po rządach Jarosława, bo bez prochów kolejnych lat nie wytrzymam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX